• Start
  • Wiadomości
  • Mural "Samosąd" - to komentarz znanego streetartowca do sytuacji w Polsce

Mural "Samosąd" - to komentarz znanego streetartowca do sytuacji w Polsce

Mariusz Waras, autor murali na Zaspie, transatlantyka w Gdyni i wielu prac na całym świecie podsumował zaistniałą sytuację w Polsce - zmiany, które próbuje wprowadzić rząd PiS do systemu sądownictwa w Polsce - komentarzem: “samosąd”. Obraz powstał na ścianie budynku byłej piekarni, w którym mieści się od dwóch lat WL4 Przestrzeń Sztuki, gdzie pracownie znalazło 40 artystów.
23.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Samosąd - najnowszy mural Mariusza Warasa


Mariusz Waras Waras należy do światowej czołówki street-artu. Ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2004 roku i od 2015 roku pracuje jako adiunkt na wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie na kierunku Malarstwo prowadzi autorską Pracownię Obrazu i Street Artu.

Jest nie tylko malarzem murali, ale też grafikiem, ilustratorem, twórcą instalacji, kuratorem i podróżnikiem. Ma w dorobku kilkaset murali w ramach projektu „m-city”, kilkadziesiąt wystaw zbiorowych, kilkanaście indywidualnych w 40 krajach.

Powstały mural nie jest pierwszym, w którym komentuje polityczną rzeczywistość. Rok temu namalował Faraona o twarzy ministra kultury Piotra Glińskiego oraz Polexit- m-city.

Faraon-Gliński powstał w maju 2016 r.

Posługuje się głównie techniką szablonu, od małych form plakatowych do wielkoformatowych murali.

W 2013 roku otrzymał nagrodę miasta Gdańska w dziedzinie kultury Splendor Gedanensis za rok 2012, za udział w projektach artystycznych związanych ze sztuka w przestrzeni miejskiej na całym świecie i Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za debiut scenograficzny w spektaklu "Baltic. Pies na krze" (2012 r.).

Dzieło Mariusza Warasa na ul. Pilotów na Zaspie

WL4 powstało z inicjatywy artysty rzeźbiarza Czesława Podleśnego. Właściciel obiektu Robert Pawłowski użyczył budynek Wspólnocie Gdańskiej na działalność artystyczną, a Fundacja pokryła koszty niezbędnych remontów. Zgodnie z umową artyści sami utrzymują budynek z miesięcznych czynszów.

W ten sposób powstało tu Centrum Artystyczne, w którym odbywają się wystawy, warsztaty, plenery rzeźbiarskie, koncerty, przedstawienia, odczyty i różnorakie działania artystyczne.

CZYTAJ:

Katarzyna Michalska: czuję strach, że jutro obudzę się w innym państwie

Sobotni wiec przeciw zmianom w sądach. Wałęsa: Musicie odzyskać trójpodział władzy. To najważniejsze!

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka