Któż z gdańszczan nie kojarzy marki BALTEXPO? Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO to najstarsze i największe w Polsce spotkanie szeroko rozumianej gospodarki morskiej oraz jej kooperantów. Organizowane są nieprzerwanie od 1982 roku przez Zarząd Targów Warszawskich. Impreza wrosła przez 39 lat w krajobraz gospodarczy wybrzeża gdańskiego i nie tylko. BALTEXPO to także, obok takich targów jak SMM (Hamburg), Norshipping (Oslo) oraz Europort (Rotterdam), jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie. Do 2013 roku wszystkie edycje organizowane były w Hali Olivia w Gdańsku. Ostatnie trzy odbyły się już w AMBEREXPO.
Międzynarodowe Targi Gdańskie, a także władze miejskie i wojewódzkie od dłuższego czasu nie ukrywały, że są zainteresowane zakupem tytułu targowego BALTEXPO. Mówił o tym obecny podczas uroczystości podpisania umowy Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Rozmowy trwały długo między innymi z powodu wybuchu pandemii.
- Od czterech i pół roku prowadziliśmy negocjacje na różnych szczeblach. Też byłem w te rozmowy włączony. Wprawdzie BALTEXPO organizowane były przy współpracy zespołu MTG, ale zasadniczo jednak know how należał do Zarządu Targów Warszawskich - powiedział marszałek województwa. - Bardzo nam zależy na Targach BALTEXPO i bardzo nam też zależy, by były one firmowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie.
Marszałek województwa wskazał tu wiele powodów, które stały za decyzją o tym, by to MTG organizowały BALTEXPO. To przede wszystkim rozwój gospodarki morskiej w regionie, a także rozwój floty i marynarki wojennej. Niezwykle ważne są też wyzwania związane z szeroko rozumianym przemysłem offshore oraz rządowymi planami budowy farm wiatrowych i systemów energetycznych.
Umowę zakupu praw do organizacji BALTEXPO wraz z m.in. logo, bazą danych klientów i know how podpisano 18 listopada 2021 r. w AMBEREXPO. Ze strony MTG podpis złożył prezes Andrzej Bojanowski, a w imieniu sprzedającego umowy sygnowali prezes ZTW Grażyna Karłowska i wiceprezes Sławomir Majman. Koszt zakupu prawa organizacji BALTEXPO, jak wynika z zapisów umowy, objęty jest klauzulą poufności.
- Dzisiaj jest wielki dzień dla nas. Tytuł targowy i znak towarowy BALTEXPO przechodzą w ręce Międzynarodowych Targów Gdańskich. W ten sposób dobiega końca nasza prawie czterdziestoletnia przygoda związana z tym największym wydarzeniem poświęconym przemysłowi stoczniowemu i gospodarce morskiej w Polsce - mówiła prezes ZTW Grażyna Karłowska. - Cieszę się bardzo, że BALTEXPO przechodzi teraz w znamienite ręce superprofesjonalistów, na pewno będzie służyło właściwej promocji polskiej gospodarki morskiej.
Do tej pory BALTEXPO odbywały się co dwa lata we wrześniu. Ten termin pokrywa się z organizowanymi przez MTG znanymi w Europie Targami TRAKO. Jak poinformował podczas konferencji prasowej prezes MTG Andrzej Bojanowski, nowy organizator będzie szukał nowego terminu. Trzeba brać pod uwagę konkurencyjna imprezę w Hamburgu, a także inne organizowane w regionie imprezy branży morskiej. Najbardziej prawdopodobnym miesiącem dla kolejnych edycji BALTEXPO wydaje się na razie - jak zaznaczył prezes Andrzej Bojanowski - czerwiec. Cały czas bowiem MTG prowadzi na ten temat analizy, a dyskusje, co do ostatecznego kształtu imprezy trwają.
W portfolio MTG znajdują się już imprezy targowe z zakresu szeroko pojętej branży morskiej. Są to organizowane od 1998 r. Targi Balt Military Expo, skierowane do firm zajmujących się produkcją na rzecz obronności i bezpieczeństwa na morzu i wybrzeżu morskim oraz targi InterMarE South Baltic, skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw z regionu południowego Bałtyku. Te ostatnie targi zorganizowano po raz pierwszy w 2021 r. Odbyły się w formule online.
- Co do InterMarE South Baltic to nie ma wątpliwości, że na pewno będą elementem BALTEXPO. Czy Balt Military Expo? Dzisiaj nie chciałbym jeszcze tego rozstrzygać. Mamy na ten temat dyskusję, aczkolwiek państwo z Zarządu Targów Warszawskich udowodnili, że debatę o okręcie „Miecznik” można też zrobić na cywilnych targach BALTEXPO. Jest więc również tutaj przestrzeń do myślenia o tym, żeby stworzyć naprawdę duży tytuł o randze europejskiej, zajmujący ważne miejsce na mapie, który przy najbliższej edycji będzie miał trzy hale wypełnione wystawcami i kilkoma tysiącami klientów – mówił prezes Andrzej Bojanowski.
Najbliższe możliwe BALEXPO, jak usłyszeliśmy, będzie zorganizowane w roku 2023.