Jak zasponsorować renowację zworników?
Zakonnicy informują, że poszczególne zworniki z kwiatami można wybrać według planu, a rezerwacje kwiatów oraz szczegóły można uzyskać pod adresem: gdansk@dominikanie.pl.
Darczyńcy otrzymają dyplom potwierdzający włączenie się w prace przy danym zworniku oraz pamiątkowy album z prac konserwatorskich w kaplicy św. Józefa.
Co zostanie poddane renowacji?
Kaplica św. Józefa w Bazylice św. Mikołaja, gdzie trwają prace konserwatorskie, znajduje się w parterze ośmiobocznej wieży. Zabytkowa przestrzeń powstała w latach 40. XIV wieku, w pierwszej fazie budowy kościoła dominikanów w Gdańsku.
Zaskakujące efekty prac konserwatorskich w kościele św. Mikołaja, zobacz XIV-wieczne freski
Konserwatorzy na ścianach i sklepieniach sakralnego wnętrza odkryli już piękne, wielobarwne freski.
Podczas prac konserwatorskich poddany zostanie konserwacji m.in. fresk Scala Salutis (łac. święte schody) z 1425 r.
- To bardzo rzadkie przedstawienie modlitwy. Na malowidle wierni kierują modlitwę najpierw do Matki Bożej. Ta przekazuje ją Chrystusowi, a na końcu modlitwa przedstawiana jest Bogu Ojcu. Taka koncepcja modlitwy jest nietypowa, ponieważ chrześcijaństwo głosi, że człowiek modli się wprost do Boga, a święci mogą być jedynie wspomożycielami, towarzyszami naszej modlitwy. Podobnych polichromii w Polsce są tylko trzy m.in. w Krakowie, w krużgankach klasztoru augustianów - wyjaśnia o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów.
Kaplica św. Józefa, która jak cały kościół św. Mikołaja szczęśliwie ocalała podczas II wojny światowej, zostanie odrestaurowana w stylu gotyckim i neogotyckim.
Na ile wyjątkowa jest renowacja kaplicy św. Józefa?
O. Michał Osek zapewnia, że po zakończeniu prac konserwatorskich gotycka kaplica będzie wielką ozdobą świątyni i miasta Gdańska.
Przeor gdańskiego klasztoru dominikanów podkreśla, że tak szeroko zakrojone prace konserwatorskie prowadzi się bardzo rzadko, raz na kilkaset lat.
ZOBACZ FILM Z PRAC KONSERWATORSKICH W KAPLICY ŚW. JÓZEFA W BAZYLICE ŚW. MIKOŁAJA:
Renowacja kaplicy św. Józefa jest dotowana przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego w kwocie 157 tysięcy złotych. To jednak nie pokrywa całości kosztów. Zakonnicy muszą zebrać na wkład własny w wysokości 174 690,41 zł.