• Start
  • Wiadomości
  • Most Siennicki. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie 

Most Siennicki. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie 

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie mostu Siennickiego, który został zamknięty przez Miasto z powodu pogarszającego się stanu technicznego. Ma ono wyjaśnić, czy doszło do przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków. Śledztwo wszczęto na podstawie doniesienia miejskich radnych PiS.
17.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok zamkniętego mostu Siennickiego od strony wjazdu na most
Trwają przygotowania do otwarcia mostu Siennickiego dla ruchu pieszego i rowerowego, co ma nastąpić w czerwcu br. Ruch samochodowy i tramwajowy ma być przywrócony za dwa lata, po zakończeniu przebudowy mostu
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Most Siennicki został zamknięty w styczniu b. roku. Władze Miasta podkreślają, że jego stan był monitorowany i trwały przygotowania do przebudowy, ale destrukcja obiektu zaczęła przyspieszać, co mogło doprowadzić do katastrofy. Zamknięcie mostu było podyktowane troską o bezpieczeństwo jego użytkowników. To zmieniło układ komunikacji drogowej między Śródmieściem a Wyspą Portową - ruch odbywa się przez most Jana Pawła II i Trasę Sucharskiego. Miasto zorganizowało komunikację zastępczą w postaci autobusów i promu, który kursuje na Martwej Wiśle, tuż obok mostu Siennickiego. 

Trwają przygotowania do otwarcia mostu dla ruchu pieszego i rowerowego, co ma nastąpić w czerwcu br. Ruch samochodowy i tramwajowy ma być przywrócony za dwa lata, po zakończeniu przebudowy mostu.

Czytaj także: Most Siennicki. Przetarg na modernizację, ruch pieszy i rowerowy za 10 tygodni

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Śledztwo wszczęła 2 kwietnia Prokuratura Rejonowa Gdańsk Wrzeszcz. Mowa jest o podejrzeniu popełnienia czynu z art. 231 par. 1 kk., który brzmi: “Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Chodzi o możliwość popełnienia tego czynu “nie później niż 8 stycznia 2025 roku w Gdańsku, w związku z podjęciem w Urzędzie Miejskim w Gdańskim decyzji o zamknięciu dla ruchu mostu nad rzeką Martwą Wisłą w ciągu ul. Siennickiej, stanowiącą drogę powiatową nr 2121G”.

O decyzji prokuratury poinformował na swoim Fb Przemysław Majewski, radny Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska.

Jest to wynik doniesienia, złożonego 3 lutego br. do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku przez miejskich radnych PiS Barbarę Imianowską, Przemysława Majewskiego i Andrzeja Skibę oraz posła Kacpra Płażyńskiego

Czytaj także: Most Siennicki - wszystko o zamknięciu i przebudowie

Autorzy doniesienia zarzucają władzom Miasta, że “przez co najmniej 6 lat nie podjęły wystarczających działań mających na celu powstrzymanie destrukcji mostu”, co ma skutki finansowe w związku z koniecznością zorganizowania zastępczej przeprawy promowej, a także wywołało utrudnienia komunikacyjne dla kilkunastu tysięcy mieszkańców Wyspy Portowej.

Do doniesienia dołączono kopie dokumentów, pozyskanych przez radnych z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP