Dziewięć punktów świadczących pomoc prawną prowadzi gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, dziesięć - organizacje pozarządowe na terenie miasta. W czasie epidemii porady świadczone są telefonicznie oraz poprzez email. Obecnie warunkiem ich udzielenia jest ustne stwierdzenie osoby potrzebującej, że nie stać jej na odpłatną wizytę u prawnika.
Na porady obowiązują zapisy, w dni powszednie:
- w godz. od 10.00 do 14.00 pod numerem tel. 58 342 31 88 (MOPR) lub
- poprzez email: pomocprawna@mopr.gda.pl.
Prawnicy i doradcy obywatelscy udzielają konsultacji m.in. w zakresie spraw mieszkaniowych, dotyczących zadłużenia i zabezpieczenia społecznego. Adwokaci, radcowie prawni wspierają potrzebujące osoby w zakresie spraw rodzinnych, zawodowych, podatkowych, ubezpieczeniowych, spadkowych czy o zapłatę i alimenty.
Udzielają konsultacji np. w przypadku zagrożenia utratą pracy, podpowiadają jak uzyskać wsparcie finansowe w ramach tzw. tarcz antykryzysowych. Pomagają prawnie osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, które nie zatrudniały pracowników w ciągu ostatniego roku. Specjaliści podpowiadają potrzebującym, jak poradzić sobie w rozmaitych, życiowych kłopotach. W przypadku poradnictwa obywatelskiego działania są szczególnie zindywidualizowane i zmierzają do podniesienia świadomości prawnej potrzebującej mieszkanki lub mieszkańca.
W ramach oferty punktów MOPR i organizacji pozarządowych jest też pomoc w sporządzeniu pism urzędowych, wszczynających postępowanie sądowe czy zwalniających z kosztów sądowych.
Informacja m.in. o kontakcie do punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej i mediacyjnej w Gdańsku w 2021 roku, dostępna jest na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.