• Start
  • Wiadomości
  • Monitoring brzegów morskich. Technologia z Pomorza doceniona na targach w Bremie

Monitoring brzegów morskich. Technologia z Pomorza doceniona na targach w Bremie

Na targach Space Tech Expo w Bremie, naukowcy z Politechniki Gdańskiej zdobyli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie innowacji i technologii kosmicznych. System Coast Mapper umożliwia monitoring brzegów morskich. To ważna technologia, która ułatwi m. in. aktualizację map dna morskiego.
11.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
brzeg morski
W Bremie, pierwsze miejsce w konkursie Copernicus Masters 2020 na targach Space Tech Expo, zajęli naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Otrzymali je za Coast Mapper - unikalne narzędzie do monitoringu brzegów morskich
fot. Aleksander Olszak

 

 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Kosmiczne spotkanie w Bremie

Space Tech Expo to najważniejsza impreza branży kosmicznej, jaka organizowana jest w Europie. To właśnie tam, podczas trwającego trzy dni wydarzenia prezentowane są najnowsze osiągnięcia technologii kosmicznych i satelitarnych. Swoje dokonania prezentują zarówno producenci cywilni, jak i ci związani z sektorem militarnym.

– To wyjątkowe miejsce. Prezentowaliśmy się tam jako oficjalna delegacja pomorska po raz pierwszy – podkreśla Monika Pochroń-Frankowska, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa ds. współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej UMWP. – Wraz z przedstawicielami samorządu województwa do Bremy pojechali pomorscy naukowcy i przedsiębiorcy zrzeszeni m.in. w Klastrze Interizon oraz Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

 

Podczas targów wręczone zostały nagrody w konkursie Copernicus Masters 2020. Pierwsze miejsce zajęli naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

 

Satelitarny monitoring Bałtyku

Nagroda została przyznana za unikalne narzędzie do monitoringu brzegów morskich o nazwie Coast Mapper.

– Dzięki zastosowaniu algorytmów analitycznych przetwarzających dane satelitarne będziemy mogli estymować [od red.: szacować] barymetrię przybrzeżną w płytkich wodach. Pozwoli to zarówno na ocenienie zniszczeń dna morskiego, które powstają w wyniku działalności człowieka, jak i planowanie działań naprawczych – wyjaśnia Andrzej Chybicki z Politechniki Gdańskiej, pomysłodawca i lider projektu.

 

Co ważne, Coast Mapper jest odpowiedzią na zgłaszany przez wielu naukowców problem braku narzędzi do monitorowania obszarów przybrzeżnych. W najbliższym czasie system zostanie wdrożony testowo w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zamiatarki ruszyły w miasto