• Start
  • Wiadomości
  • Modernizacja sortowni na półmetku. Będzie bardziej wydajna

Zakład Utylizacyjny. Modernizacja sortowni na półmetku - będzie bardziej wydajna

Trwają prace w sortowni odpadów w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku. Obecnie realizowany jest II etap modernizacji, który jest skupiony na strefie sortowania odpadów 2D, czyli płaskich. Instalowane są m.in. automatyczne przenośniki bunkrowe oraz stacje kompresorów.
07.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Znaczny wzrost ilości surowców, które zostaną przekazane do powtórnego przetworzenia oraz większa automatyzacja procesu ich odzysku – to główne cele modernizacji sortowni odpadów w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku
Znaczny wzrost ilości surowców, które zostaną przekazane do powtórnego przetworzenia oraz większa automatyzacja procesu ich odzysku – to główne cele modernizacji sortowni odpadów w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku
mat. ZUT w Gdańsku

Od 1 stycznia 2023 miasto właścicielem 100 procent udziałów SAUR Neptun Gdańsk

Główne cele modernizacji sortowni odpadów w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku to znaczny wzrost masy odzyskiwanych surowców, które zostaną przekazane do powtórnego przetworzenia oraz większa automatyzacja procesu ich odzysku.

- Przebudowa instalacji znacząco wpłynie na jej wydajność. Cieszymy się, że wszystkie prace idą zgodnie z planem a nawet udaje się nam wyprzedzić harmonogram, mimo obiektywnych trudności na rynku - mówi Grzegorz Orzeszko, wiceprezes ds. technicznych. - Kończymy montaż automatycznych przenośników bunkrowych, które znacznie usprawnią prace sortowni, zwiększając automatyzację procesów. Takie rozwiązanie daje nam większą elastyczność, redukuje zapotrzebowanie na sprzęt i dodatkowe zaangażowanie pracowników.

Modernizacja sortowni przeprowadzana jest w czterech etapach. Obecnie trwa drugi etap prac, w ramach którego wykonywana jest tzw. strefa sortowania odpadów 2D (czyli płaskich, takich jak papier czy folia), wyposażona m.in. w pełni zautomatyzowane, działające na podczerwień separatory opto-pneumatyczne, połączone systemem przenośników.

Montowane są również automatyczne przenośniki bunkrowe, które bez udziału dodatkowego sprzętu będą kierowały wysortowane, przeznaczone do recyklingu surowce do pras belujących. Odbywa się również montaż nowej stacji kompresorów o mocy ok 550 kW, która będzie jednocześnie zasilać sprężonym powietrzem wszystkie 23 separatory opto-pneumatyczne. Zakończenie tego etapu planowane jest na przełomie kwietnia i maja. Po ukończeniu tych prac zaawansowanie będzie wynosiło ok 60%.

Procent zaawansowania prac, harmonogram i koszty

Aktualny stan zaawansowania prac wynosi prawie 50%. Pomimo dużych trudności w łańcuchach dostaw spowodowanych pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie udało się skrócić harmonogram prac o miesiąc. Zgodnie z obecnymi planami, próby całej zmodernizowanej instalacji odbędą się na początku sierpnia tego roku.

Koszt modernizacji sortowni to prawie 70 milionów zł brutto, z czego ponad połowę stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka