• Start
  • Wiadomości
  • Mocne wejście 5. fali covid-19: obowiązkowa praca zdalna w administracji i apel do pracodawców

Mocne wejście 5. fali covid-19: obowiązkowa praca zdalna w administracji i apel do pracodawców

Minister zdrowia dr Adam Niedzielski podczas briefingu poświęconego wzrostowi piątej fali zakażeń (w ciągu doby zachorowało ponad 30 tys. osób) powiedział m.in.: - Sytuacja jest poważna. System jest w stanie obsłużyć 40 tys. chorych na covid-19, możemy zwiększyć liczbę łóżek covidowych do 60 tys., ale to już oznacza niewydolność służby zdrowia i kolejki karetek oczekujących na przyjęcie pacjenta.
19.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Minister Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, 19 stycznia 2022
Minister Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, 19 stycznia 2022
Fot. Fb Ministerstwo Zdrowia

 

Briefing odbył się w środę, 19 stycznia 2022, tuż przed podaniem przez Ministerstwo Zdrowia informacji dotyczącej dobowej liczby zakażeń (a to dzieje się zawsze o godz. 10.30), która wyniosła 30 586.

- Jesienią ubiegłego roku, podczas kulminacji IV fali, liczba infekcji ani razu nie przekroczyła 30 tysięcy. Obecna dynamika oznacza podwajanie z tygodnia na tydzień liczby infekcji. Omikron stał się faktem, obecnie w strukturze badań genomu (wirusa - red.) już ponad 20 proc.- tłumaczył dr Adam Niedzielski, minister zdrowia i zaznaczył, że również liczba wykonanych testów w kierunku koronawirusa jest rekordowa - wynosi 122 tysiące.  - Jeżeli te trendy się utrzymają, w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z liczbą zakażeń dziennie nawet powyżej 50 tys. i ta sytuacja stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej. 

Aktualnie w całym kraju, z bazy ok. 31 tys. łóżek covidowych, zajętych jest 14 tys.

- Sytuacja wymaga zdecydowanych działań, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu obowiązku pracy zdalnej w administracji publicznej. W ciągu najbliższych dni opublikujemy rozporządzenie w tej sprawie. Nie będzie dotyczyło oczywiście tych zadań, które muszą być realizowanie w sposób tradycyjny - oznajmił Adam Niedzielski. - Apeluję do wszystkich pracodawców w Polsce, by w miarę możliwości praca zdalna stała się znów standardem. 

System opieki zdrowotnej jest w stanie obsłużyć obecnie 40 tys. chorych. Możemy zwiększyć liczbę łóżek covidowych do 60 tys. ,ale to już są scenariusze, które oznaczają niewydolność służby zdrowia i kolejki karetek oczekujących na przyjęcie pacjenta. 

Adam Niedzielski przypomniał także o ustawie procedowanej aktualnie w Sejmie, która da, jak powiedział “pozbawione wątpliwości podstawy do tego, by egzekwować limity, obostrzenia i restrykcje”: - Chodzi o powszechne stosowanie certyfikatu covidowego przede wszystkim, ustawa ma zachęca do stosowania tego narzędzia - tłumaczył. - Obecnie limity osób (w przestrzeniach zamkniętych - red.) wynoszą 30 proc. Przekroczenie ich jest możliwe tylko dla osób zaszczepionych, z ujemnym testem lub statusem ozdrowieńca. 

Zapytany przez dziennikarzy, minister powiedział, że póki co nie przewiduje się nauki zdalnej w szkołach, przypomniał, że za kilka dni rozpocznie się pierwsza tura ferii zimowych w kraju i dopiero po ich zakończeniu będą podejmowane ew. decyzje w tej sprawie. 

W rządowych planach na pewno zaś nie ma opcji wprowadzenia lockdownu. 

- W polityce epidemicznej odchodzi się od lockdownów na rzecz certyfikatów covidowych. Nie będą one już raczej instrumentem wykorzystywanym tak, jak w poprzednich falach - podkreślił.




TV

Wieczór dla tramwaju widmo