• Start
  • Wiadomości
  • Mobilny Dom Kultury "zaparkował" na Osowie. Teatrzyk, warsztaty, strzelanie z łuku

Mobilny Dom Kultury "zaparkował" na Osowie. Teatrzyk, warsztaty, strzelanie z łuku

Nauka łucznictwa, zajęcia z rzeźbienia w glinie, teatrzyk dla dzieci, szycie toreb ze starych banerów to tylko niektóre atrakcje Mobilnego Domu Kultury, który w sobotę 29 czerwca przyjechał do kolejnej gdańskiej dzielnicy, która nie ma własnego domu kultury - Osowy. 
29.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2019-06-29_mobilny_dom_kultury_014_799x533.JPG
W Parku Chirona na Osowie Mobilny Dom Kultury zaprosił do zabawy najmłodszych i ich rodziców 
 Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

 

Mobilny Dom Kultury to wakacyjny projekt Gdańskiego Archipelagu Kultury, polegający na stworzeniu podróżującego po dzielnicach Gdańska, plenerowego domu kultury. Taki mobilny dom kultury "przywozi" mieszkańcom odwiedzanych dzielnic wiele atrakcji: warsztaty, koncerty, spektakle, animacje dla najmłodszych, gry terenowe, nawet potańcówki. 

W tym roku MDK wyruszył w drogę po raz trzeci i odwiedzi latem pięć dzielnic Gdańska. Był już w Nowym Porcie, gdzie 28 czerwca "zaparkował" w parku koło zajezdni tramwajowej przy ul. Wyzwolenia. W sobotę, 29 czerwca po raz pierwszy, rozstawił się w Osowej, w Parku Chirona. 

- Pomysł Mobilnego Domu Kultury jest po prostu świetny, tym bardziej że piknik odbywa się w Parku Chirona, jednym z piękniejszych miejscu naszej dzielnicy - mówi Małgorzata Biernat z Rady Dzielnicy Osowa. - Brak domu kultury w naszej dzielnicy jest na pewno odczuwalny, to brak szansy na lepszą integrację mieszkańców, na kreowanie różnych wspólnych aktywności. Gdański Archipelag Kultury słusznie założył, że do tych dzielnic w których domów kultury nie ma, trzeba trochę tej kultury “dostarczyć”. 

 

2019-06-29_mobilny_dom_kultury_006_799x533.JPG
W to lato Mobilny Dom Kultury zawitał do Osowy po raz pierwszy
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Rada Dzielnicy próbuje już takie miejsce na Osowej stworzyć, Stowarzyszenie Inne jest Piękne udostępniło miejsce na klub sąsiedzki “ Garaż” i próbuje razem z innymi aktywnymi stowarzyszeniami działającymi na terenie dzielnicy opracować koncepcję domu sąsiedzkiego. 

- Próbowaliśmy znaleźć lokalizację dla domu sąsiedzkiego, ale nie wyszło - mówi Małgorzata Biernat. - W  planach mamy wybudowanie budynku od nowa, przy ulicy Jednorożca, w centrum dzielnicy na działce miasta. Byłoby to duże centrum, z biblioteką, salami na różne aktywności i mieszkaniem interwencyjnym, które przydałoby się choćby rodzinom, które starciły mieszkanie po pożarze itp.  

Jak mówi Małgorzata Biernat mieszkańcy Osowy przyzwyczaili się, że w dzielnicy dzieje się mało wydarzeń kulturalnych, dlatego szukają takich wydarzeń poza dzielnicą, początkiem zmian w myśleniu o swojej dzielnicy moze być klub sąsiedzki.

W tym roku MDK przyjedzie jeszcze - oprócz Nowego Portu i Osowy - na Przymorze, Łostowice i Stogi. Jak mówi Violetta Sitarz, dyrektor Domu Sztuki GAK koordynującego wydarzenia MDK impreza cieszy się coraz większym powodzeniem, a wszystkie atrakcje są bezpłatne. 

I tak podczas pikniku w parku Chirona mieszkańcy mogli zagrać w gry planszowe rozgrywane przy stole, nauczyć się wyplatać biżuterię ze sznurka. Na tych, którzy bali się ubrudzić, czekały zajęcia z rzeźbienia w glinie, a wszystkie artystyczne dusze mogły wykazać się przed sztalugami pleneru malarskiego. Nie zabrakło też wydarzeń performatywnych: "Z głową w chmurach" można było pospacerować wraz z Teatrem Delikates, Wędrowni Harcerze z Olsztyna zorganizowali warsztaty wraz z turniejem łuczniczym i pokazali widowisko w stylu Kamishibai.

 

2019-06-29_mobilny_dom_kultury_039_799x533.JPG
Teatrzyk dla dzieci i dla starszych, malowanie twarzy, wyplatanie biżuterii ze sznurka to niektóre atrakcje sobotniego MDK na Osowie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

 

- Chcemy dotrzeć z ofertą Gdańskiego Archipelagu Kultury, pokazać co mamy, zainspirować do działań we własnej dzielnicy - mówi Violetta Sitarz. - I po prostu fajnie się razem pobawić. Nasz Mobilny Dom Kultury sprawia, że rady dzielnic zwracają sie do nas z kolejnymi inicjatywami, proszą o więcej. Na przykład Rada Dzielnicy Nowego Portu zaprosiła nas we wrześniu, zjawimy sie na pewno. 

 

Mobilny Dom Kultury to inicjatywa Gdańskiego Archipelagu Kultury, którą koordynuje DOM SZTUKI GAK, ale do akcji włączają się też wszystkie pozostałe oddziały instytucji. Zapoczątkowano ją dwa lata temu jako wakacyjny projekt pilotażowy. Ideą powstania Mobilnego Domu Kultury było propagowanie działań artystycznych, szczególnie w tych dzielnicach, w których nie ma stałych placówek GAK.

 

Mobilny Dom Kultury to warsztaty, działania animacyjne, koncerty, spektakle, happeningi i inne artystyczne wydarzenia organizowane w danej dzielnicy dla mieszkańców i turystów. Wydarzenia w każdej dzielnicy są zawsze otwarte i bezpłatne.

 Czytaj także: 

Mobilny Dom Kultury znów w gdańskich dzielnicach. Sprawdź, kiedy będzie w Twojej

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas