• Start
  • Wiadomości
  • Mobilny Dom Kultury 2019 w ten weekend w gdańskich dzielnicach

Mobilny Dom Kultury 2019 w ten weekend w gdańskich dzielnicach

Mobilny Dom Kultury - wakacyjna inicjatywa Gdańskiego Archipelagu Kultury - powraca do gdańskich dzielnic. W piątek, 28 czerwca, pojawi się w Nowym Porcie, a dzień później na Oruni. Na mieszkańców czekają warsztaty, spektakle, joga i wspólne czytanie książek. Wstęp wolny.
25.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podczas pierwszej edycji Mobilnego Domu Kultury w Nowym Porcie dzieci zgłębiały m.in. tajniki gry na bębnach djembe
Podczas pierwszej edycji Mobilnego Domu Kultury w Nowym Porcie dzieci zgłębiały m.in. tajniki gry na bębnach djembe
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl


Mobilny Dom Kultury to wakacyjny projekt Gdańskiego Archipelagu Kultury. Jak nazwa projektu wskazuje, to dom kultury, który latem wyrusza do tych dzielnic Gdańska, w których na co dzień GAK nie działa.

W tym roku projekt zawita na początek do Nowego Portu - w piątek, 28 czerwca, MDK stanie w parku przy ulicy Wyzwolenia (w pobliżu zajezdni tramwajowej), natomiast dzień później, w sobotę, 29 czerwca, organizatorzy zapraszają na Osowę do Parku Chirona.

 

Wszyscy chętni mogli też nauczyć się cyjanotypii - jednej z najstarszych technik fotograficznych
Wszyscy chętni mogli też nauczyć się cyjanotypii - jednej z najstarszych technik fotograficznych
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- W ramach trzeciej już edycji tego wydarzenia zrealizujemy warsztaty, koncerty, spektakle, animacje dla najmłodszych, wystawę, czytelnię na trawie, grę terenową oraz happening - wymienia Tomasz Pietrucha, jeden z koordynatorów Mobilnego Domu Kultury. - Wszystko w formie kulturalnego pikniku o charakterze familijnym. W programie nie zabraknie teatrów dziecięcych, widowiska plenerowego oraz potańcówki. W tym roku stawiamy też na ekologię i kontakt z naturą oraz różnorodność kulturową Gdańska.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

PROGRAM

Mobilny Dom Kultury w Nowym Porcie - 28.06.2019 | godz. 17:30-21:00 | Park przy ul. Wyzwolenia (w pobliżu zajezdni tramwajowej), Gdańsk Nowy Port

Tegoroczna impreza otwarcia będzie w szczególny sposób poświęcona animacji kultury i skierowana do lokalnych aktywistów. W plenerowej czytelni, którą zorganizujemy wraz z Trójmiejską Świetlicą Krytyki Politycznej, będzie można nie tylko poczytać, ale również włączyć się w debatę pt. „Książka jako narzędzie animacji społeczno-kulturowej”. W Nowym Porcie rozpoczniemy pracę nad banerem partycypacyjnym, tworzonym przy współudziale lokalnych społeczności wszystkich dzielnic, w których swój przystanek będzie miał tegoroczny Mobilny Dom Kultury.

Naszym najmłodszym uczestnikom chcemy zaproponować „Baśń tysiąca i jednej nocy” w wykonaniu artystów Teatru Qfer. Z kolei na miłośników łączenia aktywności fizycznych i duchowych czekać będą warsztaty jogi na trawie. Punkt kulminacyjny piątkowego wieczoru, to premiera widowiska „Poważne tańce” (Serious Dances) autorstwa AMAREYA_LAB.

W Nowym Porcie partnerują nam: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia II, Mewka Galeria Społecznie Zaangażowana oraz Trójmiejska Świetlica Krytyki Politycznej.


Mobilny Dom Kultury na Osowej - 29.06.2019 | godz. 12:00-18:00 | Park Chirona, Gdańsk Osowa

W samo południe w Parku Chirona na Osowej wystartujemy z serią warsztatów. Będą gry znane z podwórek oraz te planszowe rozgrywane przy stole. Nie zabraknie rękodzieła: od wyplatanek z papierowej wikliny po biżuterię robioną jedynie ze sznurka. Dla tych, którzy nie boja się ubrudzić, czekają zajęcia z rzeźbienia w glinie, natomiast wszystkie artystyczne dusze będą mogły wykazać się przed sztalugami naszego pleneru malarskiego.

Nie zabraknie też wydarzeń performatywnych: „Z głową w chmurach” będzie można pospacerować wraz z Teatrem Delikates, natomiast Marcin Marzec z Teatr Barnaby wystąpi z „Tymkiem”. Jeśli nie wiecie nic o cyjanotypii, zastanawiacie się co to właściwie jest land art lub chcielibyście wyczarować coś dla siebie ze starych banerów, to naprawdę warto wpaść pod namioty MDK. To, że droga do celu nie zawsze bywa prosta postarają się udowodnić Wędrowni Hecarze z Olsztyna, którzy zorganizują dla nas warsztaty wraz z turniejem łuczniczym i pokażą widowisko w stylu Kamishibai.

Na Osowej partnerują nam: Trójmiejska Świetlica Krytyki Politycznej oraz Rada Dzielnicy Osowa.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór