Mobilna pracownia Newton Room. Uczniowie z pomorskich szkół obliczą plan lotu samolotu

Jak wykorzystać wiedzę matematyczną do obliczenia planu lotu samolotem, a następnie wykonać jego symulację nauczy się w Gdańsku 250 uczniów z ośmiu szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa pomorskiego. Młodzież nabierze tych umiejętności w mobilnej pracowni Newton Room, która będzie otwarta przez prawie trzy tygodnie, do 26 maja. Za tą innowacyjną inicjatywą edukacyjną stoją trzy podmioty: Boeing, First Scandinavia oraz Inkubator Starter.  
12.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzy osoby przed symulatorem lotu i dużym ekranem
Kto wie, być może któryś z tych uczniów ćwiczących dziś na symulatorze zasiądzie kiedyś za prawdziwym sterem samolotu
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Co to jest Newton Room?

Uroczystość otwarcia mobilnej pracowni Newton Room (ang. Mobile Newton Room) odbyła się we wtorek, 9 maja, na placu przed siedzibą Inkubatora Starter przy ul. Lęborskiej 3B oraz obok gdańskiego oddziału Boeing Poland przy ul. Arkońskiej 6.
 
- Newton Room to klasa doświadczalna, w której uczniowie uczą się stosowania swej wiedzy zdobytej w szkole w praktyce. To, czego się tu nauczą, to nie tylko latanie samolotem czy prowadzenie akcji ratunkowej. Dla nas ważne jest też inspirowanie, motywowanie i umożliwienie młodym ludziom spełnienia swoich marzeń - powiedziała Irina Bielenko, dyrektor Polskiego Centrum Inżynierii Boeing. 
Paweł Braun, prezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, która prowadzi Inkubator Starter, podkreślił, że bycie przedsiębiorcą wymaga innowacyjności oraz pracy zespołowej. 
 
- W pracowni mobilnej Newton Room w Gdańsku młodzież zdobywa obie te umiejętności. Cieszymy się, że możemy być częścią programu edukacyjnego Newton, który pozwala nam kontynuować nasze długoterminowe działania na rzecz rozwoju młodych ludzi w Gdańsku oraz na Pomorzu – dodał Paweł Braun.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OTWARCIA MOBILNEJ PRACOWNI NEWTON ROOM:
 


 
Stian Elstad, dyrektor zarządzający Newton Europe w First Scandinavia z Norwegii wyjaśnił, że program przenośnej sali lekcyjnej oparty jest na wierze, iż każdy uczeń ma pragnienie wiedzy.
 
- I że wszyscy oni potrzebują i zasługują na miejsce, w którym mogą odkrywać swoje talenty. Newton Room nie jest tradycyjną klasą. To miejsce, gdzie uczniowie uczą się przez działanie, popełnianie błędów i ich naprawę - nadmienił Stian Elstad. 

Co o Newton Room mówią uczniowie i nauczycielka? 

Swoimi pierwszymi wrażeniami z uczestnictwa pracowni Newton Room podzieliła się edukatorka Anna Karwowska oraz uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza - Blanka Humienna oraz Adam Zasiński, którzy mieli już okazję sprawdzić możliwości, jakie oferuje przedsięwzięcie Boeinga oraz First Scandinavia. 

Armia 18 tysięcy programistów. Czy Gdańsk jest zagłębiem branży IT w Polsce?

-  Nauki ścisłe - matematyka i fizyka - bardzo często są uważane za trudne. Tutaj możemy naocznie sprawdzić, że jak przełożymy teorię na praktykę, będziemy się uczyć przez doświadczenie i zabawę, to przedmioty te stają się bardziej przystępne. Ale uczniowie w Newton Room nabywają też "miękkich umiejętności", które są bardzo ważne w życiu takich, jak np. praca w zespole i wspólne dochodzenie do rozwiązywania problemów - oceniła nauczycielka.
 
Kilkanaście osób siedzących na krzesełkach słuchających przemówienia ze sceny
Dwa kontenery, gdzie umieszczono Newton Room, znajdują się obok budynku Inkubator Starter i oddziału Boeing
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Blance, uczennicy ULO, najbardziej podobał się praktyczny charakter zajęć w Newton Room.
 
- Mogliśmy złamać swoje stereotypy dotyczące zawodu pilota. Do tej pory byłam np. przekonana, że drugi pilot jest takim zapasowym pilotem jakby coś się złego stało, a oni obaj współpracują ze sobą cały czas. Zaskoczyło mnie również to, że piloci pracują też na ziemi. Jestem pewna, że dorośli też by się w to wkręcili - dodała.   
 
Jej kolega Adam był z kolei zdziwiony, jak bardzo skomplikowana jest praca pilota. 
 
- Jak tu przyszedłem, to wszyscy chcieli od razu lecieć. I wszyscy myśleli, że praca pilota to tylko latanie. Tymczasem, poza prowadzeniem samolotu pilot musi wykonać wiele innych czynności. Musi np. przestudiować plan lotu, znać bardzo dobrze geografię, żeby wiedzieć, jak nawigować - mówił uczeń.

Ile pracowni Newton Room otwarto do tej pory w Polsce?

Mobilna pracownia Newton Room wystartuje w środę, 10 maja. Zajęcia zakończą się 26 maja. Każdego dnia w programie uczestniczyć będzie klasa licząca 21 uczniów. Wszystkie terminy są już zarezerwowane.
 
Uczniowie i uczennice, w wieku 13-16 lat, wezmą udział w 5-godzinnym programie pn. „W chmurach z liczbami – podniebna przygoda”. W ramach zajęć będą obliczać plan lotu dla misji ratunkowej. W drugim etapie wykonają go, korzystając z najnowocześniejszych symulatorów lotu. 
 
Zajęcia zostaną zorganizowane w rozszerzalnych kontenerach o powierzchni 70 metrów kwadratowych.
Newton Room w Gdańsku jest czwartą pracownią tego typu otwartą w Polsce w ramach partnerstwa Boeing i First Scandinavia. Poprzednie funkcjonowały w Rzeszowie oraz dwie w Łodzi (jedna o charakterze stałym - przyp. red.) W ciągu ostatnich pięciu lat pracownie Newton Room w Polsce odwiedziło ponad 2 tysięcy dzieci i młodzieży.
 
 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza