• Start
  • Wiadomości
  • Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. Jak działała podczas epidemii, jakie ma plany na przyszłość

Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. Jak działała podczas epidemii, jakie ma plany na przyszłość

W środę, 24 czerwca z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa odbyła się III sesja Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Młodzi radni podsumowali działania Rady przez ostatnie miesiące, a przebieg radę po raz pierwszy w historii jej działania można było na żywo zobaczyć na jej profilu na Facebooku.
24.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2020-06-24_MSRM_012_799x533.JPG
Pandemia koronowirusa pokrzyżowała wiele planów i projektów Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska  
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Sesję rozpoczął Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

- Jestem Państwu ogromnie zobowiązany za podejmowane inicjatywy w obszarze rozwoju społecznego Miasta - powiedział prezydent Piotr Kowalczuk. - Stawanie po stronie praw każdego człowieka, sprawy ekologii i aktywna współpraca z innymi radami w Polsce jest Państwa wyróżnikiem. Dobrych i bezpiecznych wakacji, z chwilą dla siebie i bliskich wszystkim życzę!

 

Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. Za nami sesja inauguracyjna V kadencji młodych radnych

 

Prezydent podkreślił też - podsumowując kończący się, wyjątkowy z powodu pandemii koronawirusa i zdalnego nauczania rok szkolny w Gdańsku - że tylko 58 uczniów nie zdobyło promocji do następnej klasy. Nie z powodu - jak powiedział - braku dostępu do komputera czy innych trudności związanych ze zdalnym nauczaniem, ale niezaliczenia przedmiotu.   

Patryk Mizerski, przewodniczący Komisji Edukacji MRMG podsumował działalność komisji przez ostatnie miesiące: 

- Oczywiście koronawirus pokrzyżował nam wiele planów - powiedział. - Ale odbyła się nasza wewnętrzna debata, która zrodziła się z potrzeby rozmowy i dialogu. Każdy mógł do niej dołączyć, wyrażać swoje poglądy w atmosferze szacunku. W planach mamy kontynuowanie podobnych debat.

Młody radny zapowiedział też, że komisja pracuje nad projektem stworzenia certyfikatu pracodawcy przyjaznego młodzieży, który trafiałby do pracodawców rzetelnych, dbających i rozumiejących interesy i potrzeby pracujących młodych ludzi.

- W ten sposób moglibyśmy chronić młodzież przed nieuczciwymi pracodawcami - tłumaczył Mizerski. - W planach mamy też powołanie zespołu do spraw ekologii, który promowałby działania proekologiczne. Myślimy też o sondzie wśród mieszkańców Gdańska dotyczącej Budżetu Obywatelskiego i Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, aby przybliżyć oba te obszary działalności miasta i mieszkańców. 

Patryk Mizerski poinformował też o sukcesie komisji, jakim jest nawiązanie współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Warszawy, radni ze stolicy mają odwiedzić gdańskich kolegów już na początku lipca.  

2020-06-24_MSRM_002_799x533.JPG
Młodzi radni Gdańska na III sesji rozmawiali o planach na przyszłość  
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Konkurs dla szkół: "Środowisko to jest wszystko". Napisz wiersz o tematyce ekologicznej, wygraj nagrodę

 

- Również nasza komisja nie mogła z powodu pandemii zrealizować zaplanowanych projektów - powiedział Daniel Nawrocki, przewodniczący Komisji Kultury i Sportu MRMG. - Nie doszła do skutku na przykład wystawa w Muzeum II Wojny Światowej, ale już ruszyliśmy z działalnością. Właśnie czekamy na wiersze na konkurs ekologiczno-literacki “Środowisko to jest wszystko”, w planach mamy wywiady z ważnymi postaciami sportu i kultury.  

Jakub Hamanowicz przewodniczący MRMG kończąc sesję podziękował kolegom za współpracę, która - jak podkreślił - była szczególnie ważna podczas ostatnich miesięcy. Powiedział, że od radnych oczekuje godnego reprezentowania MRMG, promowania jej działalności, tłumaczenia czym jest i jak działa. 

 

Kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska trwa dwa lata, zasiada w niej 34 radnych - tak jak w radzie “dorosłej” - i tak jak w niej wybory przeprowadzane są w sześciu okręgach. W tej kadencji zasiada 33 radnych.  Kandydować mogą uczniowie klas VII i VIII oraz szkół ponadpodstawowych.

 

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka