W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddano hołd bohaterom

Są takie momenty, które potrafią łączyć Polaków. Jednym z nich jest rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Gdańsku wspólny wieniec złożyli m.in. prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak oraz radni klubów Wszystko dla Gdańska, KO i PiS.
01.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna patrzy do kamery
Powstaniec Andrzej Kaczorowski "Kaczor" w czasie uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Wspólny wieniec

W imieniu Miasta wieniec złożyli prezydent Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak (KO), wspólna delegacja władz i radnych, m.in. zastępca prezydent Piotr Grzelak, radny Łukasz Świacki (WdG), radne Teresa Wasilewska (WdG), Marta Magott (WdG), Kamila Błaszczyk (KO), Andrzej Kowalczys (KO), Piotr Gierszewski i Tomasz Rakowski (obaj PiS). Szli razem, wieniec był wspólny. 

Wcześniej, o godz. 17.00, zawyły syreny. Później odegrano hymn Polski. Na Targu Rakowym, gdzie stoi pomnik Państwa Podziemnego, powitano gości honorowych: kombatantów, żołnierzy AK, uczestników akcji "Burza", m.in. Andrzeja Kaczorowskiego, porucznika Mariana Drożdża i komandora w st. spoczynku Romana Rakowskiego.  

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powiedziała: 

- Powiedzieć, że 80 lat temu w boju z hitlerowskim okupantem o niepodległą stolicę i wolne państwo zginęło 18 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji,  często jeszcze dzieci  i ponad 180 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy, to nic nie powiedzieć. Za każdą z tych bezimiennych cyfr kryją się ludzie z krwi i kości – czyjeś dzieci i wnuki, narzeczone, siostry i bracia, ojcowie i matki. Mieli plany na przyszłość, marzenia, ideały. W czasach pokoju byliby inżynierami, lekarzami, szewcami, poetami. Założyliby rodziny, posadzili niejedno drzewo, zbudowali dom. Wartość ich bezinteresownej ofiary, oddanej w najczystszej intencji, to zobowiązanie dla nas żyjących wobec tych, którzy przyjdą po nas. 

Dalej prezydent Gdańska zapytała, dlaczego nie udało nam się wyciągnąć lekcji z tamtej tragedii, nawiązując do wojny w Ukrainie:   

- Jak urządzić świat, żeby ludzie nie musieli już stawać do walki? Jak układać relacje, żeby jedni nie napadali na drugich? Jak kształcić kolejne pokolenia, żeby były solidarne, a w chwili próby nie stały bezczynnie na drugim brzegu rzeki? Zdawało się, że po okrucieństwach II wojny światowej, uchronimy Europę przed kolejną taką katastrofą. Nie uchroniliśmy. Najwyższa pora uczyć się na doświadczeniach minionych pokoleń. 


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

Odznaczenia dla zasłużonych

Wręczono także odznaczenia. Krzyże 80-lecia Akcji Burza dostali: 

  • uczestnik Powstania Andrzej Kaczorowski “Kaczor”; 
  • prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz za kultywowania tradycji i etosu Armii Krajowej. 

Światło dla bohaterów AK na Cmentarzu Łostowickim

Prałat Irenusz Bradtke odmówił modlitwę za poległych; odbył się Apel Pamięci; oddano salwy honorowe. Na koniec delegacje składały wiązanki pod pomnikiem. Obecni byli m.in. posłowie Magdalena Kołodziejczak, Piotr Adamowicz i Jarosław Wałęsa. Pojawiła się z wieńcem także delegacja konsulatu Niemiec w Gdańsku na czele z Birgit von Hellfeld, a przedstawicielki konsulatu pochyliły głowy przed pomnikiem Państwa Podziemnego, oddając hołd żołnierzom AK. Był także konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodysty. 

O Powstaniu Warszawskim

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17.00 (godzina W). Było zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym stolicę Polski wojskom niemieckim. Walki trwały przez 63 dni. Bilans był tragiczny: zagłada stolicy i śmierć co najmniej 180 tys. cywilnych mieszkańców oraz 18 tys. powstańców. Powstanie zorganizowała Armia Krajowa w ramach akcji "Burza".

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych