• Start
  • Wiadomości
  • Młodzi grali, jak z nut. A przyglądał im się gość specjalny

Młodzi grali, jak z nut. A przyglądał im się gość specjalny

Jesienna edycja turnieju dzikich drużyn zgromadziła 54 drużyny, w których zagrało 432 zawodników m.in. z Gdańska, Gdyni, Gościcina, Mirocina, Pelplina i Warcza. Jednak największą gwiazdą tej edycji turnieju był bez wątpienia gość honorowy: 87-letni Roman Korynt, legenda Lechii Gdańsk i reprezentacji Polski.
16.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Roman Korynt
Roman Korynt
Krzysztof Mystkowski/KFP

Kim jest Roman Korynt wie każdy fan futbolu. No, może nie każdy, więc przypominamy. Pan Roman urodził się w 1929 roku w Tczewie. Na początku sportowej kariery boksował, potem został piłkarzem, przez całą karierę był obrońcą. Przez lata grał w Lechii Gdańsk (1953-67), z którą w sezonie 1955/56 zajął trzecie miejsce w ekstraklasie (najlepszy wynik biało-zielonych w historii), rozegrał 34 mecze w reprezentacji Polski, czterokrotnie będąc jej kapitanem. Dwa razy - w latach 1959 i 1960 - został wybierany najlepszym polskim piłkarzem w plebiscycie dziennika "Sport". Tak utytułowanego piłkarza Lechia nigdy nie miała!

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Pan Roman na turniej "Do przerwy 0:1" przybył w towarzystwie swojego syna Tomasza, także byłego zawodnika m.in. Lechii Gdańsk oraz Arki Gdynia (1 mecz w reprezentacji Polski). W dniu 12 października obchodził 87 urodziny urodziny, więc z tej okazji uczestnicy turnieju odśpiewali mu tradycyjne 100-lat!

U jubilata widać było wzruszenie. Nie obyło się oczywiście bez pamiątkowych zdjęć i autografów, które Roman Korynt cierpliwie i z niezwykłą życzliwością rozdawał. Dziękujemy Panie Romanie!

Wśród gości turnieju byli także obecni zawodnicy Lechii: Mario Maloča, Denis Perger i Bartłomiej Pawłowski, którzy również nie szczędzili rąk i chętnie rozdawali autografy fanom gdańskiej Lechii.
 

Autografy rozdawali piłkarzy Lechii m.in. obrońca Mario Maloca
Autografy rozdawali piłkarzy Lechii m.in. obrońca Mario Maloca
Krzysztof Mystkowski/KFP

– Tym turniejem wróciliśmy trochę do naszych korzeni, zamiast na nowoczesnym i dużym stadionie przy Meissnera, jak planowaliśmy, zagraliśmy jak za dawnych dobrych czasów na kilku mniejszych szkolnych boiskach - mówi Andrzej Kowalczys, pomysłodawca turnieju "Do Przerwy 0:1". - Chciałbym podziękować szczególnie naszym gościom: Romanowi i Tomaszowi Koryntom oraz obecnym zawodnikom Lechii, za to, że dali uczestnikom turnieju wiele radości swoją wizytą. Specjalne podziękowania dla Andrzeja Szydłowskiego, który od lat wspiera nas w organizacji turnieju, cieszę się, że odwiedził nas dzisiaj osobiście.

W jesiennej edycji turnieju udział wzięły 54 drużyny. Swoje mecze rozgrywały na kilku boiskach Przymorza i Zaspy: przy Meissnera, Opolskiej, Startowej i Żwirki i Wigury.

Dziewczętom nie brakowało ambicji...
Dziewczętom nie brakowało ambicji...
Krzysztof Mystkowski/KFP

W kategorii Zespoły Dziewczęce wygrały zawodniczki FC Bobry z Pelplina. Kolejne miejsca na podium zajmowały drużyny Tolerado z Gdańska, MKS Gościcino oraz Salosik Orunia.

Pośród Rodzin najlepsza okazała się rodzina Flügger Family z gdańskich Kokoszek. Drugie miejsce na podium zajęła rodzina kryjąca pod nazwą Podaj Ręczni Wymiatacze, inaczej Stowarzyszenie „Podaj Rękę”. Miejsce 3. zajęła rodzina SKM Sosnowiec z… dzielnicy Zaspa-Rozstaje.

Kategoria Rocznik 2004 i Młodsi zwyciężyła drużyna Podwórko KS z Przymorza. Drugie miejsce dla zespołu Cieniński PL z Zaspy, trzecie dla MKS Gościcino.

Wśród zespołów z Rocznika 2001/2003 najlepszy okazał się zespół Kanonierzy z Dolnego Miasta. Miejsce drugie zajęła drużyna West Ham Stogi, miejsce trzecie zespół Gladiatorzy (Gdańsk).

Zwycięzcą z Rocznika 1998/2000 został zespół Nazwa Nie Gra (Wrzeszcz), który wyprzedził kolejno zespoły: Paladyni z Przymorza oraz Fight Football z Pręgowa.

W tzw. kategorii „Open”, czyli Rocznik 1997 i Starsi zwyciężyła ekipa GLM (Gdyńska Liga Minifutbolu). Na drugim miejscu podium znalazła się drużyna GLM II, a na trzecim ekipa Cafe Futbol ze Złotej Karczmy.

Nagrodę Fair Play, którą ufundował Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, otrzymali: Agataa Kaszubowska (FC Bobry), Paweł Czarnecki (Paladyni), Wojciech Rolczyński (Rozstaje Gdańsk), drużyna Podaj Ręczni Wymiatacze (Stowarzyszenie „Podaj Rękę”) oraz Iskra Gdynia. Nagroda ta przyznawana jest za wzorową postawę na boisku, a także poza nim. Cechuje ona prawdziwych sportowców.
 

... podobnie, jak chłopcom
... podobnie, jak chłopcom
Krzysztof Mystkowski/KFP

Składy zwycięskich drużyn:

  • FC Bobry: Agata Kaszubowska, Weronika Łobocka, Wiktoria Wronka, Kamila Dzienisz, Joanna Ścisłowska, Paulina Przypisna
  • Flugger Family: Sławomir Wiśniewski, Kuba Wiśniewski, Michał Urbański, Bartosz Urbański, Wojciech Urbański, Magdalena Urbańska
  • Podwórko KS: Mateusz Zadruszewski, Michał Zadruszewski, Mateusz Górski, Mateusz Rokita, Wiktor Czablewski, Marcel Świątek
  • Kanonierzy: Kacper Lubik, Olek Knut, Dominik Lamkiewicz, Bartek Forkiewicz, Damian Cieśliński, Mikołaj Trzepanowski, Dominik Marszałkowski
  • Nazwa Nie Gra: Paweł Deja, Kacper Puzowski, Daniel Koselski, Kacper Słowik, Karol Kohnke, Oskar Marszowa
  • GLM: Oskar Kotowski, Karol Olejniczak, Patryk Piernicki, Krzysztof Brodzik, Mariusz Bieszke, Oskar Wołcz



TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Lekcja obywatelska w Ósemce