
Rozmowy o mocnych stronach GUMedu
Jak informuje Małgorzata Kaliszewska, rzecznik prasowa GUMed, minister zdrowia Izabela Leszczyna przyjechała do Gdańska w środę, 26 marca, aby zapoznać się z działalnością badawczą, laboratoryjną i naukową uniwersytetu i UCK. Odwiedziła m.in. Centralne Laboratorium Diagnostyczne. Rozmawiała z rektorem prof. Michałem Markuszewskim. W spotkaniu uczestniczył także Jacek Karnowski, sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Minister Jacek Karnowski powiedział gdansk.pl: - To była bardzo merytoryczna, kilkugodzinna rozmowa. GUMed stara się o dofinansowanie na rozwój bazy dydaktycznej i oddziału pediatrii z Funduszu Medycznego Ministerstwa Zdrowia. Wcześniej GUMed otrzymał blisko 190 mln zł z KPO na doposażenie bazy dydaktycznej oraz stworzenie nowoczesnej bazy klinicznej.
Wizyta minister zdrowia Izabeli Leszczyny w Gdańsku zbiegła się także z podpisaniem przez nią rozporządzenia, które rozszerza program profilaktyki raka szyjki macicy.
Podczas wizyty rozmawiano także o transplantologii. Gdański ośrodek jest liderem w tej dziedzinie i może pochwalić się imponującymi wynikami w programach przeszczepów wielonarządowych oraz szpiku kostnego. Przeprowadzane są tu zaawansowane zabiegi, takie jak jednoczesne przeszczepy płuc i nerek, nerek z sercem, czy szpiku kostnego z płucem.
Czytaj także: Rekordowe fundusze na badania naukowe na GUMedzie

Rektor GUMed: nauki medyczne kosztują
Rektor GUMED prof. Michał Markuszewski, powiedział w czasie spotkania: – Jesteśmy uczelnią, która posiada status uniwersytetu badawczego. Nauki medyczne są wymagające jeśli chodzi o koszty. Doceniamy więc każde wsparcie finansowe. Dobrze współpracujemy z przemysłem farmaceutycznym. m.in. z Polpharmą. Mam nadzieję na konstruktywną współpracę z ministerstwem zdrowia.
Rektor dodał: - Coraz intensywniej pracujemy nad programami zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. To coś, co identyfikujemy jako problem, którym jako ośrodek medyczny chcemy się zajmować. To też ważny obszar rozwoju medycyny i profilaktyki w całej Polsce. Współpracujemy już w tym zakresie z dwoma ośrodkami akademickimi we Francji, w Lille i Bordeaux. Mamy świetnych lekarzy, farmaceutów, pielęgniarzy, diagnostyków i psychologów. Tworzymy nowoczesne zespoły interdyscyplinarne i w tym kierunku będziemy podążać.
Przypomnijmy, że gdańska uczelnia kształci obecnie studentów na 19 kierunkach medycznych.