• Start
  • Wiadomości
  • Miniatura - wielki teatr nie tylko dla najmłodszych widzów. Artyści nagrodzeni

Miniatura - wielki teatr nie tylko dla najmłodszych widzów. Artyści nagrodzeni

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska dla Michała Derlatki, dyrektora Teatru Miniatura oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla sześciorga aktorów - uhonorowano zespół artystyczny jednego z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce.
20.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wręczenie nagród odbyło się tuż przed spektaklem, publiczność wzięła więc także udział w uroczystości
Wręczenie nagród odbyło się tuż przed spektaklem, publiczność wzięła więc także udział w uroczystości
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Nagrody wręczono w sobotę, 20 listopada w siedzibie teatru. Wydarzenie odbyło się z udziałem publiczności oczekującej na spektakl "Akademia Pana Kleksa". 

- Nie byłoby teatru bez publiczności i nas by tu nie było, gdyby nie teatr. Jak miła to sztuka najdobitniej widać wtedy, gdy na widowni siedzą dzieci. One nie wstydzą się śmiać w głos, płakać prawdziwymi łzami, krzyczeć w przestrachu czy cieszyć z wygranej bitwy ze smokiem. I za to państwu – dramaturgom, reżyserom, scenografom, kompozytorom, aktorom, całej obsłudze technicznej – serdecznie, my widzowie, dziękujemy. Czynicie nasz świat lepszym, piękniejszym i bardziej otwartym - mówiła  Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas wręczenia nagród. - Na koniec powiem, że… z teatru Miniatura nie taka miniatura, to wielki teatr, nie tylko dla małych ludzi. Brawa dla Was! 

 

 

Dyrektor Miniatury z Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska

Michał Derlatka dyrektor Teatru Miniatura, otrzymał z rąk prezydent Aleksandry Dulkiewicz Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za rok 2020 za wysoką jakość artystyczną podjętych działań i reżyserię „Betonu".

Michał Derlatka jest reżyserem teatralnym, aktorem, lalkarzem, a od września 2019 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Miniatura. Pochodzi z Trójmiasta. Ukończył wydziały: aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz reżyserii teatralnej PWST Kraków/Wrocław. Studiował też reżyserię i dramaturgię na Institut del Teatre w Hiszpanii. Specjalizuje się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza. 

Spektakl „Beton”, na podstawie powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu” jest punktem wyjścia do spojrzenia z szerszej perspektywy na historię lokalną Gdańska i Przymorza oraz refleksji, jak wpływa na nas miejsce zamieszkania. 

- „Beton” to fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata - nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego – opowiada Michał Derlatka, reżyser spektaklu, dyrektor Teatru Miniatura.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z dyplomem dla stojącego w tle Michała Derlatki, laureata Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska za reżyserię spektaklu Beton
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z dyplomem dla stojącego w tle Michała Derlatki, laureata Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska za reżyserię spektaklu "Beton"
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Nagrodzono aktorki i aktorów

Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzymało także sześć aktorek i aktorów teatru:

Magdalena Żulińska, za całokształt pracy artystycznej - w 2008 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Z Teatrem Miniatura związana od dyplomowej roli w „Pinokiu” w reż. J. Malinowskiego w 2008 roku. Najważniejsze role: Koralina w „Koralinie” w reż. W. Fałenczaka, Wendy w „Piotrusiu Panie” w reż. J. J. Połońskiego i J. Stańka, Królewna Śpioszka w "Krainie Śpiochów" w reż. J. Malinowskiego.

 

Magdalena Żulińska aktorka Teatru Miniatura odbiera Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za całokształt pracy artystycznej
Magdalena Żulińska aktorka Teatru Miniatura odbiera Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za całokształt pracy artystycznej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Jakub Ehrlich, za całokształt pracy artystycznej - ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Z Teatrem Miniatura związany od 2006 roku. Najważniejsze role: Otto w „Jubileuszu” w reż. S. Biragi, Teatr Druga Strefa, Romeo w „Romeo i Julii” w reż. M. Ehrlicha, Józefek w „Kramie Karoliny” w reż. K. Szachnowskiego, Pinokio w „Pinokiu” w reż. J. Malinowskiego, Pirat w „Piotrusiu Panu” w reż. J. J. Połońskiego i J. Stańka. Ma na swoim koncie również kilka ról filmowych, m.in. w filmach „Job, czyli ostatnia szara komórka” i „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”.

Agnieszka Grzegorzewska, z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej - w 2001 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu. Z Teatrem Miniatura związana od czasu debiutu w roli Ochmistrzyni w spektaklu „Szewczyk Dratewka” w 1999 roku. Najważniejsze role: Królowa Mórz w „Podróżach Guliwera” w reż. K. Jakóbczyk, Markus, przyjaciel Lulejki w „Pierścieniu i róży” w reż. A. F. Rozhina.

Jolanta Darewicz, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej - ukończyła Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Od 30 lat związana z Teatrem Miniatura. Najważniejsze role: Parysada w „Baśni o pięknej Parysadzie” w reż. V. Stankowskiego, Blond w „Polowaniu na lisa” w reż. P. Tomaszuka, Dina w „Sklepie z zabawkami” w  reż. K. Jakóbczyk.

Hanna Miśkiewicz, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej - pracowała w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, Państwowym Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie i Miejskim Teatrze im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Z Teatrem Miniatura związana od 1998 roku. Ma na koncie ponad 100 premier.

Jacek Gierczak, z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej - od 1977 roku pracował w teatrach dramatycznych: Teatrze Polskim w Bygdoszczy, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Teatrze Polskim w Szczecinie oraz Teatrze Osterwy w Lublinie. Z Teatrem Miniatura związany od 1995 roku. Zagrał ponad 100 ról, wyreżyserował ponad 10 spektakli, w tym. prapremierę „Brudnych rąk” J. Sartre’a, prapremierę „Żyj, Danielu” W. Zawistowskiego oraz „Pchłę Szachrajkę” J. Brzechwy i "Poobiednie igraszki" w Teatrze Miniatura. Napisał kilkadziesiąt piosenek autorskich. Brał udział w kilkudziesięciu słuchowiskach radiowych i kilkuset reklamach.

 

Miejski Teatr Miniatura to jedyny publiczny teatr dla dzieci i młodzieży w Trójmieście. Co roku wystawia około 300 spektakli, które ogląda ponad 60 tysięcy widzów. W repertuarze teatru znajdują się m.in. "Bajki robotów", "Tajemnica kina", "Brzydkie kaczątko", "Akademia pana Kleksa, "Fahrenheit", "Siedmiu krasnoludków", "Kosmici", "Magiczne święta Malwiny".

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki