42 lata od wprowadzenia stanu wojennego. Kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970

W 42. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, 13 grudnia 2023, pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970, tradycyjnie złożono kwiaty, by wspomnieć tę mroczną datę w najnowszej historii Polski. Uroczystość odbyła się w ramach cyklu wydarzeń GDAŃSK PAMIĘTA, których celem jest uczczenie pamięci ofiar Grudnia 1970 na Wybrzeżu oraz stanu wojennego.
13.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wymienione osoby
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz i radny Andrzej Kowalczys składają kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970
Fot. Grzegorz Mehrig/www.gdansk.pl

U stóp Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, przy którym ustawiono szpaler flag państwowych, kwiaty złożyli m.in. parlamentarzyści - Agnieszka Pomaska i Jacek Karnowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz jej zastępcy Piotr Borawski i Piotr Grzelak, a także gdańscy radni - Katarzyna Czerniewska i Andrzej Kowalczys. Kwiaty złożyli też przedstawiciele organizacji społecznych oraz pracownicy Europejskiego Centrum Solidarności, z dyrektorem Basilem Kerskim.  

Uroczystość miała kameralny charakter, nie było przemówień.

Prezydent Gdańska zapytana przez obecnych na miejscu dziennikarzy o znaczenie obchodów rocznic grudniowych dla Gdańska i całego kraju, przypomniała, że droga do przemian demokratycznych rozpoczęła się 15 grudnia 1970 roku, od śmierci stoczniowych robotników w miejscu, gdzie znajduje się poświęcony im pomnik i na ulicach Gdańska.

- A stan wojenny, który wprowadzono 42 lata temu, przeciął (być może naiwne) marzenia o zmianie, która rozpoczęła się tutaj, w Stoczni Gdańskiej podczas strajków sierpniowych. Przeciął szanse na porozumienie - mówiła prezydent Gdańska. - Dlatego obie te rocznice, a przede wszystkim zachowanie pamięci o tych, którzy oddali w tamtym czasie, nieraz najwyższą ofiarę za Polskę, za wolność, za wartości, jest niezwykle ważne.

 

Wśród uczestników spotkania pod pomnikiem byli też uczniowie szkół średnich - reprezentacja Szkół Okrętowych i Technicznych Conradinum oraz licealna wycieczka z Ostrowa Wielkopolskiego. 

Do młodzieży i ich opiekunów podeszła Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, podziękowała im za przybycie i opowiedziała o historycznych wydarzeniach, których rocznice obchodzone są właśnie w Gdańsku.  

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI ZŁOŻENIA KWIATÓW



Dalsze obchody pod hasłem GDAŃSK PAMIĘTA

14 grudnia (czwartek), godz. 18.00, "Grudniowa kolęda" - promocja książki

Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach trzeciej edycji cyklu ECS Historia, który został zainaugurowany w 2018 roku. Uczestnicy będą rozmawiali o najnowszej historii Polski, Europy i świata.

Bohaterami wieczoru będzie książka „Grudniowa kolęda. Kościół katolicki w Trójmieście wobec Grudnia ’70” (IPN, 2020), której dopełnieniem jest tom dokumentów źródłowych („Kościół katolicki w Trójmieście wobec Grudnia ’70. Dokumenty”, IPN, 2021) oraz troje gdańskich historyków: dr Piotr Abryszeński (IPN), dr Daniel Gucewicz (IPN) oraz dr Leszek Molendowski (Muzeum Gdańska).

 

15 grudnia, (piątek), zapalenie zniczy w miejscach śmierci ofiar Grudnia ’70

Tradycyjnie w rocznicę rewolty grudniowej zapłoną znicze w miejscach, gdzie życie stracili robotnicy, a także na ich grobach.

godz. 9.00 - obok stoczniowej Bramy nr 2

W tym miejscu zginęli: Jerzy Matelski, lat 27, dźwigowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina oraz Stefan Mosiewicz, lat 22, malarz z Wydziału W1 Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

godz. 10.00 - nieopodal pomnika Kindertransportów, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. W tym miejscu zginął Kazimierz Stojecki, lat 58, robotnik transportu z Wydziału T2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina, oraz pomiędzy budynkami dworca PKP a Zieleniakiem, gdzie zginął Andrzej Perzyński, lat 19, malarz konserwator w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

godz. 11.00 - ul. Podwale Grodzkie 4, obok hotelu, po stronie dworca PKP. W tym miejscu zginął Waldemar Rebinin, lat 26, kierowca w Wojewódzkiej Kolumnie Transportu Sanitarnego w Gdańsku.

godz. 12.00 - ul. Garncarska 29. W tym miejscu zginął Kazimierz Zastawny, lat 24, ślusarz w Fabryce Urządzeń Okrętowych Techmet w Pruszczu Gdańskim.

godz. 13.00 - skrzyżowanie ulic Nowe Ogrody i 3 Maja, obok Urzędu Miejskiego. W tym miejscu zginął Józef Widerlik, lat 24, stolarz okrętowy z Wydziału W5 Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

godz. 13.00 -  ul. Hucisko, wiadukt nad torami kolejowymi, po stronie sądu. W tym miejscu zginął Bogdan Sypka, lat 20, pochodzący z gdańska student Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie.

 

15 grudnia (piątek), godz. 18.30, "Dla przyszłości. Dla pokoju" - koncert

Grudzień to miesiąc przesycony emocjami, nierzadko skrajnymi. Życie stracili stoczniowcy w 1970 roku, protestując przeciwko opresyjnej władzy. Wolności pozbawiono działaczy Solidarności w 1981 roku - na wiele miesięcy stan wojenny odebrał rodzinom ich ojców, matki, dzieci, braci, siostry, bliskich. Wspominamy ten czas wierząc, że naszym współczesnym doświadczeniem będzie pokój. Grudzień to też czas oczekiwania na zmianę - na lepsze jutro, zdrowie, pracę, na ukojenie.

 

Niech spokój przyniesie muzyka  - Johann Sebastian Bach i jego uroczysty „Magnificat”, oparty na starotestamentowych tekstach, skomponowany na nieszpory bożonarodzeniowe oraz „Oratorium na Boże Narodzenie” Camille Saint-Saënsa, którego premierowe wykonanie odbyło się 165 lat temu w kościele de la Madeleine w Paryżu.

Wykonawcy Akademii Muzycznej w Gdańsku:

  • Soliści
  • Zespół wokalny Wydziału Wokalno-Aktorskiego
  • Chór Wydziału Instrumentalnego
  • Chór Mieszany oraz Chór Żeński „Gaudium per Canto” Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu
  • Orkiestra Kameralna „Camerata Gedania”
  • Witosława Frankowska - realizacja partii BC na pozytywie
  • Przemysław Stanisławski - dyrygent

W programie:

Johann Sebastian Bach - Magnificat BWV 243

Camille Saint-Saëns - Oratorio de Noël op. 12

Prowadzenie koncertu:

Marta Goluch - dziennikarka jazzowa, studentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Organizatorzy:

Europejskie Centrum Solidarności

Katedra Wokalistyki i Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki

w Gdańsku

Miejsce: audytorium ECS (parter), wstęp wolny + bezpłatny bilet.

 

16 grudnia (sobota), godz. 11.00-15.30, "Dwa grudnie" - spacery subiektywne po wystawie stałej

16 grudnia odbędą się spacery subiektywne po wystawie stałej ECS, subiektywne, bo każdy z przewodników opowiada swoją własną, osobistą historię. W rolę oprowadzających wcielą się bohaterowie i świadkowie dwóch polskich Grudniów - 1970 i 1981. Na zakończenie niespodzianka - wizyta w archiwum ECS, gdzie przechowywane są materialne świadectwa obu Grudniów.

Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny.

Godz. 11.00  - w roli przewodnika Stanisław Huskowski - opozycjonista, zasłynął ze współuczestnictwa w akcji zabezpieczenia funduszy dolnośląskiej Solidarności tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, za co ścigany był wraz z Józefem Piniorem i Władysławem Frasyniukiem listem gończym. O tzw. sprawie 80 milionów nakręcono niejeden film.

Godz. 12.30 - w roli przewodnika Ewa Jażdżewska - pracowniczka poczty, która 17 grudnia 1970 roku uczestniczyła w przemarszu ulicami Gdyni, gdy manifestanci nieśli na drzwiach ciało Zbyszka Godlewskiego, osiemnastoletniego pracownika Zarządu Portu Gdynia, zastrzelonego o poranku przez żołnierzy, bohatera ballady o Janku Wiśniewskim.

Godz. 14.00 - w roli przewodnika Andrzej Drzycimski - historyk, uczestnik sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, internowany w stanie wojennym, który wraz z Adamem Kinaszewskim napisał „Dziennik internowanego”, wspomnienia ze Strzebielinka, rzecznik prasowy przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, a później prezydenta RP.

Godz. 15.30 - w roli przewodnika Jacek Taylor - prawnik, jeden z najbardziej znanych obrońców w procesach politycznych w Polsce, bronił opozycjonistów i robotników. Po 13 grudnia ukrywał się przez kilka miesięcy, był rozpracowywany przez służby, kryptonim Mecenas.

 

TV

To przedszkole jest wzorem