Przy Srebrnej będzie las w wersji mini. Posadzono 600 roślin z 36 gatunków

Mikrolasy są ratunkiem dla dużych miast, które po etapie mody na betonowanie zwracają się w stronę zieleni. Rozbruki, mikrolasy, parki kieszonkowe, nasadzenia, park południowy, to tylko część eko planów Gdańska. W Polsce pierwsze mikrolasy powstały w 2021 roku w Rozwarowie i Poznaniu, a następnie w Krakowie. - Gdańsk jest absolutnym rekordzistą w tej kwestii, ale też zaczyna być o nas głośno w Europie - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz. 
07.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa osób w ciepłych kurtkach, na pierwszym planie łopaty wbite w ziemię
Sadzenie mikrolasu na ul. Srebrnej
Fot. Dominik Paszlińskie / www.gdansk.pl

Przy Srebrnej 9 będzie las, mikrolas

W sadzeniu mikrolasu na Srebrnej, w dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Przyszły całe rodziny, byli miejscy radni Kamila Błaszczyk i Mateusz Skarbek oraz radni dzielnicowi. Nie zabrakło prezydent miasta Aleksandry Dulkiewicz, Sławomira Kiszkurno - prezesa ZUT, organizatora akcji oraz Piotra Kryszewskiego - dyrektora zarządzającego ds. Zielonego Gdańska. 

- Od dzisiaj mamy w Gdańsku pięć mikrolasów, a kolejnych pięć jest już zaplanowanych - mówi Aleksandra Dulkiewicz. - Wspieramy w ten sposób bioróżnorodność i ekologię, a przy okazji nasze działanie sprzyja integracji. 

Mieszkańcy okolicznych budynków najpierw stali na balkonach, a potem dołączyli do akcji. Przyjechali również ludzie z innych dzielnic. 

- To mój czwarty mikrolas - mówi Bożena Biskup, mieszkanka Śródmieścia. - Warto dbać o ekologię, to inwestycja w przyszłość.

Organizatorzy zachęcali również do podpisywania się na pamiątkowej tablicy, która będzie posadowiona przy ul. Srebrnej jako dowód udziału w sadzeniu mikrolasu. 

dwie kobiety, jedna trzyma łopatę, sadzą drzewa
Sadzenie mikrolasu przy ul. Srebrnej, na zdjęciu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
mężczyzna klęczy obok roślin, sadzonek
W sadzeniu brał udział także Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska ...
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dodatkowe atrakcje

Uczestnicy oprócz sadzenia kieszonkowego lasu mogli wziąć udział w eko warsztatach, których motywem przewodnim były ozdoby choinkowe z suszonych owoców i papieru. Były rozgrzewające napoje, owoce, hot dogi i słodycze dla dzieci. Promowano również wypożyczalnie choinek. Mikołaj i mikołajki, maskotka Straży Miejskiej stworzyli idealne tło do wspólnych zdjęć i długich sąsiedzkich rozmów. 

Na pierwszym planie chłopiec w czapce i kurtce z małą łopatą, na której są liście. Po prawej uśmiechnięta kobieta z łopatą. W tle inni ludzie
... radna Gdańska Kamila Błaszczyk ...
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Zimą też sadzimy drzewa

Dr Kasper Jakubowski - projektant gdańskich lasów kieszonkowych - uspakaja, zima to odpowiedni czas na tego typu inwestycje. Sadzonki poradzą sobie z niską temperaturą. Ważne jest ściółkowanie słomą i zrębkami, to jest swoista kołderka, która stwarza odpowiednie warunki dla drzew.

- W tych projektach używa się tylko rodzimych gatunków - mówi Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska.

Organizator poinformował nas, że posadzono 600 roślin, 36 gatunków. Wśród nich lipy, dęby, buki, wierzby, czeremchy, leszczyny, jabłonie, bzy i rokitnik.

mężczyzna podchodzi do dziecka, trzyma siano w rękach, sadzenie drzew
... radny Mateusz Skarbek
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Szpadle w dłoń! Gdańszczanie zasadzili mikrolas, rośnie w Pieckach- Migowie

Gdańsk jest liderem

W ciągu kilku lat w Holandii powstało blisko 300 mikrolasów, podobnie we Francji i Belgii. Lasy kieszonkowe sadzi się również w Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Południowej.

W Polsce pierwsze mikrolasy pojawiły się w 2021 roku w Rozwarowie i Poznaniu, a następnie w Krakowie. W Gdańsku ma powstać 10 lasów kieszonkowych. 

- Gdańsk jest absolutnym rekordzistą w tej kwestii, ale też zaczyna być o nas głośno w Europie - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz. 

kilka osób sadzi drzewa
Sadzenie mikrolasu przy ul. Srebrnej
Fot. Dominik Paszlińskie / www.gdansk.pl

Mikrolas, a co to?

Metoda sadzenia mikrolasów zwanych też lasami kieszonkowymi została opracowana przez japońskiego botanika Akirę Miyawaki w latach 80-tych XX wieku. Do sadze­nia wybiera się rośliny typowe dla lasów w danym kli­ma­cie, nie pomi­nąw­szy żad­nej z cha­rak­te­ry­tycz­nych warstw lasu. Dzięki temu śred­nio 97 proc. roślin zako­rze­nia się i jest w sta­nie prze­trwać pierw­szy decy­du­jący o suk­ce­sie rok. Co cie­kawe, mikro­lasy potrze­bują mniej­szej powierzchni niż parki kie­szon­kowe (to głównie krzewy, trawy, kwiaty) - dopusz­czalne mini­mum to nawet 50 m2, tyle ile przeciętne mieszkanie w Polsce. Pod­czas gdy stan­dar­dowy las osiąga doj­rza­łość po upły­wie co naj­mniej 100 lat, mikro­lasy są doj­rzałe i sta­bilne już po 10-15 latach. 

Mikołajkowy Mikrolas, czeka 600 sadzonek

Zobacz naszą relację. Realizacja: Dariusz Kwidziński

 

 


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z SADZENIA MIKROLASU



TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas