Spotkaj Mikołaja w labiryncie
Zbiornik Stary Sobieski położony jest na Górze Szubienicznej, pomiędzy ulicami Sobieskiego i Traugutta we Wrzeszczu. Do dziś nie wybudowano w Gdańsku zbiornika podziemnego, który mógłby się z nim równać rozmachem architektonicznym i konstrukcyjnym.
W związku z nadchodzącymi Mikołajkami, zarządzająca tym obiektem miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowa-Kanalizacyjna (GIWK), organizuje specjalne wydarzenia.
Przedświąteczny czas w dzielnicach: "piernikowanie", choinki i dobra zabawa
Escape room „Tajemnica bursztynowej korony”
- Stwórzcie drużynę odkrywców i wspólnie rozwiążcie królewskie zagadki! Waszym zadaniem będzie odnalezienie zaginionych diamentów z korony i rozwikłanie tajemnic przeszłości. Idealna zabawa dla grup, które kochają wyzwania!
Zwiedzanie z przewodnikiem
- Chcesz wejść do serca zabytkowego zbiornika wody? Poznaj historię tego niezwykłego miejsca, wsłuchaj się w najdłuższe echo (tak, tutaj możesz krzyczeć bez ograniczeń ) i sprawdź, jak zmieniały się toalety na przestrzeni wieków.
Świąteczne niespodzianki!
- Mikołaj nie zapomniał o naszych gościach. Na każdego zwiedzającego czeka niespodzianka – w końcu to święto radości i prezentów!
- tak zachęca do udziału w zabawie GIWK.
Jak wziąć udział w Mikołajkach?
Mikołajki w Zbiorniki Wody Stary Sobieski zaplanowano w dniach: 6 grudnia (piątek) i 8 grudnia (niedziela), w godzinach 10.00-16.00.
- Bilety i rezerwacja miejsc jest dostępna na stronie internetowej Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.
- Z pytaniami i wątpliwościami można dzwonić na numer: 535-618-486.
Historia i atrakcje Starego Sobieskiego
Zbiornik Wody Stary Sobieski powstał w 1911 r. w formie żelbetowego monolitu, co na początku XX wieku było imponującym osiągnięciem.
Posadowiony jest na planie koła o średnicy 50 metrów. Składa się z kilku współśrodkowych okręgów, tworzących zaskakujący podziemny labirynt o powierzchni 1860 metrów kwadratowych.
Za wybitne zasługi na rzecz Gdańska. Medale św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II wręczone
Gdy zwiedzający podchodzą pod górę, ich wzrok przyciąga charakterystyczna potężna żółta ściana. To wejście to zbiornika – ściana frontowa komory zasuw w stylu neoklasycystycznym o wymiarach 12,8 na 6,3 metra.
Podziemne korytarze mają prawie 7 m szerokości i 5,5 m wysokości. Odwiedzający zbiornik mają również możliwość podziwiania panoramy Gdańska z pobliskiego punktu widokowego Antoni.
Wewnątrz obiektu panuje specyficzny, wilgotny mikroklimat ze stałą, niezależną od pory roku, temperaturą około 10 stopni Celsjusza.
"Grota szeptów"
Specyficzna konstrukcja zbiornika daje niesamowity efekt dźwiękowy. Zgodnie z opinią fachowców, akustyka zbiornika Starego Sobieskiego jest ewenementem w skali kraju, a może nawet Europy.
Wypowiadane słowa roznoszą się na odległość do 150 metrów i powracają w formie echa nawet przez siedem sekund. Takie niezwykłe zjawisko określane jest mianem „groty szeptów”.
Oto najlepsi wystawcy. Przyznano Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego
W zbiorniku Stary Sobieski zmieści się aż 5 000 m3 wody – to pojemność dwóch basenów olimpijskich wody. Całkowita kubatura obiektu jest jednak niemal 2/3 razy większa (8 238 m3), co czyni ten zbiornik największym w Gdańsku.
Dwie stałe ekspozycje
We wnętrzu zbiornika na zwiedzających czekają dwie wystawy.
Pierwsza dotyczy dziejów wody i wodociągów w Gdańsku, począwszy od czasów krzyżackich i rurociągów drewnianych, aż po nowoczesne, zaawansowane technologicznie wodociągi, których używamy dzisiaj.
Mamy to! Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy najlepszy w Europie!
Druga wystawa to podróż w głąb historii łazienek. Przez wieki pomieszczenia te odgrywały nie tylko funkcję higieniczną, ale także odzwierciedlały panujące ówcześnie trendy, nawyki i technologie. Ekspozycja, oparta na replikach oraz wiernych rekonstrukcjach wyposażenia, pokazuje ewolucję łazienek na przestrzeni wieków, od XV- wiecznej komory łazienkowej, przez XIX-wieczny buduar, aż po łazienkę z początków XX wieku.