• Start
  • Wiadomości
  • Mija 30 lat od pożaru hali widowiskowej Stoczni Gdańskiej 

Mija 30 lat od pożaru hali widowiskowej Stoczni Gdańskiej. Dziś na gdansk.pl rozmawiamy z muzykami zespołu Golden Life  

24 listopada 1994 roku wybuchł pożar w hali widowiskowej Stoczni Gdańskiej - życie straciło wówczas siedem osób, ponad 300 osób zostało poparzonych. W 30. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, o godz. 13.00 przedstawiciele władz miasta zapalą znicze pod Pomnikiem Ofiar Pożaru. W sobotę na GUMedzie odbędzie się konferencja naukowa „Kompleksowe leczenie i rehabilitacja pacjentów oparzonych wczoraj, dziś i jutro”. Nasz portal przygotował publikacje wspomnieniowe, które będziemy publikować od dziś do niedzieli.
22.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie pomnika
Hala widowiskowa Stoczni Gdańskiej nie istnieje, została rozebrana po pożarze. W pozostałości muru wkomponowany został pomnik, z cytatem z utworu zespołu muzycznego Golden Life
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Uczcić ofiary po 30 latach

Dokładnie 30 lat od tragicznego pożaru w hali widowiskowej Stoczni Gdańskiej minie niedzielę, 24 listopada. Tego dnia, o godz. 13.00, pod Pomnikiem Ofiar Pożaru, który jest wkomponowany w pozostałość po murze spalonej stoczniowej hali. Na pomniku znajduje się fragment tekstu pieśni, skomponowanej i nagranej po pożarze przed gdański zespół Golden Life. Słowa te brzmią: “Życie choć piękne tak kruche jest... Zrozumiał ten kto otarł się o śmierć”.

W niedzielę, znicze pod pomnikiem zapalą m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki oraz Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska, która wówczas - jako uczennica - była jedną z 300 osób, które doznały oparzeń.

 

Skutki pożaru - oglądaj i czytaj gdansk.pl

Nasz portal opublikuje rozmowy i teksty na 30-lecie tragedii.

  • piątek, godz. 11 - rozmowa z radną Anną Golędzinowską, która jako nastolatka była jedną z 300 poszkodowanych w pożarze hali widowiskowej SG 
  • piątek, godz. 15 - rozmowa z członkami zespołu Golden Life, o tym, co pamiętają z przebiegu pożaru i o okolicznościach powstania utworu 24.11.94 (“Życie choć piękne, tak kruche jest”)
  • sobota, godz. 12 - rozmowa z Krzysztofem Domagalskim, zastępcą dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG: czy taki obiekt, jak hala widowiskowa SG byłby dziś dopuszczony do użytku i co się zmieniło, od tamtych czasów
  • niedziela - reportaż Przemysława Kozłowskiego o okolicznościach pożaru, a także o jego skutkach dla pojedynczych osób i dla całej gdańskiej społeczności

Ratowanie ofiar a medycyna

W sobotę, 23 listopada, w godz. 10.00-15.00, w Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum GUMed, odbędzie się konferencja naukowa „Kompleksowe leczenie i rehabilitacja pacjentów oparzonych wczoraj, dziś i jutro”.

Przez wiele lat po wypadku pracownicy Szpitala Klinicznego i Akademii Medycznej w Gdańsku, obecnie UCK i GUMed, prowadzili i koordynowali leczenie chirurgiczne, rehabilitację, psychoterapię osób poszkodowanych w pożarze. Powstało kilkadziesiąt publikacji naukowych podsumowujących następstwa oparzenia. 

- Z perspektywy minionych lat pragniemy podsumować tamte działania oraz na podstawie publikacji naukowych, a także wiedzy i doświadczenia ekspertów przedstawić aktualną wiedzę na temat kompleksowego leczenia i rehabilitacji pacjentów oparzonych - mówi współorganizatorka konferencji „Kompleksowe leczenie i rehabilitacja pacjentów oparzonych wczoraj, dziś i jutro” i kierownik Klinika Rehabilitacji UCK GUMed, prof. dr hab. Dominika Szalewska.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, bez konieczności rejestracji. Konferencja „Kompleksowe leczenie i rehabilitacja pacjentów oparzonych wczoraj, dziś i jutro”

Baner koloru granatowego, na którym białe napisy informują o uroczystości w niedzielę i konferencji naukowej w sobotę - wszystkie te informacje są także w artykule
 
UMG

Już 30 lat od tragedii

24 listopada 1994 r., w czwartkowy wieczór, w Hali Stoczni Gdańskiej odbywał się koncert zespołu Golden Life. W programie imprezy było też wspólne oglądanie transmisji z ceremonii rozdania nagród MTV. W pewnym momencie na trybunach pojawił się ogień, który błyskawicznie się rozprzestrzenił. Publiczność w panice opuszczała halę, tłocząc się i tratując przy wyjściu. Zginęło 7 osób. W większości byli to uczniowie szkół podstawowych i średnich. Wśród ofiar znaleźli się też ochroniarze, którzy wynosili z płonącej hali nieprzytomne osoby oraz operator telewizji Sky Orunia.

Spalona hala została rozebrana, ale w pobliżu miejsca, w którym stała, ustawiono pomnik. Znajduje się on przy ul. Jana z Kolna, tuż przy torach tramwajowych biegnących wzdłuż terenów Stoczni Gdańskiej.

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej