• Start
  • Wiadomości
  • Orunia Górna - Gdańsk Południe bez zmian. Mieszkańcy nie chcą innej nazwy dzielnicy

Orunia Górna - Gdańsk Południe bez zmian. Mieszkańcy nie chcą innej nazwy dzielnicy

Ponad 1800 mieszkańców wzięło udział w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji zmiany nazwy dzielnicy z “Orunia Górna - Gdańsk Południe” na “Orunia Górna - Maćkowy”. Większość głosujących opowiedziała się za pozostawieniem obecnej nazwy.
06.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu dwie ludzie dłonie trzymające papierową mapę, obie dłonie wskazują konkretny punkt na mapie
Ponad 1,8 tysiąca mieszkańców wzięło udział w konsultacjach poświęconych propozycji zmiany nazwy dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Mieszkańcy nie utożsamiają się z “Południem”?

Z propozycją zmiany nazwy wystąpili radni dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. Jak tłumaczyli, w ich opinii mieszkańcy nie utożsamiają się z obecną nazwą. 

- Nazwa "Maćkowy" jest związana z historycznym regionem tej dzielnicy. Wiadomo, o którą część miasta chodzi. Natomiast Gdańsk Południe jest traktowany przede wszystkim jako obszar urbanistyczny. To wprowadza w błąd. Ludzie nie wiedzą, o jaki teren chodzi, kiedy słyszą "Gdańsk Południe" - argumentowali radni. 

O propozycji zmiany nazwy radni rozmawiali m.in. z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz podczas służbowego spaceru po dzielnicy, który odbył się w październiku 2023 r. 

 Prezydent Gdańska służbowo na Oruni Górnej - Gdańsku Południu

Wniosek radnych trafił do Komisji Samorządu i Ładu Publicznego w Radzie Miasta Gdańska. Miejscy radni, przed podjęciem ostatecznej decyzji, postanowili zapytać mieszkańców o zdanie - zorganizowano konsultacje społeczne.

Wyniki konsultacji społecznych

Konsultacje przeprowadzone zostały w dniach 15 - 28 stycznia 2024 r. Swoje zdanie można było wyrazić za pomocą specjalnej ankiety elektronicznej, jak również formularzy papierowych. W przedsięwzięciu mogli wziąć udział wyłącznie mieszkańcy dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. Odpowiadali na pytanie: „Czy jesteś za zmianą nazwy dzielnicy „Orunia Górna - Gdańsk Południe” na „Orunia Górna - Maćkowy”.

Wpłynęło 1812 ankiet elektronicznych i 8 formularzy papierowych, w których łącznie oddano:

  • 857 głosów na „tak”, z czego 854 głosy pochodziły z ankiet, a 3 głosy z formularzy papierowych, 
  • 955 głosów na „nie”, z czego 950 głosów oddano za pomocą ankiet, a 5 głosów z formularzy, 
  • było też 8 głosów na „nie mam zdania”. 

Ostatecznie w sprawie zmiany nazwy dzielnicy z Orunia Górna - Gdańsk Południe 47,09 proc. głosujących jest za zmianą nazwy dzielnicy, 52,47 proc. głosujących jest przeciwko zmianie, a 0,44 proc. głosujących nie ma zdania.

Wyniki konsultacji społecznych przekazane zostaną Radzie Miasta Gdańska.

ZOBACZ ORUNIĘ GÓRNĄ - GDAŃSK POŁUDNIE Z LOTU PTAKA

Mieszkańcy myśleli, że chodzi o połączenie dwóch dzielnic?

Zenobia Glac - Ściebura, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe, przyznaje, że nie do końca jest zaskoczona wynikami konsultacji. Przez ponad dwa tygodnie prowadziła intensywne rozmowy z mieszkańcami, zachęcając ich do udziału.

- Wiem, że gros mieszkańców tej części dzielnicy, która nazywa się Orunią Górną, była przekonana do niedawna, że to odrębna dzielnica i “Gdańsk Południe” to osobna dzielnica, a zakończone właśnie konsultacje w sprawie zmiany nazwy dzielnicy traktowali jako pomysł… połączenia Oruni Górnej i Gdańska Południe lub Maćkowych. Choć takie połączenie, taka dzielnica istnieje przecież od ponad pięciu lat  - zwraca uwagę przewodnicząca. - Podejrzewam więc, że w konsultacjach zmobilizowali się przede wszystkim mieszkańcy Oruni Górnej, natomiast mieszkańcy części południowej, tym razem, nie zorganizowali się wystarczająco mocno.

W opinii przewodniczącej Zarządu Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe, przed radnymi tej najmłodszej dzielnicy Gdańska jest zatem sporo pracy - w tej i kolejnej kadencji - by przede wszystkim uświadomić mieszkańców, w jakich granicach leży ich dzielnica, które ulice oraz osiedla obejmuje.

Rada Miasta nie zmieni nazwy dzielnicy

Po zakończeniu konsultacji społecznych, raport z wynikami głosowania przedstawiono członkom zespołu konsultacyjnego zaangażowanego w przebieg konsultacji. 

- Nie ukrywam, że jestem zaskoczony wynikami konsultacji. Po rozmowach z radnymi dzielnicy, a także po pierwszych komentarzach, jakie słyszałem od mieszkańców, spodziewałem się, że większość zagłosuje na “tak” - komentuje radny Bogdan Oleszek, przewodniczący Komisji Samorządu i Ładu Publicznego w Radzie Miasta Gdańska i wiceprzewodniczący wspomnianego zespołu konsultacyjnego, dodając, że w tej sytuacji Rada Miasta nie przygotuje projektu uchwały w sprawie zmiany nazwy dzielnicy OG-GP. 

- Nie ma ku temu podstaw - zaznacza radny Bogdan Oleszek.

Trwają konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic 6 dzielnic

To najmłodsza dzielnica Gdańska

30 sierpnia 2018 roku - tego dnia Rada Miasta Gdańska zdecydowała o utworzeniu 35. dzielnicy w naszym mieście. Orunia Górna - Gdańsk Południe została wyodrębniona z dzielnicy Chełm. Inicjatywa podziału Chełmu wyszła oddolnie, od mieszkańców Oruni Górnej. Zanim sprawą zajęła się Rada Miasta Gdańska, to Rada Dzielnicy Chełm podjęła uchwałę o podziale dzielnicy na dwie części: Chełm i Orunię Górną.

Granicę Oruni Górnej - Gdańska Południe stanowi granica administracyjna miasta od ul. Świętokrzyskiej do Obwodnicy Południowej. Wzdłuż niej dzielnica biegnie na wschód, a przed Traktem Św. Wojciecha skręca na północ i na tyłach budynków z adresem przy Trakcie Św. Wojciecha dochodzi do Parku Oruńskiego, a następnie między ulicami Diamentową, Platynową, Granitową i Działyńskiego (podnóżem wzgórza) dochodzi do ul. Małomiejskiej (bez tej ulicy) i dalej ul. Świętokrzyską do skrzyżowania z al. Havla. Następnie ciągnie się planowaną Nową Świętokrzyską na południowy zachód do ul. Wielkopolskiej, gdzie zmienia kierunek na północno-zachodni do granicy miasta na ul. Świętokrzyskiej.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia