Mieszkańcy nie utożsamiają się z “Południem”?
Z propozycją zmiany nazwy wystąpili radni dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. Jak tłumaczyli, w ich opinii mieszkańcy nie utożsamiają się z obecną nazwą.
- Nazwa "Maćkowy" jest związana z historycznym regionem tej dzielnicy. Wiadomo, o którą część miasta chodzi. Natomiast Gdańsk Południe jest traktowany przede wszystkim jako obszar urbanistyczny. To wprowadza w błąd. Ludzie nie wiedzą, o jaki teren chodzi, kiedy słyszą "Gdańsk Południe" - argumentowali radni.
O propozycji zmiany nazwy radni rozmawiali m.in. z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz podczas służbowego spaceru po dzielnicy, który odbył się w październiku 2023 r.
Prezydent Gdańska służbowo na Oruni Górnej - Gdańsku Południu
Wniosek radnych trafił do Komisji Samorządu i Ładu Publicznego w Radzie Miasta Gdańska. Miejscy radni, przed podjęciem ostatecznej decyzji, postanowili zapytać mieszkańców o zdanie - zorganizowano konsultacje społeczne.
Wyniki konsultacji społecznych
Konsultacje przeprowadzone zostały w dniach 15 - 28 stycznia 2024 r. Swoje zdanie można było wyrazić za pomocą specjalnej ankiety elektronicznej, jak również formularzy papierowych. W przedsięwzięciu mogli wziąć udział wyłącznie mieszkańcy dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. Odpowiadali na pytanie: „Czy jesteś za zmianą nazwy dzielnicy „Orunia Górna - Gdańsk Południe” na „Orunia Górna - Maćkowy”.
Wpłynęło 1812 ankiet elektronicznych i 8 formularzy papierowych, w których łącznie oddano:
- 857 głosów na „tak”, z czego 854 głosy pochodziły z ankiet, a 3 głosy z formularzy papierowych,
- 955 głosów na „nie”, z czego 950 głosów oddano za pomocą ankiet, a 5 głosów z formularzy,
- było też 8 głosów na „nie mam zdania”.
Ostatecznie w sprawie zmiany nazwy dzielnicy z Orunia Górna - Gdańsk Południe 47,09 proc. głosujących jest za zmianą nazwy dzielnicy, 52,47 proc. głosujących jest przeciwko zmianie, a 0,44 proc. głosujących nie ma zdania.
Wyniki konsultacji społecznych przekazane zostaną Radzie Miasta Gdańska.
ZOBACZ ORUNIĘ GÓRNĄ - GDAŃSK POŁUDNIE Z LOTU PTAKA
Mieszkańcy myśleli, że chodzi o połączenie dwóch dzielnic?
Zenobia Glac - Ściebura, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe, przyznaje, że nie do końca jest zaskoczona wynikami konsultacji. Przez ponad dwa tygodnie prowadziła intensywne rozmowy z mieszkańcami, zachęcając ich do udziału.
- Wiem, że gros mieszkańców tej części dzielnicy, która nazywa się Orunią Górną, była przekonana do niedawna, że to odrębna dzielnica i “Gdańsk Południe” to osobna dzielnica, a zakończone właśnie konsultacje w sprawie zmiany nazwy dzielnicy traktowali jako pomysł… połączenia Oruni Górnej i Gdańska Południe lub Maćkowych. Choć takie połączenie, taka dzielnica istnieje przecież od ponad pięciu lat - zwraca uwagę przewodnicząca. - Podejrzewam więc, że w konsultacjach zmobilizowali się przede wszystkim mieszkańcy Oruni Górnej, natomiast mieszkańcy części południowej, tym razem, nie zorganizowali się wystarczająco mocno.
W opinii przewodniczącej Zarządu Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe, przed radnymi tej najmłodszej dzielnicy Gdańska jest zatem sporo pracy - w tej i kolejnej kadencji - by przede wszystkim uświadomić mieszkańców, w jakich granicach leży ich dzielnica, które ulice oraz osiedla obejmuje.
Rada Miasta nie zmieni nazwy dzielnicy
Po zakończeniu konsultacji społecznych, raport z wynikami głosowania przedstawiono członkom zespołu konsultacyjnego zaangażowanego w przebieg konsultacji.
- Nie ukrywam, że jestem zaskoczony wynikami konsultacji. Po rozmowach z radnymi dzielnicy, a także po pierwszych komentarzach, jakie słyszałem od mieszkańców, spodziewałem się, że większość zagłosuje na “tak” - komentuje radny Bogdan Oleszek, przewodniczący Komisji Samorządu i Ładu Publicznego w Radzie Miasta Gdańska i wiceprzewodniczący wspomnianego zespołu konsultacyjnego, dodając, że w tej sytuacji Rada Miasta nie przygotuje projektu uchwały w sprawie zmiany nazwy dzielnicy OG-GP.
- Nie ma ku temu podstaw - zaznacza radny Bogdan Oleszek.
Trwają konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic 6 dzielnic
To najmłodsza dzielnica Gdańska
30 sierpnia 2018 roku - tego dnia Rada Miasta Gdańska zdecydowała o utworzeniu 35. dzielnicy w naszym mieście. Orunia Górna - Gdańsk Południe została wyodrębniona z dzielnicy Chełm. Inicjatywa podziału Chełmu wyszła oddolnie, od mieszkańców Oruni Górnej. Zanim sprawą zajęła się Rada Miasta Gdańska, to Rada Dzielnicy Chełm podjęła uchwałę o podziale dzielnicy na dwie części: Chełm i Orunię Górną.
Granicę Oruni Górnej - Gdańska Południe stanowi granica administracyjna miasta od ul. Świętokrzyskiej do Obwodnicy Południowej. Wzdłuż niej dzielnica biegnie na wschód, a przed Traktem Św. Wojciecha skręca na północ i na tyłach budynków z adresem przy Trakcie Św. Wojciecha dochodzi do Parku Oruńskiego, a następnie między ulicami Diamentową, Platynową, Granitową i Działyńskiego (podnóżem wzgórza) dochodzi do ul. Małomiejskiej (bez tej ulicy) i dalej ul. Świętokrzyską do skrzyżowania z al. Havla. Następnie ciągnie się planowaną Nową Świętokrzyską na południowy zachód do ul. Wielkopolskiej, gdzie zmienia kierunek na północno-zachodni do granicy miasta na ul. Świętokrzyskiej.