• Start
  • Wiadomości
  • Alkobudka na Przeróbce. Mieszkańcy pobrali już tysiąc darmowych testów

Alkobudka na Przeróbce. Mieszkańcy pobrali już tysiąc darmowych testów

Alkotesty w działającej od prawie pół roku alkobudki na gdańskiej Przeróbce trzeba uzupełniać raz w tygodniu. Do pierwszego w Gdańsku automatu do bezpłatnego pobrania jednorazowych testów trzeźwości przyjeżdżają też mieszkańcy z sąsiednich dzielnic. Pobrano już ponad tysiąc testów.
23.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nz. Adam Landowski dyrektor Gdańskiego Centrum Profilaktyki w Gdańsku. Montaż pierwszej alkobudki w Gdańsku
Nz. Adam Landowski dyrektor Gdańskiego Centrum Profilaktyki w Gdańsku. Montaż pierwszej alkobudki w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- W pierwszych miesiącach "działania" alkobudki dwa razy w tygodniu musieliśmy uzupełniać testy - mówi Alfreda Nadzikowska radna dzielnicy Przeróbka. - Takie było zainteresowanie. Teraz jest trochę spokojniej, mieszkańcy już się przyzwyczaili do tej nowości, ale raz w tygodniu budkę trzeba napełniać.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Test za darmo, "wczorajsi" kierowcy nie wsiadają za kółko    

Inicjatorami zamontowania alkobudki byli radni dzielnicy Przeróbka, którzy poważnie potraktowali prośby mieszkańców dzielnicy o możliwość wykonywania takich testów.

- Uznaliśmy, że to dobry pomysł, bo dzięki alkobudce mieszkańcy będą mogli zrobić sobie test za darmo, oczywiście idea jest taka, aby dzięki testom jakaś część "wczorajszych" kierowców zrezygnowała z jazdy samochodem - dodaje Alfreda Nadzikowska. - A że nasza inicjatywa spodobała się urzędnikom i Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia w Radzie Miasta Gdańska realizacja pomysłu stała się możliwa.

Urządzenie za prawie 3,5 tys. zł z zapasem około 250 alkotestów kupiło i przekazało radnym Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień. Skrzynkę zamontowano w sklepie Lejdis przy Siennickiej 25 a, czyli w centralnym miejscu dzielnicy, otwartym do północy, znanym i odwiedzanym przez mieszkańców. Właściciel sklepu bardzo pozytywnie odniósł się do pomysłu.  

Każdy, kto chce zrobić test, dostaje od ekspedientek za darmo żeton, po wrzuceniu którego pobiera test z automatu. Po dmuchnięciu w próbówkę i nadmuchaniu balonika w alkoteście pokazuje się wynik - czerwona kreska, jeśli zawartość alkoholu we krwi przekracza dozwolone stężenie.

Testy w alkobudce na Przeróbce trzeba uzupełniać raz w tygodniu
Testy w alkobudce na Przeróbce trzeba uzupełniać raz w tygodniu
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Pilotaż na Przeróbce, alkobudki w innych dzielnicach? 

- Ludzie robią testy na przykład w niedzielę wieczorem i mówią "o nie, nie wsiądę w poniedziałek do samochodu" - opowiada Nadzikowska. - Rzeczywiście rezygnują z jazdy samochodem i to jest bardzo dobra rzecz. Właściwie cały tydzień jest ruch przy alkobudce, nie tylko w weekend, kiedy można by podejrzewać że były jakieś spotkania towarzyskie. Wiem też, że po bezpłatne testy przyjeżdżają do nas mieszkańcy innych dzielnic, pytają a dlaczego u nich nie ma. To był dobry pomysł, działa, testy schodzą i dzięki nim na pewno wielu kierowców nie pojedzie samochodem. 

- Liczymy, że instalacja automatu zwiększy możliwość bezpłatnych kontroli trzeźwości, które do tej pory możliwe były tylko na komisariacie policji. - mówi Adam Landowski, dyrektor Gdańskiego Centrum Profilaktyki w Gdańsku. - Dodatkowym atutem alkotestów jest możliwość pobrania ich w godzinach pracy sklepu oraz przeprowadzenie testu o dowolnej porze dnia lub nocy.

Montaż alkobudki to projekt pilotażowy, jeśli się sprawdzi, automaty mogą pojawiły się też w innych dzielnicach. 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Lekcja obywatelska w Ósemce