• Start
  • Wiadomości
  • Miejski etap III Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej "Senior Obywatel" za nami. Poznaliśmy laureatów

Miejski etap III Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej "Senior Obywatel" za nami. Poznaliśmy laureatów

Ponad 30 osób powyżej 60. roku życia sprawdziło swoją wiedzę z zakresu m.in. ordynacji wyborczej, zjawisk demograficznych w naszym mieście i województwie czy bieżącej polityki krajowej. Olimpiadę wiedzy zorganizowano w październiku 2020 r. Jednak ze względu na trudną sytuację pandemiczną, dopiero 7 lipca br. ogłoszono jej laureatów.
07.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nagrody laureatom olimpiady wręczał zastępca prezydent Piotr Borawski. Na zdjęciu także (pierwsza z prawej) Barbara Badowska - Średniawa, współorganizatorka olimpiady, oraz Gabriela Dudziak, Pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. Seniorów
Nagrody laureatom olimpiady wręczał zastępca prezydent Piotr Borawski. Na zdjęciu także (pierwsza z prawej) Barbara Badowska - Średniawa, współorganizatorka olimpiady, oraz Gabriela Dudziak, Pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. Seniorów
Fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl

 

W Gdańsku żyje dziś ponad 120 tys. seniorów. Większość z nich to osoby, które są i chcą pozostać aktywne w społeczeństwie. Prężnie działają w naszym mieście kluby i stowarzyszenia skupiające seniorów. Jednym z pomysłów na ich aktywizację jest organizowanie olimpiad wiedzy.

Celem Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” jest motywowanie osób 60+ do "poszerzania wiedzy i samokształcenia się w zakresie wiedzy o społeczeństwie. Ma ona inspirować seniorów do samokształcenia i zainteresowania się naukami społecznymi oraz zwiększać poczucie seniorów bycia pełnoprawnym obywatelem w naszym społeczeństwie". Olimpiadę rozpoczęła realizować w 2017 r. Pomorska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, z Barbarą Średniawą-Badowską na czele. Inicjatywa zyskała naśladowców w innych regionach Polski, w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i świętokrzyskim.

 

W związku z trudną sytuacją pandemiczną trzecia edycja tej olimpiady odbyła się w trybie zdalnym. Podobnie jak w latach poprzednich, konkurs poprzedziły wykłady prowadzone przez specjalistów, w tym wykładowców z Uniwersytetu Gdańskiego. Te również zorganizowano online.

W środę, 7 lipca, w gmachu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku ogłoszono laureatów. Co ciekawe, przyznano aż pięć równoległych pierwszych miejsc. Zwycięzcami zostali: Halina Klein, Kazimierz Widźgowski, Krystyna Degutis, Maria Lejszys i Alina Kneba. Te osoby zakwalifikowały się automatycznie do eliminacji wojewódzkich olimpiady.

- Państwu, którzy zbieracie dziś laury, ale też wszystkim zaangażowanym w to fantastyczne przedsięwzięcie, serdecznie gratuluję. Pokazujecie Państwo, że w naszym mieście jest mnóstwo zaangażowanych osób. Wielu z was działa m.in. jako wolontariusze przy różnych miejskich wydarzeniach - podkreślił Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Aktywni seniorzy to środowisko, na którym zależy nam w naszym mieście. Dajecie Państwo świetny przykład.

Piotr Borawski zapowiedział przy okazji, że jesienią powrócą, cieszące się dużym zainteresowaniem, Targi Pracy Seniora.

 

Laureaci III olimpiady wiedzy zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego
Laureaci III olimpiady wiedzy zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego
Fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl

 

Uczestnicy III olimpiady musieli wykazać się wiedzą obywatelską, w tym związaną z polityką, ale i... ekologią.

- Musieliśmy nauczyć się m.in. czym są organizacje polityczne, jakie są kierunki działań politycznych, co to jest opozycja, a co centrum. W poprzednich latach naszą wiedzę zgłębialiśmy także jeżdżąc do Sejmu i Senatu. Odwiedziliśmy też Sąd. W spotkaniach z nami uczestniczyli przedstawiciele PO, PiS, a także SLD. Staraliśmy się pokazać wszystkie ugrupowania polityczne - opowiadała Barbara Badowska-Średniawa, założycielka Fundacji Barbary Średniawy, której celem jest właśnie organizacja olimpiady wiedzy dedykowanej seniorom. - Teraz kładziemy duży nacisk na ekologię i pandemię.

 

Jesienią seniorzy wezmą udział w kolejnym etapie konkursu, czyli olimpiadzie wojewódzkiej.

- Za nami etap miejski. Olimpiady na tym samym szczeblu zakończyły się też w dziewięciu powiatach na terenie naszego województwa. 14 października mamy eliminacje wojewódzkie. W tym roku odbędą się one online - zapowiadała pani Badowska-Średniawa.

Poprzednie dwie edycje tej olimpiady cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród gdańskich seniorów. W ubiegłym roku, ze względu na panującą epidemię, wiele osób zrezygnowało z udziału. Olimpiada wyjątkowo odbyła się bowiem online. By móc w niej uczestniczyć, należało skorzystać z komputera. Jego obsługa, czy nawet posiadanie, dla wielu seniorów okazała się barierą nie do przejścia.

- Tak jak w pierwszej olimpiadzie miejskiej wzięło udział 70 osób, tak w tym roku było ich tylko 30. Liczymy jednak na to, że kiedy ta pandemia się w końcu skończy, liczba uczestników kolejnych olimpiad zdecydowanie wzrośnie - nie ukrywała Barbara Badowska-Średniawa. - Są tacy samorządowcy, którym zależy, żeby ta olimpiada trwała, by była organizowana w kolejnych latach.

Organizacja olimpiady jest współfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku