Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna (MKUA) to organ doradczy Prezydent Miasta Gdańska, który opiniuje miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i ich zmiany, wnioski o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej (składane w ramach tzw. lex deweloper), a także strategiczny dokument w zakresie gospodarki przestrzennej, jakim jest plan ogólny miasta Gdańska. MKUA opiniuje również inne opracowania związane z planowaniem przestrzennym oraz dotyczące rewitalizacji. Kadencja MKUA trwa do czasu powołania nowej Komisji. Po raz pierwszy Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna została powołana w październiku 2003 roku. Obecną powołała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz 26 sierpnia b. r.
MKUA jest organem kolegialnym, składającym się przynajmniej w połowie z osób rekomendowanych przez instytucje branżowe oraz z ekspertów z dziedziny planowania i zagospodarowania przestrzennego. W nowej kadencji znaleźli się:
- prof. dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz – Przewodniczący MKUA
- dr hab. inż. arch. Karolina Krośnicka – Zastępca przewodniczącego MKUA
- dr inż. arch. Monika Arczyńska
- mgr inż. arch. Dżafar Bajraszewski
- dr inż. Krystian Birr
- mgr inż. arch. Ryszard Gruda
- mgr inż. arch. Paweł Mrozek
- mgr Jakub Pietruszewski
- dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska
- prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański
- dr inż. arch. Paulina Szewczyk
Część z tych osób to doświadczeni członkowie komisji poprzednich kadencji, którzy na przełomie lat zaopiniowali wiele dokumentów przygotowywanych przez BRG, w tym m.in. studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego czy Gminny Program Rewitalizacji.
Jestem z Gdańska. Rozmowa o planowaniu miasta z dyrektor Biura Rozwoju Gdańska
Pierwsze posiedzenie
W poniedziałek, 2 września w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska nominacje członkom MKUA wręczyła Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa.
- Niezwykle cieszy mnie fakt, że Państwo zgodzili się na to, żeby brać udział w Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, że przyjęliście Państwo zaproszenie pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Cieszy mnie to, że mamy w naszym gronie osoby z bardzo bogatym doświadczeniem architektonicznym, urbanistycznym ale także praktycznym i liczę, że ta kadencja będzie kadencją owocnych rozmów, ale też czasami sporów, bo myślę, że każdy z nas ma inne spojrzenie i pod różnymi aspektami patrzy na cały proces planistyczny. Bardzo liczę na Państwa opinie, udziały, zaangażowanie - mówiła Emilia Lodzińska. - Nie ukrywam, że jest to dla mnie ważny dzień. Bardzo liczę na to, że mamy wspólnie w sercu Gdańsk, więc wspólnie dla Gdańska będziemy pracować jak najlepiej jak tylko się da, z mądrymi, dobrymi rozwiązaniami.
W posiedzeniach Komisji mogą brać udział, bez prawa udziału w głosowaniach, prezydent Gdańska lub jej zastępca a także szefostwo lub wyznaczone przez nie osoby z Biura Rozwoju Gdańska, Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Wydziału Ekologii i Energetyki UM, Wydziału Projektów Inwestycyjnych UM, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Architekt Miasta oraz inne zaproszone osoby.
- Bardzo się cieszę, że tak zacne grono spotyka się w tej kadencji Komisji. Wierzę, że tak zacne i znakomite grono będzie potrafiło znakomicie i bardzo sprawnie współpracować. W minionych kadencjach różnie to bywało. Czasami za dużo dyskutowaliśmy, czasami być może zajmowaliśmy się za bardzo szczegółami. Więc mam nadzieję, że w tej kadencji wszystko będzie się odbywało znakomicie. Dziękuję za wielki zaszczyt, że jestem przewodniczącym Komisji - powiedział Antoni Taraszkiewicz.
Zmianą w nowej kadencji Komisji jest wynagrodzenie za udział w jej posiedzeniu.
- Wcześniej udział w pracach Komisji był bezpłatny. Wspólnie z panią dyrektor Biura Rozwoju Gdańska Edytą Damszel-Turek uznałyśmy, że czas z tym skończyć. Państwo poświęcają swój czas, swoją wiedzę, swoje zaangażowanie – argumentowała wiceprezydentka Gdańska.
Wynagrodzenie dla przewodniczącego to 700 zł, dla członka - 500 zł. Warunkiem jest uczestnictwo w obradach.
Obrady MKUA będą odbywały się w trybie stacjonarnym. W wyjątkowych sytuacjach będzie można wziąć udział online za pośrednictwem aplikacji Teams. W poprzednich kadencjach Komisja zbierała się po kilka – kilkanaście razu w roku.
Podczas pierwszego posiedzenia Komisja zajęła się m.in. wnioskiem Rady Dzielnicy Rudniki o zmianę planu, tak by w dzielnicy mogła powstać wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa. Temat wywołał wśród nowych członków Komisji dyskusję. Argumentowano m.in., że Rudniki jako dzielnica przemysłowa z przebiegającą przez nie drogą krajową nr 89, nie nadają się w ogóle do zamieszkania. Jednakże – kontrargumentowano - obecnie mieszka tam około 1050 mieszkańców, a zbudowanie 20 nowych mieszkań przyczyni się do wzrostu zaludnienia o około 60 osób. Ponadto, w dzielnicy znajduje się dobrze prosperująca Szkoła Podstawowa nr 29, a jak informuje Rada Dzielnicy – mieszkańcom żyje się dobrze. Gdyby dzielnica nie nadawała się do zamieszkania, żyjących tam ludzi należałoby wysiedlić. Ostatecznie Komisja przyjęła wniosek jednogłośnie poprzez jawne głosowanie.