• Start
  • Wiadomości
  • Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska już po raz 12. Po raz pierwszy z szopką inną, niż piaskowa

Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska już po raz 12. Po raz pierwszy z szopką inną, niż piaskowa

Sobotnim popołudniem, 16 grudnia, życzenia świąteczne i słowa modlitwy popłynęły z Oliwy, gdzie tradycyjnie świętuje się Międzywyznaniową Wigilię Oliwską i stawia uliczną szopkę. Szopka, składająca się z drewnianej rzeźby autorstwa Antoniego Borysewicza przedstawiającej świętą rodzinę i 15 otaczających ją metalowych postaci skonstruowanych przez Czesława Podleśnego, będzie prezentowana do 7 stycznia 2024 roku
16.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
szopka z drewna na pierwszym planie, ludzie stoją wokół
Oliwska Szopka - po raz pierwszy z drewna (święta rodzina na pierwszym planie) i metalu (postać w tle). Autorzy to Antoni Borysewicz i Czesław Podleśny
Fot. Anna Rezulak/KFP

Szopka z piasku? Już nie

“Jaka będzie tegoroczna szopka?” - takie pytanie zadawali sobie chyba wszyscy fani szopki z piasku, której kolejne odsłony od początku były ważnym elementem Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej. O tym, że będzie inna niż dotąd, Fundacja Wspólnota Gdańska, która wraz z Radą Dzielnicy Oliwa organizuje przedświąteczne spotkanie, informowała już w zaproszeniu. Zresztą stojące przed Oliwskim Ratuszem Kultury charakterystyczne postaci wykonane z fragmentów różnych metalowych urządzeń, których inne egzemplarze znane są ze Stoczni Cesarskiej, także zapowiadały zmianę.

Myślę, że nowa szopka ma dużo silniejszy wyraz ideowy, nie tylko odwołuje się do tradycyjnych przedstawień świętej rodziny, ale też do sytuacji w dzisiejszym świecie, gdzie mamy piękne idee, bohaterów, których czcimy, ale my wszyscy jesteśmy dalecy od ideałów - mówił Andrzej Stelmasiewicz, Fundator Fundacji Wspólnota Gdańska i miejski radny, przed odsłonięciem całości szopki: - Reprezentują nas właśnie te żelazne stwory - ludzie i zwierzęta, które stworzył Czesław Podleśny. Cieszę się, że na nasze zaproszenie do wspólnej modlitwy odpowiedzieli kapłani różnych wyznań i religii. Idea wspólnej modlitwy towarzyszy nam od kiedy organizujemy Wigilię Oliwską i nigdy nie chcemy z tego zrezygnować, bo zawsze próbowaliśmy i będziemy próbowali budować wspólnotę - zgodnie z nazwą fundacji: Wspólnota Gdańska. Wierzymy, że tylko wspólnie można odnieść sukces, tylko wspólnie można osiągnąć zgodę i pokój. To  główna idea przyświecająca nam co roku, podczas spotkania w ostatnią sobotę przed właściwą Wigilią.

Ostatni tydzień Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku - charytatywnie i nie tylko

tłum ludzi zwróconych w stronę opisanego w podpisie starszego mężczyzny
Przy mikrofonie Andrzej Stelmasiewicz, fundator fundacji Wspólnota Gdańska, odsłonięcie szopki, 16 grudnia 2023
Fot. Anna Rezulak/KFP

W Oliwie jest szczególna wspólnota

Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska dodał: - Bardzo się cieszę, że w tym wyjątkowym, przedświątecznym czasie spotykamy się właśnie jako wspólnota. Ta wspólnotowość i solidarność to nasze cechy, cechy mieszkanek i mieszkańców Gdańska. W Oliwie, gdzie każdy każdego zna, w sposób szczególny tworzycie taką wspólnotę. Dziękuję bardzo Wspólnocie Gdańskiej, Oliwskiemu Ratuszowi Kultury, że kultywuje tę fantastyczną tradycję, tę szopkę, choć w tym roku czeka nas zaskoczenie - nie będzie już szopki z piasku. Bardzo się cieszę, że częścią tej uroczystości jest też modlitwa międzywyznaniowa. Przekazuję Państwu najlepsze życzenia od władz Gdańska: dużo radości, uśmiechu, bycia z ludźmi, których kochacie, zaznania spokoju i wytchnienia.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Dla hospicjum. Kup bombkę Pawła Adamowicza, Abelarda Gizy, Michała Piróga, prezydent Dulkiewicz

Święta rodzina Antoniego Borysewicza, profanum Czesława Podleśnego

Zebrani na placu przed oliwskim ratuszem wspólnie odliczyli od 10 do 1, z zasłoniętej szopki opadła kurtyna i ich oczom ukazała się wyrzeźbione w drewnie przedstawienie świętej rodziny, wykonane przez Antoniego Borysewicza.

- Antoni Borysewicz to mistrz od sacrum, które jest tradycją szopki oliwskiej, a moje rzeźby reprezentują profanum. To my - profani stoimy wokół tej świętej rodziny - powiedział Czesław Podleśny. - Cieszy mnie ta okazja zderzenia naszych dwóch światów rzeźbiarskich, które działają na ogół niezależnie od siebie. 

- Jest mi niezmiernie miło, że możemy państwu umilić okres przedświąteczny naszymi pracami. Moje drewno jest delikatniejsze, niż metal Czesława, więc wydaje mi się, że miałem łatwiej - zażartował Antoni Borysewicz. - Moja żona, Anna, uznała, że święta rodzina pochodzi także z Kaszub, więc ozdobiła rzeźby wzorami z wejherowskiej szkoły haftu kaszubskiego.

portret starszego mężczyzny i rzeźby z drewna dwóch realistycznych, ponadnaturalnej wielkości ludzkich postaci
Antoni Borysewicz i jego święta rodzina
Fot. Anna Rezulak/KFP

Przewodniczący zachęca do udziału w kolejnych wyborach

Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa, złożył życzenia mieszkańcom i przypomniał: - Jako rada dzielnicy od początku dokładamy swoją cegiełkę do naszej ekumenicznej Oliwskiej Wigilii, bo tak, jak mówił przed chwilą pan prezydent Borawski, stanowimy wspólnotę oliwską i to jest piękne. Dlatego zachęcamy Was do aktywnego budowania wspólnoty w przyszłym roku. Będzie to rok wyborczy, także do rady dzielnicy, zachęcam więc do wybierania i kandydowania, do zmieniania naszej Oliwy na lepsze właśnie w ramach wspólnoty.

portret starszego mężczyzny, w tle wielka metalowa postać złożona z odrębnych metalowych starych części
Czesław Podleśny i jeden z jego (jak to określił Andrzej Stelmasiewicz) reprezentujących nas żelaznych stworów
Fot. Anna Rezulak/KFP

Tradycyjna oliwska modlitwa ekumeniczna

Do wspólnej refleksji przy nietypowej szopce gospodarze wigilii zaprosili przedstawicieli kościołów i związków wyznaniowych działających w Gdańsku: rzymsko-katolickiej parafii archikatedralnej pw. Trójcy Świętej, synagogi BEIT Trójmiasto Związek Postępowych Gmin Żydowskich, Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów w Polsce / oddział Gdańsk; Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku, Gdańskiego Centrum Kultury Muzułmańskiej, Kościoła Zielonoświątkowego / Zbór w Gdańsku oraz Kościoła Anglikańskiego w Gdańsku.

A później, uczestnicy Wigilii przystąpili do wspólnego stołu, czyli degustacji świątecznych potraw przyrządzonych przez oliwskich gastronomików i wolontariuszy Fundacji Wspólnota Gdańska. 

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Wspólnota Gdańska, współorganizatorem Rada Dzielnicy Oliwa. Sponsorem jest firma Aste sp. z o.o. Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych