Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy znajduje się przy ul. 3 Maja. Powstał w 2002 roku jako forma hołdu i pamięci o minionych pokoleniach gdańszczan, których groby zniknęły z przestrzeni miasta. Cmentarz jest miejscem symbolicznym - upamiętnia 27 gdańskich nekropolii, które zostały zniszczone po II wojnie światowej.
Cmentarz-symbol został opracowany na planie trójnawowego kościoła. Nawę główną (z osią nakierowaną na pomnik - krzyż Millenium - na Grodzisku) wyznacza aleja drzew od bramy (w kształcie drzewa) ku ekumenicznemu ołtarzowi/katafalkowi z czarnego granitu. Na cokole znajdują się rzeźby wzorowane na autentycznych nagrobkach różnych kultur. Są na nich znaki różnych religii i napisy w wielu językach. Znaleźć na nim można także fragment wiersza „Kadisz” Maszy Kaleko „Tym, co imion nie mają na grobie, a tylko Bóg jedyny wie, jak kto się zowie” – cały wiersz przeczytać można na murze przy wejściu. Nawami bocznymi są kwatery z fragmentami kamieni nagrobnych różnych wyznań, przeniesionymi z dawnych cmentarzy Gdańska.
Inicjatorem powstania Cmentarza i dorocznej modlitwy był śp. Paweł Adamowicz.
W poniedziałek, 1 listopada, w modlitwie udział wzięli przedstawicieli i przedstawicielki różnych religii i związków wyznaniowych, mieszkanki i mieszkańcy Gdańska, samorządowcy. Obecna była m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, europosłanka Magdalena Adamowicz, poseł Piotr Adamowicz.
Prezydent Dulkiewicz napisała na swoim profilu na FB:
Po uroczystości zaplanowano wspólne przejście pod pomnik Ofiar Tyfusu, znajdujący się na terenie parku Grodzisko u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego. Tam uczestnicy modlitwy w milczeniu złożyli znicze pamięci.
Pomnik Ofiar Epidemii Tyfusu powstał ku pamięci 1100 ofiar epidemii tyfusu, jaka wybuchła w 1945 roku na terenie aresztu śledczego w Gdańsku.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ