Pytania o artystę i dzieło w epoce sztucznej inteligencji - wystawa w Zbrojowni Sztuki
- „Solo” to projekt o współtworzeniu na wielu płaszczyznach – łączy prezentacje polskich i norweskich tancerzy profesjonalnych w nieoczywistych przestrzeniach teatru, daje możliwość współuczestnictwa w tanecznej przygodzie młodzieży i seniorom - mówi Anna Szynkaruk-Zgirska, zastępczyni dyrektorki Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, i pomysłodawczyni spektaklu „Solo”. - Naszym celem jest zarówno włączanie publiczności w działania artystyczne, jak i aktywizacja społeczności na rzecz świadomości ekologicznej i roli każdego z nas w dbaniu o środowisko w jakim żyjemy.
Kontynuacja przeglądu „Kierunek: Islandia”
Spektakl taneczny „Solo” to finał projektu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego „SZTUKA współTWORZENIA. Norweskie klimaty”, realizowanego dzięki wsparciu ze środków Programu „Kultura” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To rodzaj obliczonej na współpracę bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.
Dzięki tzw. funduszom norweskim gdański teatr najpierw podjął współpracę z kolektywem Vinnslan z Islandii, której efektem był przegląd „Kierunek: Islandia” i ubiegłoroczna koprodukcja „Proximity” z udziałem Olgi Bołądź. W tym roku GTS postawił na współpracę z norweskim teatrem tańca współczesnego Panta Rei Danseteater i kolektywem Guerilla Plastic Movement - grupy artystek z Norwegii, które za pomocą środków wizualnych walczą o oceany i morza wolne od plastiku. Efektem jest opowiadający o kryzysie klimatycznym taneczny spektakl w formie... spaceru, do którego scenografia powstała ze śmieci znalezionych na plażach, poboczach dróg i w lasach Norwegii i Gdańska.
- Z pomocą środków wizualnych przedstawimy wiele nieoczywistych przestrzeni naszego teatru, ponieważ spektakl będzie się toczył w różnych lokalizacjach GTS - takich jak korytarze, przedsionki czy pomieszczenia dla aktorów, które zazwyczaj są niedostępne dla publiczności. Zaprosimy widzów do zwiedzania naszego teatru w formie artystycznych prezentacji – dodaje Anna Szynkaruk-Zgirska.
9 solo, 9 tancerzy, 9 choreografów
Zespół Panta Rei Danseteater ma siedzibę w Oslo, gdzie został założony w 2000 roku. Od tego czasu wyprodukował dziesiątki spektakli i zarządzał wieloma dużymi projektami tanecznymi. Oprócz działalności artystycznej i popularyzatorskiej prowadzi program rozwoju dla młodych i profesjonalnych talentów tanecznych. Zespół znany jest z szybkich, barwnych spektakli teatru tańca, które są dostępne dla szerokiego grona odbiorców i prezentowane w różnych przestrzeniach - teatralnych i nieteatralnych.
- „Solo” to spektakl, którym staramy się obudzić w publiczności poczucie sprawstwa i innego spojrzenia na przestrzenie, ale także na taniec. Wydaje mi się, że wiele osób nie ma dostatecznego poczucia tego, jakie taniec daje szczęście. A ta dziedzina zasługuje na to, by ja tak postrzegać - mówi Anne Elise Holck Ekenes, choreografka Panta Rei Danseteater. - W tym przypadku ważne dla nas było uczestnictwo lokalnej społeczności w spektaklu, będzie to można zobaczyć w dwóch grupowych fragmentach przedstawienia. Jeśli chodzi o tytułowe solówki, jest ich 9. Będzie to 9 miniperformansów przedstawionych przez 9 tancerzy, za które odpowiadają różni, posługujący się odmienną estetyką i stylami tańca choreografowie - z Argentyny, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Dzięki temu każdy występ będzie miał inny charakter.
Tancerze skonfrontują się z problemami i wyzwaniami współczesności, takimi jak kryzys klimatyczny, poszukiwanie tożsamości czy samotność. „Solo” to również opowieść o relacji człowieka ze światem, naturą i przestrzenią. Unikalna podróż przez tematy i obrazy, z których wyłania się portret współczesnego człowieka.
- Tancerze, budynek, instalacje i publiczność spotykający się, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom zarówno dla jednostek, jak i społeczeństwa, to świetny sposób na spotkanie, dyskusję i podkreślenie znaczenia dwustronnych działań - podkreśla Anne Elise Holck Ekenes.
Szczegółowe informacje o spektaklu
„Solo” - koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Panta Rei Danseteater oraz Guerrilla Plastic Movement. Koncept: Panta Rei Danseteater. Choreografia: Anne Elise Holck Ekenes / Julie Drønen Ekornes / Ina Christel Johannessen / Russell Maliphant / Daniel Mariblanca / Sita Ostheimer/ Harald Beharie / Daniel Proietto. Scenografia: Guerrilla Plastic Movement. Współpraca scenograficzna – Adrianna Witbrodtt i Joanna Róg – Fundacja Horyzont Zdarzeń.
Obsada: Malika Berney - „Mother”, Natalia Dinges – „We'll never be royals”, Sindre Eriksson Vik i uczestnicy warsztatów – „Momentum”, Aurora Itland – „The Island Within”, Artur Grabarczyk – „The Gardener”, Torill Kolsrud – „A Million Little Pieces”, Oliver Sale – „A Knowledge of Hope”, Ellinor Ødegård Staurbakk - „Elemental Traces”, Agata Wierzchołowska – „The Wonderful Art of Denial”, Uczestnicy warsztatów – „Transitions”.
Premiera: 15 marca, godz. 19:00 / 19:30 / 20:00. Kolejne pokazy: 16 i 17 marca, godz. 19:00 / 19:30 / 20:00. Z uwagi, że jest to spektakl wędrowny, tzn. z koniecznością przemieszczania się widzów po zakamarkach teatru, liczba osób na pokazie jest bardzo ograniczona – do ok. 35-40 osób. Czas trwania: 1 h 35. Informacje o biletach: teatrszekspirowski.pl.
Z wolnością przez wieki - nowy film o Gdańsku w europejskiej tv ARTE