![Na zdjęciu widać sylwetkę mężczyzny, który podnosi dziecko w górę na tle zachodzącego słońca, tworząc ciepły, rodzinny nastrój. Obraz jest wykonany w plenerze, prawdopodobnie na polu lub łące, z linią drzew w tle](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202411240656.jpeg)
Czytaj także: Bez stresu, wśród przyjaciół, po pomoc w nauce i na kawę - przyjdź do klubu Arbuz Dolna Brama
ICDP jest organizacją budującą kompetencje w dziedzinie opieki psychospołecznej i wychowawczej nad dziećmi. Zakłada wdrożenie prostego, ale skutecznego programu interwencji, który może poprawić rozwój psychospołeczny i dobrostan dzieci. Zachęca do tworzenia kochającego, troskliwego i wspierającego środowiska edukacyjnego.
Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień zgłosił chęć wdrożenia, tego uznanego już programu, w Gdańsku. Będzie to pierwsze wdrożenie w Polsce. Od stycznia do czerwca 2025 roku przeprowadzone zostaną pilotażowe kursy dla 4 grup pracowników przedszkoli. Udział w nich jest bezpłatny i dobrowolny.
- ICDP jest zgodne z naszą misją i pozwala nam wzmacniać relacje pomiędzy rodzicami, zawodowymi opiekunami i dziećmi, zaspokajając w ten sposób podstawowe potrzeby dzieci w Gdańsku - mówi Marek Jankowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień. - Naszym celem jest zintegrowanie programu ICDP jako jednej z oferowanych przez nas usług, i wierzymy, że ta współpraca przyniesie znaczące korzyści naszej społeczności oraz przyczyni się do globalnej misji ICDP.
![Na zdjęciu znajduje się grafika promująca program ICDP (International Child Development Programme) w Gdańsku. W górnej części widzimy dłonie kilku osób złożone razem w geście współpracy, a poniżej umieszczono logotypy Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień oraz ICDP](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202411240658.jpg)
Gdańskie wdrożenie zakłada cykle sześciu szkoleń dla każdej z czterech grup. Spotkania te mają zachęcać do wdrożenia sugerowanego podejścia do relacji opiekun – dziecko, i nauczyć jego wdrażania w sposób zintegrowany z codziennym kontaktem i czynnościami. Jest to uniwersalne dla wielu kultur osiem wskazówek do dialogów pomiędzy opiekunami a dziećmi w typowych sytuacjach życia codziennego - przy powitaniu, karmieniu, myciu, zabawie, wyjściu na spacer, nauce itp. Całość wsparta będzie merytorycznie superwizją oraz opieką koordynatora projektu.
Zgłoszenia chętnych do szkolenia i pilotażu pracowników przedszkoli lub samych przedszkoli należy kierować na adres e-mail l.wasik@opz.gdansk.pl.
Czytaj także: Policjantka od przemocy domowej ma dyżury w Centrum Praw Kobiet. Poza tym psycholożki, prawniczki