Parada reprezentacyjnymi ulicami Gdańska
W czwartek, 5 grudnia tuż przed godz. 12, pod Fontanną Neptuna na Długim Targu zebrała się bardzo liczna grupa młodych osób, reprezentujących m.in. gdańskie szkoły. Byli to wolontariusze, ale też koordynatorzy wolontariatu i przedstawiciele organizacji, którzy uroczyście przemaszerowali reprezentacyjnymi ulicami naszego miasta, świętując swoje zaangażowanie i pokazując, jak wielką siłę ma wolontariat.
Parada zakończyła się udekorowaniem napisu „GDAŃSK”, który stoi na wyspie Ołowianka, symboliczną, zieloną koszulką wolontariacką - jako wyraz jedności całej społeczności.
Gdański Tydzień Wolontariatu 2024 od 2 grudnia
15 tys. wolontariuszy tylko w jednej organizacji
W paradzie wzięła udział Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
- Jesteśmy aktywni w mieście. Mam nadzieję, że wszyscy nas dziś zobaczą, że zobaczą to, jak jesteśmy pozytywni, że będą chcieli dołączyć do wszystkich akcji wolontariackich, których w Gdańsku jest naprawdę sporo - powiedziała wiceprezydentka Monika Chabior.
Poinformowała ona przy okazji, że tylko Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku ma w swojej bazie danych 15 tys. wolontariuszy i wolontariuszek.
- To dane tylko z jednej organizacji, a organizacji pozarządowych w naszym mieście jest dużo więcej… - zwracała uwagę wiceprezydentka. - To oznacza, że jesteśmy bardzo aktywni, chcemy sobie nawzajem pomagać. Dlatego nie ustawajmy w tych wysiłkach - zaapelowała.
Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku podkreślał, że grudniowa parada jest już pewną miejską tradycją.
- Chciałbym przede wszystkim podziękować za to, że dzisiaj tutaj jesteście. Od kilku lat, właśnie tego dnia, spotykamy się w tym miejscu - pod Neptunem, by pokazać siłę wolontariatu. A ma ona różne barwy. Co ważne, wolontariusze są nie tylko w Regionalnym Centrum Wolontariatu, ale także w innych organizacjach, instytucjach, szkołach. To one korzystają z waszego wsparcia. Dziękuję i życzę wam wszystkiego dobrego, tego, by Dzień Wolontariatu był nie tylko 5 grudnia, ale trwał przez cały rok - powiedział Dawid Jastrzębski.
Pomoc dla Nikosia
W trakcie oficjalnego otwarcia parady Agata Gajos z Grupy Wsparcia Humanitarnego PCK zachęcała z kolei do udziału w nietypowym “wyzwaniu” charytatywnym.
- Jeden z naszych wolontariuszy, ratownik, został ojcem. Niestety, jego dziecko urodziło się chore. Dlatego w całej Polsce trwa akcja pod hasłem “Niko”, w którą włączyły się już m.in. różne służby, w tym policja i straż pożarna. “Niko” czyli dla Nikosia. W ramach akcji pokazujemy, jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy. Zachęcamy was do przyłączenia się, ale też do udostępnienia tej informacji, bo im więcej udostępnień tym więcej złotówek trafi na leczenie Nikosia - tłumaczyła Agata Gajos.
Po jej wystąpieniu grupa kilku osób rozpoczęła pokaz udzielania pierwszej pomocy, na manekinach. Do akcji dołączały kolejne osoby. Po kilkunastu minutach pokaz zakończono. Wówczas barwna parada wyruszyła w kierunku Ołowianki.