
Bezpłatna szczepionka na HPV
Wirus brodawczaka ludzkiego ma ponad 100 odmian, a zakażenia można określić jako powszechne. Nie wszystkie typy są onkogenne, jednak z niektórych rozwija się choroba. Najczęstszym nowotworem złośliwym wywoływanym przez HPV jest rak szyjki macicy (prawie 100 proc. przypadków).
Skuteczną metodą profilaktyki są szczepienia dziewcząt i chłopców w wieku 9-14 lat. Szczepionka jest bezpłatna.
Czytaj także: Gdański Kongres Zdrowia Kobiet
W Gdańsku zaszczepiono 1341 dzieci
W ramach Gdańskiego Programu Promocji Zdrowia i Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym na lata 2021–2025 Gdańsk finansował w całości z własnych środków szczepienia dla dzieci przeciwko wirusowi HPV. Od 17 października 2022 r do 31 lipca 2024 r. w sześciu placówkach medycznych, które podpisały umowę z miastem, zaszczepiono w sumie 1341 dzieci z roczników 2010 i 2011.
Decyzja o wygaszeniu miejskiego programu zapadła po wprowadzeniu z dniem 1 czerwca 2024 r. jego rządowego odpowiednika.
Od 1 września 2024 r. szczepienia w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV dostępne są dla dzieci i młodzieży w wieku 9 -14 lat. Podawane są dwie dawki szczepionki, w odstępach od 6 do 12 miesięcy. Na szczepienie można się rejestrować w każdej przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Co trzeba wiedzieć?
Jak podaje portal szczepienia.info, szczepienie przeciw HPV jest zalecane u:
- dziewcząt i chłopców w wieku 9 lat i więcej (powszechne programy szczepień przeciw HPV dotyczą najczęściej nastolatek i nastolatków),
- osób w wieku do 26 lat, które wcześniej nie były zaszczepione,
- do rozważenia szczepienie osób w wieku 27-45 lat, wcześniej nie zaszczepionych, które mogą odnieść korzyść ze szczepienia.
Szczepionka jest najskuteczniejsza w grupie dziewcząt i kobiet, które przed szczepieniem nie były zakażone HPV. Najwyższą skuteczność szczepionki obserwujemy w grupie młodych nastolatek i nastolatków przed inicjacją seksualną. Nie ustalono, czy istnieje potrzeba podania dawki uzupełniającej.. Przypuszczalnie poziom przeciwciał ochronnych może utrzymywać się kilkadziesiąt lat.
Szczepienie przeciw HPV jest wymieniane w Polskim Programie Szczepień Ochronnych jako szczepienie zalecane. Od czerwca 2023 roku realizowany jest Powszechny Program bezpłatnych Szczepień HPV nastolatek i nastolatków. Jedna ze szczepionek jest również dostępna w ramach refundacji. Wcześniej wiele gmin i samorządów refundowało szczepionkę nastoletnim dziewczętom lub dziewczętom i chłopcom w ramach bezpłatnych programów samorządowych.
Schemat szczepienia przeciw HPV:
- Szczepionka dwuwalentna (HPV-2): cykl szczepień nastolatków w wieku 9-14 lat składa się z 2 dawek, druga dawka podana w odstępie od 5 do 13 miesięcy po podaniu pierwszej dawki. Jeżeli drugą dawkę szczepionki podano wcześniej niż 5 miesięcy od pierwszej, konieczne jest podanie 3. dawki. Cykl szczepień nastolatków w wieku 15 lat i więcej składa się z 3 dawek podanych w odstępie 0, 1, 6 miesięcy.
- Szczepionka dziewięciowalentna (HPV-9): cykl szczepień nastolatków w wieku 9-14 lat składa się z 2 dawek, druga dawka podana w odstępie od 5 do 13 miesięcy po podaniu pierwszej dawki. Cykl szczepień nastolatków w wieku 15 lat i więcej składa się z 3 dawek podanych w odstępie 0, 2, 6 miesięcy. Wszystkie dawki zaleca się podać w ciągu 1 roku.
Szczepionki przeciw HPV podawane są domięśniowo. Nie określono, czy istnieje potrzeba podania dawki przypominającej.