• Start
  • Wiadomości
  • Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Przyglądamy się gdańskim krajobrazom

Dziś Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Przyglądamy się gdańskim przestrzeniom

20 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu, ustanowiony przez Radę Europy na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Jakie są gdańskie krajobrazy? Oprócz natury, którą z okazji święta można lepiej poznać na spacerach z pracownikami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, są oczywiście krajobrazy miejskie – od sześciu lat chronione uchwałą krajobrazową oraz sukcesywnie rewitalizowane i wzbogacane o kolejne tereny zielone.
20.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kolaż dwóch zdjęć pokazujących ten sam budynek. Z lewej strony budynek obwieszony reklamami, z prawej strony budynek z czystą elewacją.
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu zwraca uwagę na wzorcowe praktyki w zakresie krajobrazu. W Gdańsku miejski krajobraz przeszedł metamorfozę m.in. dzięki Uchwale Krajobrazowej Gdańska
Źródło: Uchwała Krajobrazowa Gdańska / FB

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony w 2017 roku przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony 20 października, upamiętnia podpisanie tego dnia, w 2000 roku, we Florencji Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Jej celem jest promowanie działań na rzecz krajobrazu, jego ochrona, zarządzanie i planowanie oraz organizowanie europejskiej współpracy w tym zakresie.

„Ideą Dnia Krajobrazu jest budowanie świadomości społecznej w zakresie wzorcowych praktyk względem krajobrazu, a także inspirowanie różnych podmiotów do podejmowania działań służących najwyższej jakości krajobrazów – miejskich, rolniczych czy naturalnych” – czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Dlatego w myśl idei, tego dnia oraz przez cały październik promowane są zagadnienia dotyczące ochrony i kształtowania krajobrazu. Mieszkańcy bowiem na co dzień często nie pamiętają, jak duży wpływ mają na zmiany w otaczającym środowisku – choćby przez głosowanie w Budżecie Obywatelskim, w którym decydują o swoim otoczeniu – tworzeniu nowych parków i zieleńców, które współtworzą najbliższy krajobraz.

Z okazji tego dnia, organizowane są spacery krajobrazowe – w naturze i miastach, by kształtować w ludziach postawy ekologiczne i społeczne.

Hasłem tegorocznej edycji święta jest: „Uzdrawiając(y) krajobraz”.

Krajobraz pod ochroną

W Gdańsku mamy święto krajobrazu przez cały rok od sześciu lat, kiedy to w 2018 roku wprowadzono w życie Uchwałę Krajobrazową Gdańska. Akt ten diametralnie zmienił miejski krajobraz, uwalniając go od ponad 500 billboardów i tysięcy banerów reklamowych, które zastąpiono uporządkowanymi, zgodnymi z wzorcami szyldami i reklamami.

Warto przypomnieć, że Gdańsk wprowadzając uchwałę krajobrazową należał do grupy krajowych pionierów. Uchwały zaczęto wprowadzać w Polsce w 2016 roku. Przed Gdańskiem przyjęło je ledwie 10 gmin, w tym w jednej z nich została uchylona. Obecnie uchwały przyjęto już w 84 gminach, jednak w kilku z nich je uchylono. Z gdańskich wzorców czerpały m.in. takie miasta jak Poznań, Wrocław, Kraków, Wałbrzych i wiele mniejszych gmin.

Tysiące reklam zniknęło z miasta - Uchwała Krajobrazowa Gdańska

Czy dziś na co dzień pamiętamy o tej zmianie? Wystarczy wyjechać za miasto, do gmin, w których wciąż nie przyjęto uchwały krajobrazowej, by docenić to, co wydarzyło się w Gdańsku. W wielu miejscach kraju "szyldoza" wciąż rani oczy, skrajnym chyba przykładem jest Podhale, gdzie wielkie bilbordy przysłaniają górskie krajobrazy.

Nawet jeśli jednak na co dzień nie myślimy o zmianie, jaka zaszła na gdańskich ulicach dzięki uchwale krajobrazowej, to i tak z tego dobrodziejstwa korzystamy. Estetyczny krajobraz ma bowiem wartości terapeutyczne, a wszechobecna brzydota i chaos – niekorzystny wpływ na ludzką psychikę.

Kolaż czterech zdjęć pokazujących budynki przysłonięte wielkimi reklamami oraz te same budynki bez reklam.
Dzięki Uchwale Krajobrazowej Gdańska mieszkańcy i turyści mogą podziwiać architekturę, a nie chaos reklam
Źródło: Uchwała Krajobrazowa Gdańska / FB

Uzdrawiając(y) krajobraz

W myśl hasła tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, krajobraz może mieć uzdrawiający wpływ na człowieka, a człowiek poprzez swoje działania może uzdrawiać krajobraz.

– Wybierając taki motyw przewodni tegorocznej edycji Dnia Krajobrazu, chcieliśmy podkreślić dwa elementy. Po pierwsze, że krajobraz nas otaczający, zarówno ten przekształcony przez człowieka - jak i ten bardziej naturalny - jest w dużej mierze odpowiedzialny za dobrostan życia człowieka. Mamy elementy krajobrazu, które mogą nas uzdrowić. Z drugiej strony jest planowanie i gospodarowanie krajobrazem. Można aktywnie wpływać na to jak ten krajobraz wygląda. De facto mamy możliwości i narzędzia, aby krajobraz uzdrawiać – tłumaczy Piotr Otawski, generalny dyrektor Ochrony Środowiska.

Co na to nauka?

I choć uchwały krajobrazowe wprowadzane są w Polsce dopiero od kilku lat, to już w latach 80. XX wieku geograf, prof. Krzysztof Herbert Wojciechowski pisał w jednej z prac, że walory estetyczne krajobrazu są bardzo istotnym składnikiem odczuwalnej w każdej chwili „jakości życia” oraz czynnikiem odgrywającym istotną rolę w procesie kształtowania wielu istotnych cech duchowych jednostki ludzkiej.

Pozytywne doznania płynące z doświadczania krajobrazu wzbogacają psychikę człowieka, pozwalają zapomnieć o troskach i mogą stanowić źródło relaksu. Estetyczny krajobraz ułatwia regenerację fizyczną i duchową, wpływa na poprawę samopoczucia i redukuje poziom stresu.

Natomiast wszechobecna brzydota, chaos, zaśmiecenie i zdewastowanie otoczenia często skutkuje ubóstwem życia psychicznego, może prowadzić do przemocy i agresji lub apatii.

Terapeutyczne cechy krajobrazu można wykorzystać jako nowe narzędzie w projektowaniu miast. Działania takie podejmowane są od lat przez samorządy, np. poprzez wspomniane uchwały krajobrazowe oraz rewitalizację i zwiększanie udziału zieleni w miastach, co wprowadzane jest sukcesywnie w Gdańsku.

O jednym z najnowszych projektów rewitalizacji – tym razem Opływu Motławy oraz utworzenia tam trzeciego pod względem wielkości parku w mieście (po parku Reagana i parku Południowym) pisaliśmy 15 października w artykule „Czas na rewitalizację Opływu Motławy. Przyjdź na spacer i warsztaty dla mieszkańców”.

Mały park pośród bloków na osiedlu mieszkaniowym, w którym stoi drewniana wieża - zjeżdżalnia.
Otwarcie Parku Uphagenów w Pieckach-Migowie, zrealizowanego z Budżetu Obywatelskiego, listopad 2023
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Co ważne, dobroczynny wpływ estetycznego i zielonego krajobrazu rozumieją (czują) sami mieszkańcy, którzy często zgłaszają i wybierają w Budżecie Obywatelskim projekty krajobrazotwórcze. Wyniki BO 2025 wskazują, że wśród mieszkańców zmieniają się tendencje i sposób myślenia o mieście. W zaledwie kilku dzielnicach wygrały projekty dotyczące budowy nowych boisk i innej infrastruktury sportowej. Zdecydowanie częściej wygrywały projekty związane z zielenią: nowymi nasadzeniami drzew, zagospodarowaniem niewielkich skwerów, modernizacją istniejących parków oraz innych popularnych miejsc rekreacji. 

Wyniki BO 2025. Mieszkańcy chcą zieleni, rowerów i książek

Spacery z pracownikami TPK

Gdańszczanie (i wszyscy mieszkańcy Trójmiasta) mają to szczęście, że oprócz krajobrazów miejskich mają na wyciągnięcie ręki krajobrazy natury – nadmorskie oraz niemal górskie – w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Teraz będzie okazja, by poznać je lepiej podczas organizowanych z okazji Dnia Krajobrazu - spacerów z pracownikami TPK.

Jakie będą trójmiejskie lasy w nadchodzącej dekadzie? Ruszają konsultacje społeczne

Szlakiem pomników przyrody w lasach Sopockich z Dariuszem Ożarowskim

Spacer po najstarszych fragmentach Lasów Sopockich. Uczestnicy powędrują szlakiem pomników przyrody - odwiedzą Drzewo Przyjaciół Sopotu, będące jednym z potężniejszych buków w lasach TPK. Będzie to również znakomita okazja, żeby zobaczyć i sfotografować utworzone ostatnio pomniki przyrody: Dąb im. Jeana Georga Haffnera oraz modrzewie europejskie „Maria i Irena”.

Będzie to również czas na poznanie wartości przyrodniczych planowanego rezerwatu przyrody „Lasy Sopockie” oraz dyskusję o zagrożeniach dla tego obszaru.

Czas i miejsce spotkania: 19 października (sobota) o godzinie 10.00 w Sopocie - Brodwinie, na przystanku autobusowym Brodwino 02 (obok Przychodni Lekarskiej).

Trasa średnio trudna, o długości około 7 km, nieliczne podejścia. Szlak odcinkami stosunkowo dziki – czasami również poza ścieżkami. Konieczne dobre buty do wędrówki – kije nordic walking również się przydadzą.

Przewidywany czas trwania wycieczki to około 3-4 godziny.

Poznajemy lasy Matemblewa z Agnieszką Kowalewską

Uczestnicy wycieczki będą mieli okazję poznać fragment południowej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, czyli lasy w okolicach Matemblewa. Trasa będzie przebiegała m.in. w pobliżu rezerwatu przyrody „Dolina Strzyży”, obejmującego ochroną żyzne lasy liściaste w dolinie potoku. Niewątpliwym walorem tych okolic jest malownicza, urozmaicona rzeźba terenu. Na trasie znajduje się również Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej.

Czas i miejsce spotkania: 19 października (sobota) o godzinie 10.00 w Gdańsku - Złota Karczmana przystanku autobusowym Harfowa 01 (obok parkingu przy sklepie Lidl).

Trasa stosunkowo łatwa, o długości około 3,5-4 km, miejscami występują podejścia i nierówności terenu.

Przewidywany czas trwania wycieczki to około 2-3 godziny.

Dostępny krajobraz Zajęczej Doliny z Anną Moś

Spacer odbędzie się w jednej z dolin Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – Zajęczej. Ścieżka wiedzie lasem. Uczestnicy spaceru będą mogli zobaczyć elementy rzeźby terenu, budujące Park oraz fragment niezwykłej przyrody Lasów Oliwskich. Przy okazji uczestnicy posłuchają opowieści o tym, jak zmieniał się krajobraz tego miejsca.

Czas i miejsce spotkania: 27 października (niedziela) o godzinie 11.00 w Gdańsku - Oliwaul. Polanki 51 (przy siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego).

Trasa łatwa, o długości około 2 km, łagodne wzniesienie terenu, płaskie podłoże częściowo utwardzone kruszywem, po drodze przysiadaki / ławki.

Przewidywany czas trwania wycieczki to około 2 godziny.

Przed wejściem na ścieżkę znajduje się jedno wyznaczone miejsce dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie siedziby TPK również znajduje się jedno wyznaczone miejsce dla osób z niepełnosprawnościami oraz toaleta z udogodnieniami dla osób o szczególnych potrzebach.

Na spacer obowiązują zapisy! Maksymalna grupa: 15 osób – zapisy do 23.10.2024 roku.

Spacery są organizowane w ramach działalności statutowej TPK, są bezpłatne, zapisy obowiązują tylko na spacer Dostępny krajobraz Zajęczej Doliny prowadzony przez Annę Moś, kierowniczkę TPK.

Kontakt / zapisy:

  • e-mail: tpk@pomorskieparki.pl
  • telefon: 58 552 34 68
Plakat reklamujący spacery po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
Z okazji Dnia Krajobrazu Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza na trzy spacery z pracownikami TPK
Źródło: TPK

TV

Mobilna akcja zbiórki krwi na parkingu Urzędu Miejskiego