W środę, 2 lutego 2022 roku, w Domu Zdrojowym Hevelianum w Gdańsku Brzeźnie odbyła się konferencja zapowiadająca Międzynarodowe Targi Turystyki Medycznej i Profilaktyki Zdrowotnej Curatio.
Curatio ma być nową marką Międzynarodowych Targów Gdańskich promującą turystykę medyczną. Targi zaplanowano na 23-24 września 2022 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku. Będą to pierwsze w Polsce targi dedykowane branży turystyki medycznej.
- Dziś nie jest dobry czas dla takich wydarzeń, ale musimy wybiegać w przyszłość i planować kolejne przedsięwzięcia - powiedział Paweł Orłowski, wiceprezes zarządu MTG SA. - Nie ma lepszego rozwiązania niż odbudowywanie po pandemii relacji społecznych i biznesowych wpisujących się w tak ważną tematykę społeczną jak szeroko pojęte zdrowie. Turystyka medyczna z pewnością może być specjalnością Polski, a my możemy być platformą spotkań z ważnymi podmiotami zagranicznymi działającymi w tej dziedzinie. Liczymy, że Targi Curatio staną się ważnym, międzynarodowym spotkaniem, które stanie się cykliczne i na stałe wpisze w kalendarz podobnych wydarzeń. Wpisujemy się w coraz mocniejszy trend, jakim jest turystyka medyczna, ale równie ważny jest kontekst odtwarzania relacji po pandemii, miejmy nadzieję już wygaszającej.
Dwudniowe wydarzenie ma otworzyć nowe możliwości dla rozwoju i promocji usług medycznych na rynku krajowym i zagranicznym. Podczas targów odbędą się konferencje dla branży turystyki medycznej, Ogólnopolski Zlot Pacjentów Bariatrycznych i spotkania ze specjalistami leczenia otyłości u dzieci i dorosłych. Jednym z głównych tematów Targów Curatio będzie też rehabilitacja pocovidowa. Zagraniczni prelegenci opowiedzą jakie modele narzędzia, kanały promocji przyjęto w ich krajach dla rozwoju turystyki medycznej.
Marcin Różycki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej podkreślił, że życie w zdrowiu, stawianie na profilaktykę, powrót do aktywności zawodowych i rehabilitacja po covidzie to kluczowe zagadnienia dla dobrostanu Polaków, mieszkańców Europy i świata po pandemii. Wpisująca się w obecne trendy turystyka medyczna może być specjalności Polski, a nasz kraj może być platformą spotkań z graczami międzynarodowymi.
- Możemy przedstawić unikalną polską ofertę życia w zdrowiu, pokazać rolę profilaktyki i innych zagadnień, które wpisują się w problemy cywilizacyjne jak otyłość i nadwaga, jeden z kluczowych problemów społecznych i medycznych w Polsce i Europie - powiedział Marcin Różycki. - Turystyka medyczna to bardzo ważna działka, chcemy być jej częścią, aktywnie uczestniczyć w rozwoju tego przedsięwzięcia. Polska jest atrakcyjna jeśli chodzi o ceny i poziom świadczeń. Mamy nadzieję na wzbogacenie budżetu naszego kraju o turystów zagranicznych, którzy przyjadą też w celach medycznych.
- Nie było dotychczas w europejskiej tradycji wydarzeń gospodarczych tak szerokiego spotkania łączącego potrzeby pacjentów, lekarzy i przedsiębiorców działających w branżach medycznej, uzdrowiskowej, turystycznej, SPA i wellness - dodała Marta Chełkowska, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, dyrektor departamentu turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. - Trend dbałości o zdrowie, szczególnie w obecnych czasach, bardzo się nasila.
Zdaniem Anny Białk-Wolf, prezes Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej, jednego z partnerów targów Curatio, turystyka medyczna to coś więcej niż tylko przyjazdy pacjentów zagranicznych.
- Wynika z jednej strony z problemów systemów opieki zdrowotnej, z którymi mamy do czynienia na całym świecie - tłumaczy Anna Białk-Wolf. - Z drugiej jest możliwa dzięki atrakcyjności miejsc, dzięki dostępności komunikacyjnej, ale też dzięki tradycji destynacji turystycznej. Obserwujemy, że turyści wracają do odwiedzanych przez siebie miejsc wypoczynku, żeby korzystać także z usług medycznych, dlatego że mają zaufanie do miejsca, dobrze się w nim czują. Targi Curatio to zaufanie będą zwiększać. Regiony, które rozwijają turystykę medyczną, postrzegane są przez turystów i mieszkańców jako miejsca atrakcyjne, zaświadczają tym samym, że usługi medyczne przez nie świadczone są wysokiej jakości.
Podczas targów odbędzie się Ogólnopolski Zlot Pacjentów Bariatrycznych i spotkania ze specjalistami leczenia otyłości u dzieci i dorosłych. Katarzyna Partyka, prezeska Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych powiedziała, że w zlocie wezmą udział pacjenci, którzy zastanawiają się nad operacją bariatryczną, którzy są już po operacji i w trakcie przygotowań.
- Nie będzie to wydarzenie tylko dla pacjentów, organizujemy je także dla lekarzy, którzy chcieliby poznać szersze spektrum tej choroby - tłumaczyła Katarzyna Partyka. - Nie wszyscy lekarze wiedzą, kiedy przychodzi czas na rozpoczęcie leczenia, jakie leczenie wybrać, czy chirurgiczne czy zachowawcze, my chcemy pokazać perspektywę pacjenta. W Polsce problem dotyczy od 500 do 700 tysięcy osób, które potrzebowałyby operacji bariatrycznej.
W organizację i przygotowanie Targów Curatio zaangażowane są także Polska Regionalna Organizacja Turystyczna, Fundacja ProTurMed, Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych, Pomorska Organizacja Turystyczna oraz agencja ImageMed specjalizująca się w marketingu medycznym.