• Start
  • Wiadomości
  • Międzynarodowa nagroda im. Pawła Adamowicza. Została ustanowiona przez ICORN

Międzynarodowa nagroda im. Pawła Adamowicza. Została ustanowiona przez ICORN

ICORN to Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia, które angażują się m.in. w obronę wolności słowa. O ustanowieniu takiej nagrody poinformowano w trakcie trwających właśnie we Frankfurcie targów książki. Gdańsk przystąpił do tej organizacji w sierpniu 2017 r.
18.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Paweł Adamowicz City Courage Award – to oficjalna nazwa nagrody, która wręczana będzie od 2020 roku. O tym fakcie poinformowałana swoim społecznościowym profilu żona zamordowanego prezydenta Magdalena:

Wczoraj (17 października) podczas trwających targów książki Frankfurter Buchmesse 2019 ogłoszono ustanowienie międzynarodowej nagrody imienia mojego męża Pawła Adamowicza dla miast, osób i organizacji, które wspierają ICORN (International Cities of Refugee Network) - poinformowała na swoim oficjalnym profilu FB Magdalena Adamowicz, wdowa po zmarłym tragicznie prezydencie Gdańska. Pomysłodawczynią nagrody jest Danuta Glondys i Helge Lunde, prezes ICORN.

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia, to stowarzyszenie miast z całego świata, które angażują się w obronę wolności słowa i pisarzy prześladowanych z powodów politycznych: ukrywających się, więzionych lub objętych zakazem publikowania we własnym kraju. Każde miasto zrzeszone w sieci przyjmuje na pewien czas jednego z zagrożonych pisarzy, zapewniając mu bezpieczeństwo, godne warunki życia i możliwość nieskrępowanej pracy twórczej.

 

 

Oficjalne porozumienie pomiędzy ICORN a Gdańskiem podpisano 30 sierpnia 2017 r. Koordynatorem udziału naszego miasta w organizacji jest Gdańska Galeria Miejska.

Aktualnie w tej Sieci działa ponad 60 miast, m.in. Bruksela, Frankfurt, Miami, Sztokholm, czy Meksyk. Gdańsk jest trzecim, obok Krakowa i Wrocławia, polskim miastem należącym do ICORN. 

Sieć ICORN działa od 2005 roku. Można przyłączyć się do niej wyłącznie na zaproszenie wystosowane przez radę tej organizacji. Każde z miast członkowskich deklaruje czas, na jaki może przyjąć do siebie rezydenta, z reguły jest to okres roku lub dwóch lat.

Artyści - rezydenci korzystający z programu ICORN pozostają w procesie twórczym, prezentując swój dorobek podczas wydarzeń literackich w mieście lub kraju rezydencji. Do tej pory dzięki współpracy międzynarodowej miastom skupionym w sieci ICORN udało się pomóc ponad 130 artystom. Wśród nich znalazła się m.in. Swietłana Aleksijewicz - laureatka nagrody Nobla w dziedzinie literatury czy Lawon Barszczewski - były przewodniczący białoruskiego PEN Clubu i tłumacz z wielu języków europejskich, w tym języka polskiego.

Do Gdańska pierwszy zaproszony artysta przyjechał w połowie 2018 roku, na 12 miesięcy. W ramach wsparcia otrzymał pomoc przy organizacji przyjazdu, zakwaterowanie oraz miesięczne wsparcie finansowe.

Był to Sari Samir al-Hassanat, pochodzący z Jabalii w Strefie Gazy (Palestyna). Jabalia to wielki obóz dla uchodźców z osadami niszczonymi przez lotnictwo izraelskie.

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok