• Start
  • Wiadomości
  • “Między nami” - nowy cykl filmowy w IKM. Spotkanie z Przemkiem Staroniem i Pauliną Wiejak

“Między nami” - nowy cykl filmowy w IKM i spotkanie z Przemkiem Staroniem i Pauliną Wiejak - w środę

W cyklu “Między nami” filmy dokumentalne będą inspiracją do rozmów o zdrowiu psychicznym, pułapkach współczesności i roli filozofii w naszym życiu. Pasmo otworzy w środę, 15 lutego, o godz. 18, irlandzki dokument „Młody Platon” z 2021 roku. Po pokazie Przemek Staroń, filozof, kulturoznawca i Nauczyciel Roku 2018 oraz filozofka Paulina Wiejak porozmawiają o różnych formach edukacji. Wstęp wolny.  
14.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plakat do cyklu filmowego Instytutu Kultury Miejskiej - na niebieskim tle napisy i zdjęcie promujące film
"Między nami" to nowy cykl filmowy Instytutu Kultury Miejskiej, w którym filmy dokumentalne są inspiracją do rozmowy o zdrowiu psychicznym, roli filozofii w codziennym życiu i niewidzialnych pułapkach współczesności
fot. mat. IKM

Wystawa znanej gdańskiej fotografki Anny Rezulak w Bibliotece Chełm

- W cyklu “Między nami” poprzez filmy dokumentalne i inspirujące dyskusje z zaproszonymi gośćmi wejdziemy do świata uczuć, spróbujemy rozwikłać zagadki mechanizmów społecznych, zastanowimy się, jak znaleźć harmonię w pędzącym świecie - zapowiadają organizatorzy.

„Młody Platon” w reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath to irlandzki dokument z 2021 roku, opowiadający o zaangażowanym dyrektorze katolickiej szkoły dla chłopców w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Belfastu, w Północnej Irlandii. Dyrektor uczy swoich podopiecznych radzenia sobie z uczuciami, związanymi z konfliktem irlandzko-angielskim, który zbierał krwawe żniwo na ulicach miasta od 30 lat. To też obraz społeczności, która wciąż nie może się otrząsnąć z traumatycznych przeżyć.

Reżyser portretuje niezwykłego nauczyciela, który leczy pesymizm, agresję i historycznie uwarunkowaną rozpacz swoich uczniów mądrością starożytnych Greków. Filozofia daje chłopcom szansę na wyrwanie się i indywidualne zmierzenie się z narracją swojej społeczności. Również na odrzucenie przekonania, że jedynym rozwiązaniem problemów jest przemoc. Jest dowodem na to, że krytyczne myślenie może wzmacniać i zachęcać dzieci do innego spojrzenia. 

Po pokazie - o edukacji i jej różnych formatach - porozmawiają Przemek Staroń i Paulina Wiejak.  

Przemek Staroń jest psychologiem, wykładowcą, trenerem i edukatorem, autorem bestsellerowej serii “Szkoła bohaterek i bohaterów”. Nagrodzony przez Komisję Europejską twórca Zakonu Feniksa, tutor ponad 50 olimpijczyków z filozofii. Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050. Twórca #utrzy, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” i konkursie o Nagrodę im. Janusza Korczaka, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, zasiada w Radzie Mentorskiej Funduszu Stypendialnego Fundacji Rafała Brzoski.  

Paulina Wiejak to filozofka z zamiłowania i wykształcenia. Współpracowała z czasopismem „Filozofuj!”, gdzie przeprowadziła m.in. wywiady z prof. Antonim B. Stępniem i prof. Henrykiem Podbielskim. Jako nauczycielka akademicka prowadziła zajęcia z logiki, a obecnie koordynuje wydarzenia popularyzujące naukę w Programie Explory. Miłośniczka kawy speciality, Tolkiena i Włoch. 

  • Co: cykl filmowy “Między nami”
  • Kiedy: środa, 15 lutego, godz. 18 
  • Gdzie: IKM, ul. Długa Targ 39/40
  • Bilety: wstęp wolny. 

TV

To przedszkole jest wzorem