• Start
  • Wiadomości
  • Michał Milka. Zobacz transmisję ze spotkania z bohaterem i autorką książki - dzisiaj, godz. 18

Powstała książka o życiu Michała Milki. Zobacz transmisję ze spotkania z bohaterem i autorką - dzisiaj, godz. 18

Michał Milka to pracownik Urzędu Miejskiego w Gdańsku, aktor-amator, laureat nagrody „Człowiek bez barier” - 38-letni gdańszczanin z zespołem Downa, który swoim życiem udowadnia, że niepełnosprawność można przekuć w siłę. Od teraz jest też bohaterem książki „Michał Milka. Łączę światy” autorstwa Doroty Bielskiej. W związku z premierą tej publikacji Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na autorskie spotkanie online. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na naszym portalu oraz Fb WiMBP - w czwartek, 17 czerwca br., od godz. 18.00.
17.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Michał Milka - bohater wywiadu rzeki opublikowanego w książce „Michał Milka. Łączę światy” autorstwa Doroty Bielskiej
Nz. Michał Milka - gdański urzędnik i bohater wywiadu rzeki opublikowanego w książce „Michał Milka. Łączę światy” autorstwa Doroty Bielskiej
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

O Michale Milce pisaliśmy w listopadzie 2019 roku, kiedy jako pierwsza osoba z niepełnosprawnością intelektualną w historii Urzędu Miejskiego w Gdańsku, podpisał umowę o pracę. Mężczyzna sprawdził się jako urzędnik, nadal pracuje w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku, gdzie do jego obowiązków należy przede wszystkim archiwizowanie dokumentów składanych przez przedsiębiorców, którzy chcą zarejestrować działalność gospodarczą.

 

Choć przed podjęciem pracy w UMG Michał Milka miał aktywne życie - kilka lat mieszkał w Hiszpanii, pracował m.in. jako aktor Teatru Razem, pomagał przy organizacji spektakli w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, zdobywał nagrody w konkursach fotograficznych - jego kariera nabrała tempa, gdy ludzie usłyszeli o urzędniku z zespołem Downa. Michał Milka został zaproszony do udziału w programie telewizyjnym "Down the road. Zespół w trasie". Podczas zagranicznych podróży, wspólnie z dziennikarzem Przemkiem Kossakowskim i pięcioma osobami z zespołem Downa, obalali stereotypy o swojej niesamodzielności, mówili o potrzebach, marzeniach i pokazywali emocje, które niejednego widza doprowadziły do łez.  

Wywiad rzeka zamknięty w książce 

Jak wygląda codzienność Michała Milki? Dlaczego zechciał opowiedzieć ludziom o swoim życiu i o zespole Downa? Jakie refleksje towarzyszą mu w związku z drogą, którą przemierza od blisko czterech dekad? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a także wspomnienia bliskich Michała, znajdziemy w książce „Michał Milka. Łączę światy” autorstwa Doroty Bielskiej, która jest przyjaciółką i menadżerką Michała. 

- Ta książka to przewodnik pozwalający zrozumieć część wspólnej rzeczywistości, której większość nie zna - napisał w posłowiu Przemek Kossakowski, prowadzący program "Down the road. Zespół w trasie" . - To ważny wkład w tworzenie świata niepodzielonego i książka, której potrzebujemy, nawet o tym nie wiedząc.

Spotkanie autorskie z Michałem i Dorotą

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku zaprasza na spotkanie autorskie z Michałem Milką i Dorotą Bielską. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 17 czerwca br., o godz. 18.00 w formule online

- Jestem przekonany, że to będzie bardzo ważne i ciekawe spotkanie – mówi Marcin Dybuk, kierownik Promocji, Marketingu i PR WiMBP w Gdańsku. – Nie miałem jeszcze okazji poznać Michała osobiście, ale widziałem go w kilku odcinkach programu „Down the road. Zespół w trasie”. Podziwiałem go i pozostałych bohaterów. Warto posłuchać lub przeczytać książkę i przekonać się, że uprzedzenia są czymś, co nas ogranicza. Strach przed tym, co jest obce dla naszego doświadczenia to normalny odruch, ale można go oswoić i zamienić na ciekawość. Wtedy często okazuje się, że nasze obawy były niepotrzebne. Przekraczając ograniczenia, zyskujemy dużo więcej, czego dowodem jest także Michał.

Spotkanie autorskie transmitowane będzie na profilu biblioteki na Facebooku oraz na portalu Gdańsk.pl.

Z czytelni Biblioteki Głównej poprowadzi je Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz, dziennikarka i prezenterka telewizji TVN, zajmująca się tematyką lifestyle’ową.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim