Remont ul. Kowalskiej konieczny
Nawierzchnia jezdni jest w wielu miejscach dość mocno spękana, widać też liczne ślady po łataniu dziur. Coraz mniejszy komfort mają także piesi, którzy przechodzą po coraz liczniejszych spękaniach i nierównościach w płytach chodnikowych. Modernizacja ul. Kowalskiej zostanie zrealizowana w ramach miejskiego programu: “Budowa i przebudowa dróg lokalnych w różnych dzielnicach miasta”.
Przebudowa ul. Kielnieńskiej w Osowej. Co na placu budowy?
Co w dokumentacji projektowej?
Modernizacja ul. Kowalskiej planowana jest na całej jej długości, a więc na odcinku od ul. Korzennej (wraz ze skrzyżowaniem) do ul. Targ Drzewny wraz z obniżonymi chodnikami przy przejściu dla pieszych w rejonie Targu Drzewnego.
Dokumentacja powinna obejmować zatem:
- przebudowę nawierzchni jezdni (na podstawie oceny stanu istniejącego),
- przebudowę zjazdów wraz z poprawą ich geometrii (jeżeli będzie to konieczne)
- przebudowę miejsc postojowych,
- przebudowę lub budowę ciągów pieszych z zachowaniem ciągłości nawierzchni
- przebudowę sieci oświetleniowej i elektroenergetycznej (jeżeli zajdzie taka konieczność), budowę lub przebudowę kanału teletechnicznego oraz sieci kanalizacji deszczowej wraz z niezbędnymi elementami odwodnienia,
- przebudowę schodów naziemnych wraz z wprowadzeniem zabezpieczeń dla osób niepełnosprawnych,
- nasadzenia zieleni i małą architekturę,
- docelową organizację ruchu.
Dodatkowo, trzeba także zaprojektować wykonanie nawierzchni w miejscu rozebranego kiosku, który znajdował się na skrzyżowaniu ul. Kowalskiej z ul. Targ Drzewny.
Budowa przejścia naziemnego przy skrzyżowaniu al. Rzeczypospolitej i ul. Hynka
Co jest pod nawierzchnią?
Projektanci będą musieli także sprawdzić, czy pod nawierzchnią nie znajdują się fragmenty betonów bądź lepiszczy smołowych oraz innych materiałów uznawanych obecnie jako niebezpieczne dla środowiska i szkodliwe dla zdrowia.
Wykonawca wykona więc odwierty i odkrywki w nawierzchni jezdni (w sześciu miejscach), zatok postojowych (w dwóch miejscach) i chodników (w czterech miejscach), by zweryfikować z czego składają się istniejące konstrukcje.
Dwie oferty w przetargu
Oferty w przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej można było składać do 31 maja. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zabezpieczyła na ten cel 88 560 złotych. W wyznaczonym terminie wpłynęły dwie oferty:
- Neret S.C. Maciej Waniewski i Jadwiga Zdroik z Gdańska - 327 180 tys. złotych
- Biuro Projektów Drogowych sp. z o.o. z Gdańska - 249 690 tys. złotych.
Obecnie trwa weryfikacja obu ofert pod kątem formalno - prawnym.