• Start
  • Wiadomości
  • Miasto Gdańsk udzieli finansowego wsparcia dla instytucji kultury województwa pomorskiego 

Miasto Gdańsk udzieli finansowego wsparcia dla instytucji kultury województwa pomorskiego 

Miasto udzieli finansowego wsparcia instytucjom kultury na realizację wspólnych projektów Gdańska i województwa pomorskiego. Na pomoc mogą liczyć Teatr Wybrzeże, Opera Bałtycka, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Polska Filharmonia Bałtycka oraz Muzeum Narodowe i Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Na konkretne projekty artystyczne przeznaczono łącznie 2 500 000 zł.
25.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Siedmioro aktorów siedzi w kolorowych strojach przy stole, ustawionym na scenie. Jeden z aktorów siedzi na krześle, plecami do widowni
Scena z inscenizacji dzieła Stanisława Moniuszki pt. KARMANIOLA czyli OD SASA DO LASA operetka wielce narodowa w 2 aktach z przypisami historycznymi. Teatr Wybrzeże, październik 2019 roku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Niezależnie od trudnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 sześć ważnych dla Pomorza instytucji kultury przygotowało bogatą ofertę artystyczną. Szereg przedsięwzięć kierowanych jest nie tylko do mieszkańców Gdańska, ale i do turystów. Z prośbą o udzielenie pomocy finansowej województwu pomorskiemu i gdańskim instytucjom kultury w 2021 roku wystąpił do Prezydent Gdańska Mieczysław Struk, marszałek województwa.

Podczas sesji Rady Miasta, 25 marca, radni zdecydowali o przekazaniu wsparcia finansowego wynoszącego 2,5 mln zł. Dzięki przeznaczonym środkom instytucje kultury będą mogły realizować dodatkowe przedsięwzięcia artystyczne w 2021 roku wykorzystując w pełni swój potencjał twórczy i organizacyjny, dostarczając równocześnie gdańszczanom i wszystkim gościom Gdańska wysokiej rangi przeżyć artystycznych.

Różnorodne działania kulturalne i artystyczne

Współfinansowanie ze środków Gminy Miasta Gdańska umożliwi realizację konkretnych artystycznych działań instytucji kultury. Teatr Wybrzeże zaplanował przygotowanie w tym roku trzech premier. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. spektakl „Stramer” na motywach powieści Mikołaja Łozińskiego i opowiadań z tomu „Wyjechali” W.G. Sebaldo w reż. Eweliny Marciniak. W planach Opery Bałtyckiej są dwie premiery, baletu „Kopciuszek” i spektaklu operowego „Madame Butterfly”.

Melomanów z pewnością zainteresują plany Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Dzięki dofinansowaniu widzowie będą mieli możliwość wysłuchania m.in. koncertów z cyklu „Chopin nad wodami Motławy” i wezmą udział w wydarzeniu z długimi tradycjami, jakim jest Festiwal Gdańska Jesień Pianistyczna. Na wycieczkę śladem wielu kultur zaprosi Nadbałtyckie Centrum Kultury. Zaplanowano realizację kolejnej edycji Festiwalu Okno na Świat, podczas którego odbywa się szereg warsztatów, konferencji czy pokazów filmowych przedstawiających różnorodność i piękno kultur z całego globu.

Projektem szczególnym jest jedno z działań Muzeum Narodowego w Gdańsku, które zaplanowało prace konserwatorskie rzeźb wchodzących w skład plenerowej Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza.

Te i inne projekty gdańskich instytucji kultury będą mogły zostać zrealizowane dzięki pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla województwa pomorskiego ze środków budżetu Gdańska na 2021 rok.

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo