Czym jest ranking?
Jak piszą autorzy dorocznego raportu ranking gmin został stworzony na podstawie zmiennych, które mają znaczący wpływ na decyzję przedsiębiorcy bądź inwestora o wyborze danej gminy na miejsce działalności lub ulokowania kapitału. Kryteria wzięte pod uwagę pokazują, czy poszczególne gminy propagują rozwój przedsiębiorczości i są przyjazne dla biznesu.
Co oceniano?
Badanie zostało przeprowadzone na początku 2020 roku. Jak piszą w raporcie jego autorzy, składało się z dwóch podstawowych elementów. Jednym z nich była ocena użyteczności oficjalnych stron internetowych badanych gmin.
Drugim elementem była ocena kontaktu drogą elektroniczną z przedstawicielami badanych urzędów przy użyciu metody „tajemniczego klienta”. Ta część badania odbyła się w języku polskim i angielskim. Badanie to polega na wcieleniu się w rolę potencjalnego inwestora/przedsiębiorcy, który chce się skontaktować z badanymi jednostkami (kontakt przeprowadzany jest bez informowania ich o badaniu). Taka metoda została użyta w celu uzyskania jak najbardziej obiektywnych wyników.
Metodyka badania
Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu ankiety z zerojedynkowymi kryteriami oceny dla większości pytań. Składały się na nie:
- ocena witryn internetowych (OWI)
- ocena odpowiedzi na maile w języku polskim
- ocena odpowiedzi na maile w języku angielskim
Kto prowadził badania?
Ranking „Gmina na 5!” firmowany jest przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, a badania prowadzone były przez Studenckie Koło Naukowe Akceleracji, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa SGH. Grupa gmin zakwalifikowanych do Badania została wybrana w oparciu o ranking Potencjalnej Atrakcyjności Inwestycyjnej dla Gospodarki Narodowej opracowanego przez Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Autorzy raportu zaznaczają, że rok 2020 był dla polskich gmin rokiem szczególnym. To czas zmian, w którym wiele z samorządów doświadczyło nowych wyzwań, to jest czas swoistego egzaminu.
- Wirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19, wprowadził ogromne trudności w organizacji wielu procesów. Wielu gminom udało się pogodzić funkcjonowanie urzędów z wyzwaniami czasu epidemii globalnej, lecz wielu również sprawiło to utrudnienia
- czytamy w raporcie.
Zobacz cały RAPORT