Chodzi o obszerną publikację z 1 lipca br., która na okładce tygodnika “Sieci” była zapowiedziana tytułem “Czy Gdańsk chce do Niemiec?” i opatrzona kolażem, na którym m.in. hitlerowskie flagi ze swastykami umieszczono obok Pomnika Poległych Stoczniowców. Wewnątrz tygodnika publikacja nosiła tytuł: “Wojna Gdańska z Polską”.
W wezwaniu przedprocesowym sformułowano „żądanie zaniechania naruszania dóbr osobistych Gminy Miasta Gdańska i zaprzestanie publikacji lub rozpowszechniania w jakikolwiek inny sposób nieprawdziwych informacji”.
Nieprawdziwe informacje i opinie tygodnika „Sieci”, podważane przez pełnomocników prawnych Miasta, dotyczą m.in. tego, że: „władze Gdańska nie kultywują polskości”, „chcą do Niemiec”, „prowadzą wojnę z Polską”, „prowadzą politykę historyczną, która kłóci się z dumą z bohaterstwa polskiego żołnierza i świadomie nawiązują do tradycji „Freie Stadt Danzig”, „miasto przywróciło niemiecki napis >>Postamt<< na budynku Urzędu Pocztowego Gdańsk 2”, „doprowadziło teren Westerplatte do ruiny”, czy „nie oddelegowało swojego reprezentanta na uroczystości pogrzebowe ostatniego z weteranów walk na Westerplatte - majora Ignacego Skowrona.”
- Kłamliwe stwierdzenia o rzekomej „antypolskości”, czy tzw „proniemieckości” muszą się spotkać ze stanowczą reakcją władz Gdańska - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Nie można samorządowi stawiać tak mocnych zarzutów, jeżeli w związku z kolejnymi rocznicami wybuchu II wojny światowej Miasto rokrocznie organizuje obchody związane z takimi wydarzeniami jak: rozstrzelanie przez Niemców obrońców Poczty Polskiej, powrót Gdańska do macierzy, obchody Dnia Sybiraka, koncerty z okazji Dnia Weterana. Obchodzimy też Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i rocznicę tej zbrodni.
Samorząd co roku organizuje wydarzenia z okazji Święta Flagi, Święta Konstytucji 3 Maja, a także jedną z największych w Polsce imprez masowych na święto 11 Listopada - Paradę Niepodległości. To mieszkańcy biorą udział w tych wydarzeniach, a szczególnie podczas Parady sami dbają o narodowe, biało-czerwone barwy, a miejskie instytucje dbają o odpowiednie udekorowanie miasta, w tym dróg, czy pojazdów komunikacji miejskiej. To gdański samorząd dba o pamięć o Westerplatte - warto tu wspomnieć, że miasto od 1999 roku organizuje obchody z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza. To gdańscy urzędnicy i radni poszukiwali i wspierali w latach 90-tych żyjących westerplatczyków. Wreszcie nieprawdziwe jest twierdzenie, że nikt z samorządu nie uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych ostatniego z żyjących obrońców Westerplatte, mjr Ignacego Skowrona.
Jeżeli redakcja tygodnika nie wycofa się ze szkalujących miasto opinii i twierdzeń, Urząd Miejski w Gdańsku będzie bronił dobrego imienia Miasta Gdańska i mieszkańców przed sądem. Tygodnik został już o tym poinformowany.
WIĘCEJ O SPRAWIE:
Gdańsk chce do Niemiec? Prezydent Dulkiewicz gorzko o publikacji prawicowego tygodnika
Po artykule w tygodniku "Sieci". Redaktor Magazynu Kaszuby krytycznie o publikacji
Po publikacji “Sieci”. Sprzeciw Koła Rodzin b. Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku