Co poznamy podczas zwiedzania stoczni?
Podczas 1,5-godzinnej wycieczki można dowiedzieć się, na czym polegała praca suwnicowej. Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jakie wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu?
Spacer z Metropolitanką pokazuje Stocznię Gdańską oczami suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych.
Dowiemy się także, jak praca w stoczni wpłynęła na ich życie. Poznamy bliżej historię niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w sierpniu 1980 r.
10 lat projektu Metropolitanka: wystawa, pokazy filmów, dyskusje
Podczas zwiedzania przewodniczki i przewodnicy opowiadają o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet, miejscu, gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz.
Kiedy odbędą się spacery i jak się zapisać?
Spacery z Metropolitanką są bezpłatne, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy na stronie internetowej Instytutu Kultury Miejskiej (IKM).
Wybrane spacery prowadzone są także w języku ukraińskim i rosyjskim.
Terminy spacerów Metropolitanki po Stoczni Gdańskiej w lipcu: środy o 18.00 i niedziele o 17.00, w sierpniu: środy o 18.00 i niedziele o 16.00.
Jedną z największych wystaw Zdzisława Beksińskiego otwarto w Gdańsku. FOTO
Więcej o projekcie Metropolitanka można przeczytać na stronie internetowej IKM.
oprac. RP