Polskie metropolie solidarne z Mariupolem. Podpisano deklarację ws. odbudowy miasta

W czwartek, 27 lipca, pierwszego dnia wydarzenia „Mariupol – Reborn. Cztery Koncepcje Odbudowy Miasta” podpisana została „Deklaracja Solidarności z Mariupolem”. Dokument sygnowali mer Mariupola Vadim Boichenko oraz - w imieniu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza - Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska i Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
27.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa ludzi na skwerze na tle tablicy z nazwą
W maju 2023 r. delegacja Mariupola odwiedziła Gdańsk. Nz. w środku (w białej koszuli) Vadym Boichenko, mer Mariupola, (obok po lewej) prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Mariupol - miasto symbol

Mariupol leży we wschodniej części Ukrainy, w obwodzie donieckim, położony nad Morzem Azowskim. Jest portem morskim i stolicą rejonu mariupolskiego. Na początku 2021 roku, z liczbą mieszkańców wynoszącą ponad 431 tys., Mariupol zajmował dziesiąte miejsce wśród najludniejszych ukraińskich miast. Od marca 2022 miasto-bohater Ukrainy. Od maja 2022 roku okupowane przez Rosję, a 30 września 2022 roku wraz z całym obwodem donieckim i trzema innymi obwodami zostało przez Rosję bezprawnie anektowane.

Lwów idzie spać. Gdański dziennik podróży z pomocą dla miast Ukrainy w czasie wojny (1)

Wszystko w drodze. Gdański dziennik podróży z pomocą dla miast Ukrainy w czasie wojny (2) 

- W wyniku działań wojennych 80-90 procent miasta zostało zbombardowane. Nie ma ani jednego budynku bez uszkodzeń. Wszystkie są zniszczone lub uszkodzone – mówi Vadym Boichenko, mer Mariupola. – Plan odrodzenia Mariupola „Mariupol ReBorn” ma być nowym rozdziałem we współczesnej historii Ukrainy i Wspólnoty Europejskiej. Miasto, które stało się symbolem bezlitosnej wojny stanie się symbolem odrodzenia Ukrainy.

Projekt Mariupol Reborn ma na celu odbudowę i ożywienie miasta po jego powrocie w ukraińskie ręce. Jego celem jest połączenie mariupolskiego samorządu z siłami międzynarodowych partnerów Ukrainy, europejskich miast, czy przedstawicieli ukraińskiego biznesu w zaplanowaniu regeneracji Mariupola po jego wyzwoleniu.

- Nasze działania to m.in efekt inicjatywy Polskie Miasta Ukrainie. Dlatego tez zapraszamy: miasta, rządy, firmy, ekspertów oraz organizacje międzynarodowe i darczyńców do wsparcia projektu Mariupol Reborn - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska. - Z radością przyjmiemy wszelkie konstruktywne inicjatywy wspierające Ukrainę, przyczyniające się do zakończenia cierpień narodu ukraińskiego, odbudowy miast, dalszego rozwoju gospodarki i infrastruktury. Gdańsk i polskie miasta solidarne z Ukrainą!

Deklaracji Solidarności z Mariupolem

Dwudniowe wydarzenie, które 27 i 28 lipca odbywa się w Warszawie, m.in. z inicjatywy Unii metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, ma na celu przedstawienie koncepcji odrodzenia Mariupola i przedyskutowania ich w gronie międzynarodowych ekspertów. Cykl spotkań i konferencji otworzyło podpisanie „Deklaracji Solidarności z Mariupolem”. Dokument podpisali mer Mariupola Vadim Boichenko oraz - w imieniu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza - Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska i Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy

Mając na uwadze niszczycielskie skutki rosyjskiej inwazji, faktyczne zniszczenie Mariupola i innych ukraińskich miast oraz zdając sobie sprawę z pilnych wyzwań odbudowy zniszczonej infrastruktury, Rada Miasta Mariupola i Unia Metropolii Polskich we wspólnym dążeniu do pokojowego rozwoju miast ukraińskich, zgadzają się ustanowić otwarty format współpracy w celu wspólnego skoordynowania wysiłków i promowania jak najszybszego odrodzenia ukraińskiego Mariupola oraz udzielenia wszelkiej możliwej pomocy innym zniszczonym miastom Ukrainy.

- czytamy w deklaracji.

- Niniejsza Deklaracja jest wyrazem zaangażowania Mariupola i Unii Metropolii Polskich na rzecz solidarności, poprzez rozwój szerokiego dialogu pomiędzy samorządami Ukrainy i całego demokratycznego świata, w celu wzajemnej pomocy, wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. - Będziemy koordynować wysiłki partnerów, aby zgromadzić i wykorzystać najlepszą światową wiedzę urbanistyczną w Planie Rewitalizacji „Mariupol Odrodzony” i przenieść tę wiedzę do innych ukraińskich miast.

Pełny tekst deklaracji:

dokument
Deklaracja UMP i miasta Mariupola
mat. UMP

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia