• Start
  • Wiadomości
  • Metropolia Jest Okey: rock, muzyka poważna, teatr, taniec, książka, sztuki plastyczne

Metropolia Jest Okey: rock, muzyka poważna, teatr, taniec, książka, sztuki plastyczne

Rusza festiwal Metropolia jest Okey przygotowywany co roku przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. W tym roku zamiast wielu koncertów w kilku klubach Trójmiasta, dwa mniejsze koncerty rockowe, dwa muzyki poważnej, a do tego teatr, promocje książek i wystawa plastyczna. Impreza zaczyna się w środę, 27 grudnia.
26.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Seks and obcisłe spodnie and rockandroll. Zespół Dick4Dick w czasie koncertu. Tym razem zagrają w Radiu Gdańsk

Larry Okey Ugwu, dyrektor NCK, uznał po wielu latach, że dotychczasowa formuła imprezy wyczerpała się i potrzebna jest zmiana.

Dotąd w Ratuszu Staromiejskim, sopockim Sfinksie i gdyńskim klubie Ucho mieliśmy co roku między świętami a Sylwestrem szereg dużych koncertów. W tym roku zmiana formuły.

Po pierwsze, inaczej niż dotychczas, wszystkie imprezy odbędą się w Gdańsku.

Po drugie, nie będzie kilku wielkich koncertów, na których grało kilkanaście zespołów: od jazzu, przez etno, po metal.

Co będzie? 

Rock, elektro, pop

W czwartek, 28 grudnia, w gdańskim klubie Parlament zagrają zespoły Apteka, Fake Logic, Sloth, Eurazja, Sinice. Wstęp 5 zł. Początek o godz. 18.

Zaś w piątek, 29 grudnia w studiu Radia Gdańsk o godz. 19.05 zagra zespół Dick4Dick. Transmisja radiowa koncertu na antenie Radia Gdańsk. Wejściówki rozdaje Radio Gdańsk.

Dick4Dick powstał w 2004 roku i ma na swoim koncie kilka wydawnictw muzycznych i multimedialnych: Silver Ballads (Zgniłe Mięso, 2005), Dick Back In Town Ep (Dickie Dreams, 2006), Grey Album (Dickie Dreams, 2008), The Legendary Dick4Dick 2004-2009(Mystic, 2009), Summer Remains (Mystic, 2009), Who's Afraid OF? (Mystic, 2010), (Mystic, 2013) oraz tau Ceti e (wydanictwo niezależnie, 2016). Zespół zagrał ponad 250 wspaniale przyjętych koncertów na terenie całej Europy, zagrał na większości liczących się krajowych festiwalach, brał udział w wielu sesjach zdjęciowych współpracując z najlepszymi fotografami, pojawił się na okładkach kilku czasopism. Zespół zdobywał nagrody i był nominowany w wielu kategoriach przez takie magazyny jak Aktivist (Nocne Marki 2006 - Zespół Roku), Gazeta Wyborcza, Elle, Pulp, Yach Film Fest. Zespół został wybrany na szturmową kapelę promującą kompilację polskiej sceny muzycznej Play: Shortcut To Polish Music 2008, przygotowanej do promocji za granicą. Muzycy zagrali też epizod w filmie Moja Krew w reż. M. Wrony, oraz przyczynili się do powstania komiksu o D4D autorstwa J. Rebelki Dick4Dick: Harem Zordaxa 2009

Znakiem rozpoznawczym Metropolii Jest Okey był zawsze zespół Ikenga Drummers z Larrym Okey Ugwu (w środku) jako liderem

Muzyka poważna

Gdańska pianistka Aleksandra Dąbrowska w czwartek, 28 grudnia, wystąpi w Ratuszu Staromiejskim o godz. 18. Wstęp wolny. Urodzona w 1990 roku w Gdańsku jest absolwentką studiów na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza. Od października 2015 pełni funkcję pedagoga w swojej macierzystej uczelni.

W programie:

  • W. A. Mozart Giunse anfin il momento… – aria Zuzanny z opery Wesele Figara
  • G. Puccini Quando m’en vo’ – aria Musetty z opery Cyganeria
  • G. Bizet L'amour est un oiseau rebelle (Habanera) - aria z opery Carmen
  • Ch. Gounod Je veux vivre - aria Julii z opery Romeo i Julia
  • L. Bernstein I feel pretty - aria z musicalu West Side Story
  • F. Lehár Meine lippen sie küssen so heiß... – aria z operetki Guiditta
  • J. Offenbach Arietta (Aria ze śmiechem) – z operetki La Perichola
  • F. R. Loewe Przetańczyć całą noc – aria z musicalu My Fair Lady

Z kolei Chór Mieszczan Gdańskich wystąpi w sobotę, 30 grudnia, o godz. 18 w Ratuszu Staromiejskim. Wstęp wolny.

Chór Mieszczan Gdańskich to zespół, który zazwyczaj wykonuje utwory z okresu baroku czyli „złotego wieku” w muzyce Gdańska, czy też szlagiery muzyki chóralnej. Tym razem jednak zaprezentuje on pieśni współczesnych uznanych kompozytorów gdańskich: Marka Czerniewicza, Eugeniusza Głowskiego, jak również najnowsze kompozycje Kamila Cieślika: Dyptyk Gdański i Z wiatrem. W drugiej części koncertu zabrzmią nietypowe, ale jakże piękne kolędy ukraińskie w opracowaniu Romualda Twardowskiego, a wśród nich: Nowa radost stała, czy Radujtiesia wsie ludije, a także popularny Szczedryk.

Teatr

„Bez przesady” to przedstawienie na podstawie tekstu Szymona Jachimka, które wyreżyseruje Mariusz Babicki. Spektakl o prawach kobiet i zamianie ról płciowych będzie można zobaczyć w środę, 27 grudnia, w Ratuszu Staromiejskim. Wstęp 10 zł.

Obsada: Magdalena Bochan-Jachimek, Aleksandra Derda, Michał Zacharek, Wojciech Tremiszewski.

Jak tłumaczą twórcy spektaklu, w opinii wielu Polaków feministki to „sfrustrowane baby z wąsami”, a problem dyskryminacji płciowej jest wyłącznie lewacką histerią. Spektakl „Bez przesady” nie polemizuje z tą tezą, lecz pokazuje tylko lustrzane odbicie rzeczywistości - co się stanie, gdy pozamieniamy miejscami kobiety i mężczyzn? Czy płeć wpływa na nas w sytuacjach domowych, zawodowych i towarzyskich? Jeśli dyskryminacja nie istnieje, a wszyscy jesteśmy traktowani równo, to różnice powinny być niezauważalne. Natomiast jeżeli dyskryminacja istnieje, to w którym momencie się rozpoczyna? Czy całowanie w rękę prowadzi do przemocy domowej? Czy komplement to jasna strona medalu, na którego rewersie znajdują się nierówne zarobki pomiędzy kobietami a mężczyznami? Spektakl w lekki, komediowy sposób porusza te niełatwe kwestie. Nie daje wytycznych ani odpowiedzi, ale stara się zmusić widza do sformułowania własnej opinii.

W piątek, 29 grudnia, w Centrum św. Jana spektakl „Przedmiot nieocenionej wartości” Sopockiego Teatru Tańca o godz. 20. Wstęp wolny. W spektaklu artyści STT odnoszą się do innowacyjności w kontekście obrazu CIAŁA, fizyczności, a także historii polskiego teatru tańca. Można więc powiedzieć, że ośrodkiem zainteresowania jest tu CIAŁO człowieka, jako skafander dla ratio i psyche, jako transmiter treści, czy jako środek komunikacji. Obok fragmentów inspirowanych pracami Jarzynówny-Sobczak, Conrada Drzewickiego i Ewy Wycichowskiej spektakl zawiera sceny z zupełnie autorską choreografią. Narratorami opowieści jest Odkrywca i jego Alter Ego. Sopocki Teatr Tańca snuje opowieść o ciele tańczącym, ciele czującym i myślącym, o ideale oraz o drogach i kodach tańca, a niektórzy miłośnicy malarstwa, widzą w Przedmiocie nieocenionej wartości odniesienia do obrazów Degas, a znawcy fotografii do zdjęć Davida Hamiltona.

Dorota Karaś, autorka doskonałej biografii Zbyszka Cybulskiego

Książka

Miłośnikom dobrej książki czy reportażu polecamy spotkanie w Ratuszu Staromiejskim, w środę, 27 grudnia, o godz. 17, wstęp wolny. W spotkaniu autorskim wezmą udział:

  • Dorota Karaś - dziennikarka, publicystka, blogerka, autorka książek Cybulski, Podwójne salto, Szafa, czajnik, obwodnica
  • Marcin Borchardt - reżyser, autor filmu dokumentalnego Beksińscy. Album wideofoniczny
  • Małgorzata Cackowska - pedagożka, badaczka literatury dla dzieci, współautorka publikacji “Polska Szkoła Książki Obrazkowej

Prowadzenie: Szymon Jachimek

Sztuki plastyczne 

Wystawa „W drodze...”. Prace trójmiejskich artystów można już teraz oglądać w galerii w Ratuszu Staromiejskim. Wystawa potrwa do 7 stycznia. Wstęp wolny. Prezentowani artyści: Alicja Bach, Danuta Joppek, Mariusz Kułakowski i Monika Sobczak–Konca.

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór