Dziś drugi dzień Męskiego Grania w Gdańsku. Przeczytaj wywiad z pomysłodawcą koncertów

W piątek i sobotę, 21-22 lipca, na parkingach przy Polsat Plus Arenie Gdańsk odbywają się koncerty w ramach 14. edycji Męskiego Grania. Impreza tradycyjnie łączy artystów o odmiennych stylach i z różnych pokoleń. Wśród wykonawców: Fish Emade Tworzywo, Rubens, ØRGANEK / ØNA feat. Katarzyna Nosowska. Są też Kayah & Bregović. Sprawdźcie jak dojechać na stadion i przeczytajcie wywiad z organizatorem i pomysłodawcą imprezy.
22.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
scena i publiczność
Mrozu jak zwykle dał znakomity występ
fot. Facebook/Aleksandra Dulkiewicz

Nie tylko Męskie Granie. Ruszają koncerty w ramach Jarmarku św. Dominika

Męskie Granie 2023 – pierwszy dzień za nami

Pierwszego dnia publiczność zobaczyła na scenie głównej znakomitych Fisz Emade Tworzywo, a także Organka z projektem Ona. Muzyk zaprosił do udziału w nim również m.in. Katarzynę Nosowską i Renatę Przemyk. Następnie wystąpił energetyczny Mrozu, który święci tryumfy z koncertami w całym kraju, szczególnie po tym jak rok temu wydał płytę „Złote bloki”. Wystąpili też Rubens i Nosowska – Król.
Na scenie Ż z kolei zobaczyć można było m.in. Jerzyka Krzyżyka, Bryskę, Rozalię.

W tym artykule przeczytasz o (kliknij w link):

- Męskie Granie 2023 - trasa i nowości

- Kto wystąpi w Gdańsku

- Rozmowa z Arkadiuszem Stolarskim, szefem agencji LIVE organizującej Męskie Granie

- Męskie Granie – jak dojechać i wrócić z koncertów

Męskie Granie 2023 - trasa i nowości

Męskie Granie od lat stanowi miejsce muzycznych eksperymentów i odważnych połączeń artystów z często odmiennych biegunów. Tym razem organizatorzy z gdańskiej agencji Live, zaproponowali współpracę prawie 80 polskim artystom. W tej grupie znaleźli się muzycy reprezentujący tak odmienne konwencje, jak Brodka, Zespół Śląsk czy Paktofonika. Po raz pierwszy na trasie pojawi się Kayah i Bregović, z uwielbianym przez publiczność repertuarem. Do znanego formatu Męskie Granie Orkiestra 2023, dołączył nowy - Męskie Granie Przestawia, a line-up Sceny Ż w tym roku przejmują debiutanci i nowe projekty. Na tej scenie pojawi się ponad 30 artystów, którzy nie występowali wcześniej na trasie lub grali na niej w innych składach. Wśród nich trójmiejskie akcenty: Bałdych/Możdżer, Nene Heroine feat. Kasia Lins czy Trupa Trupa.

Koncerty tegorocznej edycji Męskiego Grania trwają dwa dni - w piątki i soboty. Trasa koncertowa obejmuje siedem miast. Posłuchamy ich w takich miastach, jak: Szczecin (16-17.06), Poznań (23-24.06), Warszawa (07-08.07), Gdańsk (21-22.07), Kraków (04-05.08), Wrocław (11-12.08) i Żywiec (25-26.08).

Męskie Granie Przestawia - co to jest?

Męskie Granie Przestawia to format, który debiutuje na tegorocznej trasie. Polega na połączeniu dwóch zespołów w pełnych składach. W ten sposób powstanie nowy muzyczny kolektyw, który na nowo zinterpretuje wybrane utwory.

W tym roku za projekt odpowiadają Kasia Nosowska i Król, którzy nad programem pracowali wraz z Michałem Fox Królem, jako szefem muzycznym. W piątkowe wieczory słuchać będziemy więc utworów z repertuaru obojga artystów, ale także tych z poprzednich edycji trasy. Muzycy zaplanowali też artystyczne niespodzianki.

Młody mężczyzna z gitarą, ubrany jest w garnitur w zebrę
Krzysztof Zalewski zagra w sobotę, 22 lipca
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Program Męskie Granie 2023 - GDAŃSK (II dzień)

Sobota, 22 lipca

  • Scena Główna:
    Od godz. 17.25 - Waluśkraksakryzys; Rat Kru x Kombii; Igo; Zalewski; Kayah & Bregović; Męskie Granie Orkiestra 2023: Igo, Mrozu, Vito
  • Scena Ż:
    Od godz. 17.00 - Kiwi; Dawid Tyszkowski; Asthma; Jamal; Bartek Królik; The Dumplings.
Kobieta z długimi czarnymi włosami ubrana jest w szeroką suknię w pasy, trzyma w ręku mikrofon
Kayah tym razem wystąpi w Gdańsku z Bregovićem. Ich wspólny album, wydany w 1999 roku, sprzedał się w nakładzie ponad 700 tysięcy egzemplarzy w Polsce i zdobył status diamentowej płyty, stając się jednym z największych sukcesów artystyczno-komercyjnych lat 90.
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Dojazd w sobotę, 22 lipca

Godzina odjazdu SKM z przystanku Gdańsk Główny w kierunku Stadionu:

16.44; 17.44; 18.54.

Autobusy oraz tramwaje

Będą funkcjonować: w piątek według powszednich rozkładów jazdy, natomiast w sobotę według sobotniego rozkładu jazdy. Na stadion można dojechać autobusem linii 158 i 283 oraz tramwajem linii 7 i 10 z Nowego Portu oraz Brętowa.

Bilet na wydarzenie nie upoważnia do darmowego przejazdu autobusami i tramwajami, a jedynie do przejazdu kolejką SKM.

Dojazd samochodem

Na koncerty będzie można również dojechać samochodem. Kierowcy będą mogli skorzystać ze znajdujących się przy stadionie parkingów P1 oraz P5, na które bilety należy zakupić przez stronę e-Bilet, Koszt biletów parkingowych to 35 zł za dzień w przedsprzedaży oraz 45 zł za dzień w dniu wydarzenia. Oferta ważna do wyczerpania miejsc. Parkingi w każdy dzień wydarzenia będą czynne od godz. 15.00.

Bilet na parking należy wydrukować. W przypadku wyczerpania puli biletów parkingowych w przedsprzedaży na miejscu nie będzie już prowadzona sprzedaż biletów parkingowych. Jeden bilet upoważnia do wjazdu jednego pojazdu do 3,5 t. Osoby z niepełnosprawnością, chcące skorzystać z usługi, zobowiązane są do zakupu biletów na parking.

Zakupiony bilet parkingowy upoważnia do postoju:

  • 21 lipca parking P1 lub P5: od godz. 15.00 do 22 lipca godz. 10.00 (rano w dniu po imprezie).
  • 22 lipca parking P1 lub P5: od godz. 15.00 do 23 lipca godz. 10.00 (rano w dniu po imprezie).

Kierowcy powinni postawić swój samochód na właściwym parkingu, czyli na tym, który wskazali przy zakupie biletu. W razie problemów obsługa parkingu przekieruje na ten właściwy.

Powrót z koncertów

Po koncertach z przystanku Stadion-Expo odjadą specjalnie przygotowane kolejki SKM, które dojadą do przystanku Gdańsk Główny. Podstawione składy nie zatrzymują się na pozostałych przystankach. Bilet na Męskie Granie upoważnia do nieodpłatnego przejazdu SKM.

Sobota 22 lipca

Godziny odjazdu SKM z przystanku Gdańsk Stadion-Expo w stronę Gdańsk Główny:

01.00; 01.24.

Niedziela 23 lipca

Godziny odjazdu SKM z przystanku Gdańsk Stadion-Expo w stronę Gdańsk Główny:

01.30; 01.54.

Osoby, które zdecydują się na powrót do domu taksówką, mogą je zamawiać pod AmberExpo, ul. Żaglowa 11, gdzie znajduje się postój TAXI.

ROZMOWA Z ARKADIUSZEM STOLARSKIM, szefem agencji LIVE organizującej Męskie Granie

Anna Umięcka: - Męskie Granie 2023 rozpoczęło karierę w Gdańsku, pierwszy koncert odbył się tutaj 17 lipca 2010 roku.

Arek Stolarski: - Tak to prawda. Działamy jako agencja Live na rynku już od 24 lat, ale naszym sztandarowym projektem, który daje nam wiarę, że to co robimy ma sens, jest właśnie Męskie Granie. W przyszłym roku świętujemy jego 15-lecie i na pewno zaskoczymy kolejnymi nowymi pomysłami związanymi z tym formatem. 

Zgodzi się pan z opinią, że Męskie Granie udowadnia, że ludzie chcą słuchać dobrej muzyki, a projekt komercyjny nie musi rezygnować z ambicji artystycznych? Publiczność was kocha, bilety wyprzedają się szybko.

- Ale nie od razu tak się stało, to był długi proces. Pierwsze Męskie Granie odbyło się w Gdańsku na terenie Hali Stoczni, dzisiaj jest tam Montownia. I wcale nie zakończyło się sukcesem. W sensie artystycznym oczywiście tak, ale komercyjnym - już nie.

Koncert zrealizowaliśmy na potrzeby promocyjne marki Żywiec, ta marka wciąż nam towarzyszy, ale po pierwszej edycji nie było to wcale takie oczywiste. Nie wiedzieliśmy, czy zechcą kontynuować współpracę. 

Co o tym zdecydowało?

- Uratowały nas fantastyczne opinie uczestników, ale też przychylność branży. Dostaliśmy mnóstwo najróżniejszych nagród - od marketingowych po Fryderyki za płytę, co pokazało, że branża docenia nasze wydarzenie. A potem, krok po kroku, konsekwentnie, budowaliśmy naszą wiarygodność, aż do momentu, kiedy bilety wyprzedają się bardzo szybko. Dziś produkujemy festiwal z szeroką i różnorodną ofertą pod względem artystycznym, bo dzięki komercyjnemu sukcesowi możemy prezentować również bardziej niszowe projekty, takie jak trójmiejskie grupy Trupa Trupa czy Nene Heroine. Nie chcę, żeby zabrzmiało to zarozumiale, ale czujemy, że Męskim Graniem zredefiniowaliśmy szeroko pojęty pop w Polsce. Wielu artystów chce zaczynać swoją karierę od Męskiego Grania, bo nasza marka jest dla nich stemplem jakości. 

Prezentujecie “stare” utwory z nowych aranżacjach, znanych artystów w nieoczekiwanych kooperacjach, promujecie też młodych. W Gdańsku pojawi się na przykład Dawid Tyszkowski, najnowsze odkrycie wytwórni FONOBO Label. 

- Jego kariera rozwija się niesamowicie. W ubiegłym roku zagrał w Męskim Graniu na scenie “garażowej”, a w tym roku zapełnił już cały namiot Sceny Ż. Zaprosiliśmy go też do projektu, który zrobiliśmy na potrzeby Męskiego Grania - WODECKI TWIST, gdzie młodzi artyści śpiewali w aranżacji Kamila Patera piosenki Zbyszka Wodeckiego. Świetnie został tam przyjęty. Dawid poza tym świetnie opowiada, ma fajne historie, przykuwa uwagę i już swoją publiczność. Na Męskim Graniu chcemy pokazywać też młodych artystów.

Więcej informacji organizacyjnych dotyczących Męskiego Grania.

 

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa