• Start
  • Wiadomości
  • "Szczepię się, bo..." - medyczne autorytety zachęcają do szczepienia się przeciw COVID

Medyczne autorytety, pracownicy gdańskich szpitali, zaszczepili się przeciw COVID

"Szczepię się, bo..." to akcja, która zorganizowały wspólnie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) i Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed). W filmiku, ordynatorzy i kierownicy klinik, pielęgniarki oddziałowe i wykładowcy akademiccy - ludzie o dużym autorytecie i ogromnej wiedzy medycznej - tłumaczą, dlaczego poddali się szczepieniu.
02.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bez nazwy
Prof. dr hab. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed zachęca do szczepień
kadr z filmu



Akcja ma na celu popularyzację szczepień przeciwko COVID-19. Nagrań dokonano zaraz po szczepieniu. Autor filmu pyta pracowników UCK i GUMed dlaczego zdecydowali się na ten krok. 

- Chcę powrotu do normalności, chcę uściskać swoich rodziców - odpowiada radiolożka prof. dr hab. Edyta Szurowska, z II Zakładu Radiologii Wydziału Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej i prorektor ds. klinicznych GUMed.

- Chcę zabezpieczyć moich przyjaciół i znajomych. Szczepię się, bo uważam, że to ma sens - zapewnia Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

- Chcę być zdrowa i chcę, żeby wszyscy w moim otoczeniu byli zdrowi - mówi neurolożka prof. dr hab. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, ordynatorka Kliniki Neurologii Rozwojowej w UCK i przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych. 

- To nasz przywilej i obowiązek, żeby nie zachorować samemu i żeby nie zachorowało nasze otoczenie - uważa prof. dr hab. Radosław Owczuk, ordynator Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK oraz Krajowy Konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

A neurolog prof. dr hab. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii GUMed, kierownik i ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych GUMed i UCK w Gdańsku tłumaczy: - Przeanalizowałem cały proces tworzenia tej szczepionki. Dokumentację, która jest z nią związana. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że bilans korzyści i strat jest na korzyść tego pierwszego.

 

 

Badania pokazują, że część Polaków ma wciąż wątpliwości, co do szczepień przeciw COVID-19. Dlatego tak ważna jest edukacja, którą podejmują medyczne autorytety, m.in. z UCK i GUMed.

Szczepienia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku rozpoczęły się jeszcze przed sylwestrem. Jak podaje Łukasz Wojtowicz z UCK, najpierw szczepiono pracowników KOR, oddziałów "covidowych" i anestezjologii. Chęć zaszczepienia się zgłosiło już 80 procent pracowników. 

- Zgodnie z planem do 2 stycznia zaszczepiona zostanie ponad połowa personelu szpitalnego, ok. 1400 osób - informuje Wojtowicz.






TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas