• Medale młodych gdańskich lekkoatletów w Ogólnopolskim Finale „Czwartków lekkoatletycznych”

W dniach 4-6 września najlepsi młodzi lekkoatleci z klas IV-VI wystąpili w finale krajowym „Czwartków lekkoatletycznych” w Łodzi. W imprezie udział wzięło 43 wychowanków Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego. Gdańscy lekkoatleci zdobyli w sumie 6 medali.
08.09.2020
Reprezentacja młodych gdańskich lekkoatletów

„Czwartki Lekkoatletyczne” to ogólnopolska akcja aktywizująca najmłodszych do uprawiania sportu, która co roku zwieńcza cykl „czwartków” Ogólnopolskimi Finałami. Zasadniczym celem cyklu imprez dla dzieci i młodzieży jest promowanie systematycznej pracy prowadzącej do osiągania wartościowych rezultatów sportowych.

W ubiegłą sobotę na płytę stadionu lekkoatletycznego Akademickiego Związku Sportowego w Łodzi wkroczyli młodzi sportowcy z całej Polski. Podczas dwudniowych zawodów młodzi sportowcy rywalizowali w 6 konkurencjach lekkoatletycznych: biegach na 60, 300, 600 (dziewczęta) i 1000 (chłopcy) metrów; skokach wzwyż i w dal oraz rzucie piłeczką palantową. Zanim jednak młodzi lekkoatleci przyjechali do Łodzi, musieli najpierw przejść krajowe eliminacje, w których wzięło udział tysiące adeptów lekkoatletyki. Podczas fazy eliminacyjnej uczestnikom zalicza się pięć najlepszych startów, po czym do finału ogólnopolskiego awansuje po trzech zawodników z najlepszymi wynikami w każdej konkurencji. Co prawda pandemia koronawirusa spowodowała, że nie udało się zorganizować żadnego ze startów zaplanowanych na wiosnę, jednak podczas wrześniowego finału krajowego w Łodzi na starcie pojawiło się ponad 2 tysiące dziewcząt i chłopców reprezentujący 95 polskich miast, wśród których można było znaleźć: Warszawę, Olsztyn, Bielsko Białą, Łódź, Siedlce, ale także mniejsze miejscowości jak: Chełm, Jarocin, Głuchołazy czy Piła.

Dzięki Gdańskiemu Zespołowi Schronisk i Sportu Szkolnego, który zorganizował wyjazd do Łodzi, a także wyposażył swoich podopiecznych na czas zawodów, podczas XVI edycji Ogólnopolskich „Czwartków Lekkoatletycznych" ‍‍nie zabrakło również gdańskiej reprezentacji. Czterdziestu trzech wychowanków GZSiSS pod opieką trenerów, Dariusza Adamczyka, Krzysztofa Skalskiego, Adriana Czwojdy, Krzysztofa Krysteckiego, Michała Wojnowskiego oraz trenerki Joanny Szatkowskiej, wzięło udział w tej sportowej imprezie.

Zdobywczyni pierwszego miejsca w skoku w dal - Emilia Adamczyk

W klasyfikacji medalowej Reprezentacja Gdańska uplasowała się na III miejscu wyprzedzając takie znane reprezentacje jak: Warszawa, Olsztyn, czy Łódź. Gdańscy lekkoatleci zdobyli w sumie 6 medali:

I miejsce Emilia Adamczyk w skoku w dal – rocznik 2009

I miejsce Lena Sprengel w rzucie piłeczka palantową – rocznik 2008

III miejsce Emilia Szefler w pchnięciu kulą – rocznik 2007

II miejsce Adam Łongwa w pchnięciu kulą – rocznik 2007

II miejsce w biegu na 60 metrów Julia Grabowska – rocznik 2008

III miejsce w biegu na 600 metrów Bielawska Patrycja – rocznik 2009

Ponadto dziesięciu gdańskich lekkoatletów zakwalifikowało się do ścisłego finału poszczególnych konkurencji lekkoatletycznych. Weronika Janeczek zajęła 7 miejsce w biegu na 300 m, Falkowski Filip wywalczył 8 miejsce w finale rzutu piłeczką palantową, tuż za podium biegu na 60 metrów znalazł się Filip Słoński, Mikołaj Mańkowski zajął 5 miejsce w skoku w dal, Adam Laskowski uzyskał 5 czas biegu na 1000 metrów, Matylda Szatkowska uplasowała się na 8 miejscu w rzucie piłeczką palantową, Anna Łaguna była 7 w biegu na 600 metrów, Daniel Walas i Igor Dudaniec wywalczyli kolejno 5 i 6 miejsce w biegu na 1000 metrów, a Filip Falkowski był 8 w rzucie piłeczką palantową.

autor: Wojciech Czubaszek, GZSiSS