• Start
  • Wiadomości
  • Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Anny Czekanowicz - Drążewskiej

Anna Czekanowicz-Drążewska wzruszona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Anna Czekanowicz-Drążewska nie wiedziała, że za chwilę na scenie otrzyma brązowy Gloria Artis” - ministerialne odznaczenie dla osób zasłużonych dla polskiej kultury. Ta wzruszająca uroczystość odbyła się w poniedziałek, 16 grudnia, podczas Dorocznego obywatelskiego Spotkania Gdańszczan. Z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzistwa Narodowego wystąpił prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Medal wręczył wicewojewoda Emil Rojek, który podkreślił, że to niezwykły zaszczyt wręczać odznaczenie tak zasłużonej osobie dla gdańskiej i pomorskiej kultury. 
17.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu grupa osób, kobieta z kwiatami stoi przy mikrofonie
Podczas Dorocznego Obywatelskiego Spotkania Gdańszczan, które odbyło się w Filharmonii Bałtyckiej Anna Czekanowicz - Drążewska odebrała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk
 
Medal dla Anny Czekanowicz
Podczas Obywatelskiego Spotkania Gdańszczan, które odbyło się w  Filharmonii Bałtyckiej, Anna Czekanowicz - Drążewska odebrała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Do ostatniej chwili utrzymano w tajemnicy tę nagrodę. Lecz, gdy Rachela Wysocka ze sceny przedstawiała jej sylwetkę Anna Czekanowicz ocierała łzy wzruszenia. Sala fetowała ją na stojąco. 
- Zależało mi, żeby sama uroczystość wręczenia nagrody, bardzo zasłużonej dla miasta Gdańska Annie Czekanowicz - Drążewskiej, odbyła się w godny sposób. Dlatego cieszę się, że z udziałem prawie tysiąca gdańszczanek i gdańszczan medal Gloria Artis - zasłużony dla kultury, został pani dyrektor wręczony - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska - To za co ja jestem wdzięczna, to za to, że dzięki pracy Ani i zespołu, który stworzyła, Gdańsk zaistniał i istnieje dalej na mapie kulturalnej Polski. I to nie zawsze muszą być tylko wielkie, sztandarowe projekty, festiwale, ale to co jest nam bardzo bliskie i bardzo potrzebne czyli kultura w dzielnicach, w bibliotekach, Gdańskim Archipelagu Kultury, Instytucie Kultury Miejskiej, realizacje również we współpracy z organizacjami pozarządowymi. To wszystko wydarzyło się z inspiracji Ani podczas przygotowania naszej kandydatury do Europejskiej Stolicy Kultury, której nie wygraliśmy, ale cały program został zrealizowany. 
 
przeczytaj również:
dwie kobiety jedna w czerwonej sukience, druga ciemnej, stoją na przeciwko siebie, jedna i druga kobieta ma okulary, rozmawiają
Prezydentka Aleksandra Dulkiewicz gratuluje Annie Czekanowicz - Drążewskiej, która odebrała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk

Skromna, wrażliwa, konsekwentna

W swoich mediach społecznościowych Maximilian Kieturakis, przewodniczący komisji kultury Rady Miasta Gdańska, pisze o Annie Czekanowicz: Oczytana, inteligentna, posiadająca niebywałą mądrość. W rozmowie mogłoby to wręcz onieśmielać. Ambicjonalnie chciałoby się dorównać mądrością... ale wtedy wkracza coś co czyni Anię absolutnie wyjątkową. Uśmiech, zrozumienie, wrażliwość, ciepło - dzięki nim rozmowa z Anią jest lekka i przyjemna. 
Zapytani o Annę Czekanowicz współpracownicy i przyjaciele określili ją jako osobę twardą, konsekwentną, dzięki której kultura "zafunkcjonowała w świadomości urzędu". Szczera, wrażliwa i skromna to słowa, które padały najczęściej. Dała tego dowód, gdy przy wręczeniu nagrody zadając retoryczne pytanie - czy zasłużyłam?
- Jedno z najważniejszych słów w naszym życiu to „dziękuję” i właśnie tego słowa chciałabym dzisiaj użyć - mówiła Anna Czekanowicz po odebraniu medalu - Dziękuję przede wszystkim mojemu miastu, Gdańskowi, który jest najbardziej magicznym i najcudowniejszym miejscem na świecie, i który pozwolił mi niejednokrotnie rozwinąć skrzydła. Dziękuję ludziom, których spotkałam w drodze, bo bez nich nie mogłabym stać dzisiaj tutaj i dziękować Wam wszystkim. 
Grupa osób pokazujących obraz , trzy kobiety i dwóch mężczyzn
Anna Czekanowicz otrzymała również, z rąk prezydentki Aleksandry Dulkiewicz, serigrafię autorstwa Karola Radziszewskiego z limitowanej, niedostępnej już edycji. Na zdjęciu Anna Czekanowicz z przewodniczącym komisji kultury Rady Miasta Gdańska Maksymilianem Kieturakisem oraz dyrektorką biura prezydentki ds. kultury Barbarą Frydrych
źródło: archiwum Maksymiliana Kieturakisa

Medal od ministry Hanny Wróblewskiej

Z wnioskiem do MKiDN wystąpił prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Medal w imieniu Hanny Wróblewskiej, ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył wicewojewoda Emil Rojek, który podkreślił, że to niezwykły zaszczyt wręczać odznaczenie tak zasłużonej osobie dla gdańskiej i pomorskiej kultury. 
 
- To okazja, aby podkreślić jak duże znaczenie dla naszego regionu ma kultura we wszystkich swoich formach. - powiedziała Emil Rojek - Kultura, która pozwala nam określać siebie jako ludzi, jako społeczeństwo, Pomorzan, gdańszczan, Polaków. Niezwykle cenne jest, kiedy wśród naszego społeczeństwa znajdujemy osoby, które tej kulturze chcą się w całości poświęcić. 
 
Anna Czekanowicz otrzymała również, z rąk prezydentki Aleksandry Dulkiewicz, serigrafię autorstwa Karola Radziszewskiego z limitowanej, niedostępnej już edycji. 
 
przeczytaj również:
kobieta ubrana na czarno, z mikrofonem w dłoni, białe tlo
Anna Czekanowicz - Drążewska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk

Gdańszczanka z krwi i kości 

Anna Czekanowicz jest gdańską poetką, prozaiczką, scenarzystką i redaktorką, od lat jest aktywnie zaangażowana w rozwój kultury w Gdańsku. Współtworzyła scenariusze do seriali Radio Romans i Ulica Kwietna oraz adaptację Alicji w Krainie Czarów dla Teatru Wybrzeże. Autorka monodramu Chińska cesarzowa i współorganizatorka sesji literackich „Punkt po punkcie”. Przez lata pełniła kluczowe funkcje w instytucjach kulturalnych. Była kierowniczką literacką Operą Bałtyckiej i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (1978-1990), a następnie zastępczynią dyrektora Państwowej Opery Bałtyckiej (1994-2007). Pełniła funkcję dyrektorki Biura Prezydenta ds. Kultury (2007-2016). Z jej inspiracji Gdańsk starał się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, swoją działalność rozpoczął Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska, a także otwarto ważne, współorganizowane przez miasto instytucje kultury:  Europejskie Centrum Solidarności i Gdański Teatr Szekspirowski. Po przejściu na emeryturę została doradczynią ds. kultury prezydenta Pawła Adamowicza.
 
Zadebiutowała w 1974 roku. Jej twórczość poetycka, m.in. tomy Ktoś, kogo nie ma i Śmierć w powietrzu, stanowi istotną część polskiej literatury współczesnej. Jej tom Szelest sukienki to wybór wierszy, będący swoistą poetycką autobiografią. Jest pomysłodawczynią nagrody literackiej Europejski Poeta Wolności i Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, członkinią polskiego PEN Clubu i Rady Kultury Gdańskiej ostatniej kadencji.
 

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka