• Start
  • Wiadomości
  • Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Anny Czekanowicz - Drążewskiej

Anna Czekanowicz-Drążewska wzruszona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Anna Czekanowicz-Drążewska nie wiedziała, że za chwilę na scenie otrzyma brązowy medal Gloria Artis - ministerialne odznaczenie za zasługi dla polskiej kultury. Ta wzruszająca uroczystość odbyła się w poniedziałek, 16 grudnia, podczas Dorocznego Obywatelskiego Spotkania Gdańszczan. Z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpił prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Medal wręczył wicewojewoda Emil Rojek, który podkreślił, że to dla niego niezwykły zaszczyt. 
17.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu grupa osób, kobieta z kwiatami stoi przy mikrofonie
Podczas Dorocznego Obywatelskiego Spotkania Gdańszczan, które odbyło się w Filharmonii Bałtyckiej Anna Czekanowicz - Drążewska odebrała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk
 

Medal dla Anny Czekanowicz

Podczas Obywatelskiego Spotkania Gdańszczan, które odbyło się w  Filharmonii Bałtyckiej, Anna Czekanowicz - Drążewska odebrała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Do ostatniej chwili utrzymano w tajemnicy tę nagrodę. Lecz, gdy Rachela Wysocka ze sceny przedstawiała jej sylwetkę Anna Czekanowicz ocierała łzy wzruszenia. Sala fetowała ją na stojąco. 
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
- Zależało mi, żeby sama uroczystość wręczenia nagrody, bardzo zasłużonej dla miasta Gdańska Annie Czekanowicz - Drążewskiej, odbyła się w godny sposób. Dlatego cieszę się, że z udziałem prawie tysiąca gdańszczanek i gdańszczan medal Gloria Artis - zasłużony dla kultury, został pani dyrektor wręczony - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska - To za co ja jestem wdzięczna, to za to, że dzięki pracy Ani i zespołu, który stworzyła, Gdańsk zaistniał i istnieje dalej na mapie kulturalnej Polski. I to nie zawsze muszą być tylko wielkie, sztandarowe projekty, festiwale, ale to co jest nam bardzo bliskie i bardzo potrzebne czyli kultura w dzielnicach, w bibliotekach, Gdańskim Archipelagu Kultury, Instytucie Kultury Miejskiej, realizacje również we współpracy z organizacjami pozarządowymi. To wszystko wydarzyło się z inspiracji Ani podczas przygotowania naszej kandydatury do Europejskiej Stolicy Kultury, której nie wygraliśmy, ale cały program został zrealizowany. 
 
przeczytaj również:
dwie kobiety jedna w czerwonej sukience, druga ciemnej, stoją na przeciwko siebie, jedna i druga kobieta ma okulary, rozmawiają
Prezydentka Aleksandra Dulkiewicz gratuluje Annie Czekanowicz - Drążewskiej, która odebrała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk

Skromna, wrażliwa, konsekwentna

W swoich mediach społecznościowych Maximilian Kieturakis, przewodniczący komisji kultury Rady Miasta Gdańska, pisze o Annie Czekanowicz: Oczytana, inteligentna, posiadająca niebywałą mądrość. W rozmowie mogłoby to wręcz onieśmielać. Ambicjonalnie chciałoby się dorównać mądrością... ale wtedy wkracza coś co czyni Anię absolutnie wyjątkową. Uśmiech, zrozumienie, wrażliwość, ciepło - dzięki nim rozmowa z Anią jest lekka i przyjemna. 
Zapytani o Annę Czekanowicz współpracownicy i przyjaciele określili ją jako osobę twardą, konsekwentną, dzięki której kultura "zafunkcjonowała w świadomości urzędu". Szczera, wrażliwa i skromna to słowa, które padały najczęściej. Dała tego dowód, gdy przy wręczeniu nagrody zadając retoryczne pytanie - czy zasłużyłam?
- Jedno z najważniejszych słów w naszym życiu to „dziękuję” i właśnie tego słowa chciałabym dzisiaj użyć - mówiła Anna Czekanowicz po odebraniu medalu - Dziękuję przede wszystkim mojemu miastu, Gdańskowi, który jest najbardziej magicznym i najcudowniejszym miejscem na świecie, i który pozwolił mi niejednokrotnie rozwinąć skrzydła. Dziękuję ludziom, których spotkałam w drodze, bo bez nich nie mogłabym stać dzisiaj tutaj i dziękować Wam wszystkim. 
Grupa osób pokazujących obraz , trzy kobiety i dwóch mężczyzn
Anna Czekanowicz otrzymała również, z rąk prezydentki Aleksandry Dulkiewicz, serigrafię autorstwa Karola Radziszewskiego z limitowanej, niedostępnej już edycji. Obraz przedstawia portret Marii Janion i nieprzypadkowo został wybrany na prezent, bowiem Anna Czekanowicz należała do najbliższego kręgu uczniów Pani Profesor. Na zdjęciu laureatka z przewodniczącym komisji kultury Rady Miasta Gdańska Maksymilianem Kieturakisem oraz dyrektorką biura prezydentki ds. kultury Barbarą Frydrych. Skrajnie po lewej stoi historyczka sztuki Anna Sobecka, skrajnie po prawej - Jacek Kołtan, historyk idei z ECS
źródło: archiwum Maksymiliana Kieturakisa

Medal od ministry Hanny Wróblewskiej

Z wnioskiem do MKiDN wystąpił prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Medal w imieniu Hanny Wróblewskiej, ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył wicewojewoda Emil Rojek, który podkreślił, że to niezwykły zaszczyt wręczać odznaczenie tak zasłużonej osobie dla gdańskiej i pomorskiej kultury. 
 
- To okazja, aby podkreślić jak duże znaczenie dla naszego regionu ma kultura we wszystkich swoich formach. - powiedziała Emil Rojek - Kultura, która pozwala nam określać siebie jako ludzi, jako społeczeństwo, Pomorzan, gdańszczan, Polaków. Niezwykle cenne jest, kiedy wśród naszego społeczeństwa znajdujemy osoby, które tej kulturze chcą się w całości poświęcić. 
 
Anna Czekanowicz otrzymała również, z rąk prezydentki Aleksandry Dulkiewicz, serigrafię autorstwa Karola Radziszewskiego z limitowanej, niedostępnej już edycji. 
 
przeczytaj również:
kobieta ubrana na czarno, z mikrofonem w dłoni, białe tlo
Anna Czekanowicz - Drążewska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk

Gdańszczanka z krwi i kości 

Anna Czekanowicz jest gdańską poetką, prozaiczką, scenarzystką i redaktorką, od lat jest aktywnie zaangażowana w rozwój kultury w Gdańsku. Współtworzyła scenariusze do seriali Radio Romans i Ulica Kwietna oraz adaptację Alicji w Krainie Czarów dla Teatru Wybrzeże. Autorka monodramu Chińska cesarzowa i współorganizatorka sesji literackich „Punkt po punkcie”. Przez lata pełniła kluczowe funkcje w instytucjach kulturalnych. Była kierowniczką literacką Operą Bałtyckiej i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (1978-1990), a następnie zastępczynią dyrektora Państwowej Opery Bałtyckiej (1994-2007). Pełniła funkcję dyrektorki Biura Prezydenta ds. Kultury (2007-2016). Z jej inspiracji Gdańsk starał się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, swoją działalność rozpoczął Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska, a także otwarto ważne, współorganizowane przez miasto instytucje kultury:  Europejskie Centrum Solidarności i Gdański Teatr Szekspirowski. Po przejściu na emeryturę została doradczynią ds. kultury prezydenta Pawła Adamowicza.
 
Zadebiutowała w 1974 roku. Jej twórczość poetycka, m.in. tomy Ktoś, kogo nie ma i Śmierć w powietrzu, stanowi istotną część polskiej literatury współczesnej. Jej tom Szelest sukienki to wybór wierszy, będący swoistą poetycką autobiografią. Jest pomysłodawczynią nagrody literackiej Europejski Poeta Wolności i Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, członkinią polskiego PEN Clubu i Rady Kultury Gdańskiej ostatniej kadencji.
 

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Pomoc na czterech łapach. Pokazy psów ratowniczych