Marta Magott laureatką Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza za rok 2021

Laureatką za dokonania w 2021 roku została Marta Magott, koordynatorka Trójmiejskich Marszów Równości. Do nagrody za działania w 2021 roku zgłoszone zostały 4 osoby, które odznaczają się wizjonerstwem, bohaterstwem, wytrwałą codzienną pracą w dziedzinie równości, sprawiedliwości i przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. 
30.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od lewej: Marcelina Hernik, przewodnicząca kapituły, Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Anna Butrym, nominowana do nagrody, Marta Magott, laureatka nagrody, Magdalena Adamowicz oraz Krystian Kosiński, nominowany do nagrody
Od lewej: Marcelina Hernik, przewodnicząca kapituły, Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Anna Butrym, nominowana do nagrody, Marta Magott, laureatka nagrody, Magdalena Adamowicz oraz Krystian Kosiński, nominowany do nagrody
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Gdańska Nagroda Równości - statuetka i pieniądze

Laureatka otrzymała pamiątkową Statuetkę Równości oraz nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł. 

Gdańska Nagroda Równości powstała z inicjatywy Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, powołanej przy Prezydencie Miasta Gdańska Pawle Adamowiczu. Jej pomysłodawcą był Tomasz Snarski, członek pierwszego składu Rady. Ideą nagrody jest promowanie osób, które w szczególny sposób działają na rzecz praw człowieka w Gdańsku. Od 2019 roku nagroda nosi imię Pawła Adamowicza, prezydenta zasłużonego w krzewieniu idei równości, różnorodności i solidarności w naszym mieście. Dzień wręczenia nawiązywał do 4. rocznicy powstania Modelu na rzecz Równego Traktowania, który został wprowadzony uchwałą Rady Miasta Gdańska 28 czerwca 2018 roku.

Marsz Równości 2022 w Gdańsku. W barwnym korowodzie wzięło udział ponad 7 tysięcy osób

Monika Chabior: “Poszerzamy przestrzeń dobra”

- Spotykamy się dziś w gronie osób, które bardzo dobrze rozumieją równość. Tegoroczna kampania Gdańsk Miastem Równości była inicjatywą, która wynikła z Modelu na rzecz Równego Traktowania, który przecież wiele osób, które są tu dziś, współtworzyły. Cieszę się, że poszerzamy przestrzeń dobra, przestrzeń zrozumienia, przestrzeń praw człowieka, przestrzeń normalności. Warto doceniać obywatelskie inicjatywy, które wpływają na normalność całej społeczności - mówiła podczas gali Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

W wyborze laureatów Gdańskiej Nagrody Równości pomaga kapituła, w której skład wchodzi Gdańska Rada ds. Równego Traktowania oraz zaproszeni przez nią goście. 

Marta Magott - laureatka Gdańskiej Nagrody Równości

Kapituła obradująca 20 czerwca zapoznała się z czterema wnioskami nominacyjnymi, z których zarekomendowała Martę Magott, nominowaną przez Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT+ Tolerado. Lauretka nagrody od 2015 roku jest koordynatorką Trójmiejskich Marszów Równości, także tego w 2021 roku. Jest także seksuolożką, terapeutką Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, aktywistką na rzecz praw człowieka. Była Prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado, brała udział w pracach nad Gdańskim Modelem na rzecz Równego Traktowania oraz w pierwszej edycji Gdańskiego Centrum Równego Traktowania. Była również asystentką edukacyjną dzieci i młodzieży pochodzenia romskiego w Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

Trójmiejski Marsz Równości. Tysiące osób przeszły przez Gdańsk pod tęczowymi flagami

Lauretka nagrody od 2015 roku jest koordynatorką Trójmiejskich Marszów Równości, także tego w 2021 roku
Lauretka nagrody od 2015 roku jest koordynatorką Trójmiejskich Marszów Równości, także tego w 2021 roku
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

“Tylko razem jesteśmy w stanie zmienić gdańską rzeczywistość”

-To ogromny zaszczyt dostać wyróżnienie pod patronatem Pawła Adamowicza, który jako pierwszy prezydent w Gdańsku objął patronatem honorowym Trójmiejski Marsz Równości, który jako pierwszy w całej Polsce objął patronatem honorowym Trójmiejskie Dni Równości. Dziękuję mojej rodzinie i wszystkim osobom, które mnie otaczają, bo wiem, że tylko razem jesteśmy w stanie zmienić tą naszą gdańską rzeczywistość, zmieniać postawy społeczne, wyprowadzić na ulicę tysiące osób w każdym celu, nie tylko w celu marszu równości. I dziękuję miastu za to, że daje nam możliwość, przestrzeń do realizacji, żebyśmy robili nasz świat lepszym, bardziej akceptującym, wspierającym, takim bezpiecznym, aby każda osoba w Gdańsku czuła się chciana - mówiła Marta Magott, laureatka Gdańskiej Nagrody Równości.

Gdańska Nagroda Równości - kto był nominowany 

Do Gdańskiej Nagrody Równości nominowani byli także:

  • Anna Butrym, prezeska Stowarzyszenia WAGA, społeczna koordynatorka klubu Senioryci na Biskupiej górce i wiceprzewodnicząca Gdańskiej Rady Seniorów przy Radzie Miasta Gdańska. W 2021 roku dzięki niej na Biskupiej Górce rozkwitło Centrum Wsparcia Seniora.
  • Marta Faron, nominowana przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, w 2021 roku była asystentką wspierającą osoby w długotrwałej i chronicznej bezdomności osób w kryzysie bezdomności w innowacyjnym programie Najpierw Mieszkanie. 
  • Krystian Kosiński, koordynator aktywizmu Grupy Lokalne Amnesty International w Trójmieście. W 2021 roku organizował m.in. pisanie listów do białoruskich więźniów politycznych, manifestacje przeciw push-backom na granicy polsko-białoruskiej oraz zbiórki wsparcia dla uchodźców i uchodźczyń.

NASZA FOTOGALERIA Z GALI

Gdańska Nagroda Równości - rozważnie, ale z odwagą

Gdańska Rada ds. Równego Traktowania poprosiła cenioną gdańską artystkę Dorotę Cenecką o stworzenie Statuetki Równości. Składa się ona z czarnego marmuru, na którym umieszczono formę srebrnego łuku, zwieńczonego odpinaną okrągłą broszą wykonaną z bursztynu z wyrzeźbionym herbem miasta Gdańska. Sentencja umieszczona na pamiątkowej tabliczce „ROZWAŻNIE, ALE Z ODWAGĄ” - jest parafrazą dewizy Gdańska „Nec temere nec timide”.

Dyskusja w 100czni po Trójmiejskim Marszu Równości: "Pomaga świadomość swoich praw"

Po wręczeniu Gdańskiej Nagrody Równości odbył się pokaz malowania piaskiem. Wystąpiła Anna Dubrovina, utalentowana Ukraińska artystka zespołu Galitsyna Art Group. Artystka wykonuje dedykowane pokazy malowania piaskiem, światłem i na wodzie. Stworzyła ponad 450 dedykowanych historii, które poruszyły widzów. Wystąpiła na wydarzeniach w ponad 16 krajach na świecie. Galitsyna Art Group to studio założone przez Tetianę Galitsynę, które łączy artystów międzynarodowej rangi, którzy realizują pokazy sztuk wizualnych na całym świecie. Scenariusz pokazu nawiązywał do historii Gdańska, sytuacji wojny w Ukrainie i uchodźców na granicy z Białorusią.

Obraz z piachu w różnych odcieniach - od jasnego żółtego po brązowy. Górna część ma ozdobny napis Gala Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza za rok 2021. W dolnej części znajduje się wizerunek pary rozłożonych i skierowanych w górę ludzkich dłoni. Między nimi znajduje się napis Polska
Na zakończenie gali Gdańskiej Nagrody Równości wystąpiła Anna Dubrovina, utalentowana Ukraińska artystka zespołu Galitsyna Art Group, która wykonuje dedykowane pokazy malowania piaskiem, światłem i na wodzie. Uroczystość spuentowała takim oto obrazem z piasku
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku