• Start
  • Wiadomości
  • Marszałek Struk: samorządowe instytucje kultury zapraszają uczniów w czasie strajku nauczycieli. LISTA INSTYTUCJI

Marszałek Struk: samorządowe instytucje kultury zapraszają uczniów w czasie strajku nauczycieli. LISTA INSTYTUCJI

Wciąż trwają rozmowy przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych z rządem, ale wiele wskazuje na to, że w poniedziałek, 8 kwietnia, rozpocznie się w całej Polsce strajk nauczycieli. W województwie pomorskim za strajkiem opowiedziało się 97 proc. placówek oświatowych.
03.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych podczas inauguracji projektu Pozytywne Przedszkola Pomorza  połączonej z otwarciem Publicznego Pozytywnego Przedszkola nr 4  w Gdańsku
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych podczas inauguracji projektu "Pozytywne Przedszkola Pomorza" połączonej z otwarciem Publicznego Pozytywnego Przedszkola nr 4 w Gdańsku
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Jeśli dojdzie do strajku uczniowie będą mogli nieodpłatnie skorzystać z oferty jednostek kulturalnych Samorządu Województwa Pomorskiego. To odpowiedź marszałka Mieczysława Struka na apel rodziców, którzy zwrócili się do samorządowców o wsparcie strajku pracowników oświaty.


Rodzice apelują – marszałek odpowiada

Poparcie dla postulatów nauczycieli wyraziła w ostatnich dniach m.in. Inicjatywa Rodziców Zatrzymać Edukoszmar. Na profilu Inicjatywy w mediach społecznościowych rodzice napisali m.in.:

„apelujemy też o wsparcie tego protestu i walkę o naprawę polskiej edukacji do władz samorządowych, na które rząd próbuje dziś przerzucić odpowiedzialność za własne, nieudolne działania”.


Na apel zareagował Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

- W ostatnich dniach z niepokojem patrzymy na sytuację w polskim szkolnictwie. Jako Marszałek Województwa Pomorskiego od kilku ostatnich lat wspólnie ze środowiskiem pedagogicznym podejmuję wysiłek budowania w naszym regionie dobrej marki pomorskiej edukacji. Dlatego też, po licznych rozmowach z przedstawicielami oświaty, w pełni solidaryzuję się z walczącymi o godność nauczycielami. Warto podkreślić, że protestujący nauczyciele, obok kwestii ich wynagrodzeń, zwracają także uwagę na niedoinwestowanie oświaty oraz negatywne dla dzieci i młodzieży skutki pośpiesznie i chaotycznie wprowadzanych przez obecny rząd zmian w systemie edukacji. Jestem pełen uznania dla determinacji protestujących oraz sprzeciwiam się deprecjacji zawodu nauczyciela oraz zrzucaniu na samorządy dodatkowych zadań bez ich właściwego finansowania - mówi marszałek Struk.


Zadbamy o dzieci w czasie strajku

Z inicjatywy marszałka na czas planowanego przez nauczycieli strajku samorządowe instytucje kultury – teatry, muzea i biblioteki – otworzą swoje podwoje dla uczniów. Darmowe zajęcia przygotowano dzieci i młodzieży w różnym wieku (grupy zorganizowane). Szczegółowa oferta znajduje się w załączniku do komunikatu (uwaga – wciąż trwają pracę nad poszerzeniem oferty o kolejne placówki).

Mieczysław Struk zaproponował również pomoc pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którzy w czasie strajku nauczycieli nie będą mogli zapewnić opieki swoim pociechom. Pracownicy urzędu mogą zabrać dzieci ze sobą do pracy, gdzie zapewniona zostanie im opieka i wiele atrakcji, takich jak czytanie bajek, gry edukacyjne, układanie puzzli w sali „Niebo polskie” oraz zwiedzanie np. Muzeum Narodowego w Gdańsku.

- O wyjście z podobną propozycją dla pracowników zaapelowałem też do szefów wszystkich podległych Urzędowi Marszałkowskiemu jednostek - mówi Mieczysław Struk.

Autor: Michał Piotrowski, rzecznik prasowy marszałka województwa pomorskiego

LISTA INSYTUCJI KULTURY, KTÓRE ZAPRASZAJĄ DZIECI PODCZAS STRAJKU NAUCZYCIELI

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Muzeum może zorganizować zajęcia dla dzieci:

    • 8 -12 kwietnia br. na grodzisku w Sopocie (mogą to być lekcje bądź jakieś formy gier i zabaw albo ognisko i pieczenie kiełbasek) – kontakt Karolina Czonstke – tel. 58 340 66 00
    • 9 -12 kwietnia br. w Domy Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku (lekcje-warsztaty muzealne) – kontakt Jacek Freza tel. 58 322 21 54
    • 10-11 kwietnia na zamku w Gniewie (lekcje – warsztaty muzealne) –

kontakt: Alicja Grochocka tel. 58 535 35 29

Grupy muszą być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne.

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny  im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich 

Muzeum deklaruje możliwość bezpłatnego oprowadzenia dzieci i młodzieży w dniach od 8 do 19 kwietnia br. w godzinach 9:00 - 16:00. Grupy muszą być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne, a ich przybycie powinno być zgłaszane z co najmniej 2-dniowym wyprzedzeniem.

kontakt: Bartosz Stachowiak
tel. 58 686 12 88, 502 321 125 , e-mail: promocja@muzeum-wdzydze.gda.pl

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum przygotowało 15 darmowych zajęć dla dzieci i młodzieży szkolnej w dniu

8 kwietnia 2019 roku. Oferta dotyczy wyłącznie grup zorganizowanych do 30 osób (decyduje kolejność zgłoszeń).

Lekcje muzealne:

Dzieje średniowiecznego Pomorza
Lekcja muzealna przeznaczona dla dzieci od 7 lat do młodzieży licealnej (sposób prowadzenia lekcji jest dostosowany do wieku odbiorcy).
Czas trwania: 45 min.
Godziny zajęć do wyboru: 9.00, 11.00 lub 13.00

Witkacy – życie i twórczość
Lekcja muzealna dla młodzieży od 12 lat. Ze względu na prace konserwatorskie związane z przygotowaniem kolekcji Witkacego do eksponowania w Białym Spichlerzu zajęcia mają formę wykładu.
Czas trwania: 45 min.
Godziny zajęć do wyboru: 8.00, 10.00 lub 12.00

Warsztaty muzealne do wystawy czasowej „XVII konkurs sztuki i rękodzieła Słupsk 2018”:

Zajęcia w ramach…
Warsztaty muzealne dla młodzieży i dzieci od 10 lat. Tworzenie chodniczków na ramkach tkackich.
Czas trwania: do 2 godzin.
Godziny zajęć do wyboru: 8.00, 10.30 lub 13.00

Kumihimo – japońska sztuka wyplatania sznurków
Warsztaty muzealne dla młodzieży i dzieci od 7 lat. Tworzenie ozdób metodą kumihimo.
Czas trwania: 1,5 godziny.
Godziny zajęć do wyboru: 8.30, 10.30 lub 12.30

Plecenie węży
Warsztaty muzealne dla młodzieży i dzieci od 7 lat. Tworzenie ozdób zastosowaniem nietypowych technik tkackich.
Czas trwania: 1,5 godziny.
Godziny zajęć do wyboru: 9.00, 11.00 lub 13.00
Aby wziąć udział w zajęciach należy przesłać maila na adres m.switaj@muzeum.slupsk.pl podając tytuł zajęć i godzinę wybraną spośród podanych poniżej. W jednym mailu prosimy zgłaszać tylko jedną grupę. Decyduje kolejność zgłoszeń. Honorowane będą wyłącznie zgłoszenia dokonane tą drogą.

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

Muzeum deklaruje możliwość bezpłatnego przyjęcia dzieci i młodzieży w dniach
8-12 kwietnia br. w godzinach urzędowania instytucji (1000-1600). Jednak grupy takie musiałyby być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne.

kontakt: Tomasz Siemiński – dyrektor
tel. 59 822 86 18, e-mail: etno@muzeumbytow.pl

Opera Bałtycka w Gdańsku

Opera deklaruje możliwość bezpłatnego przyjęcia dzieci i młodzieży zarówno dla swoich pracowników, jak i osób spoza teatru.
W ramach czasu zorganizowanego w dniach 8-12 kwietnia w godzinach 9.30-14.00 proponowane są: oprowadzanie po Operze, warsztaty tematyczne oraz zabawy na foyer.
Opera gwarantuje prowadzenie zajęć, jednak niezbędna jest opieka osób posiadających uprawnienia pedagogiczne, np. na zasadzie wolontariatu, lub opieka ze strony wybranych rodziców pod warunkiem, że uzyskają w tym celu zgody pozostałych rodziców/opiekunów dzieci.
Obowiązują zapisy z wyprzedzeniem drogą mailową i telefoniczną.
Szczegółowe informacje oraz zapisy w dziale edukacji Opery.

kontakt:
Aleksandra Filipek
tel. 508 097 615, alekandra.filipek@operabaltycka.pl

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Filharmonia Bałtycka jest gotowa ugościć młodzież licealną  na tzw. próbach otwartych realizowanych w terminie 8 -10 kwietnia br. w godz. 900-1300.
Ze względów organizacyjnych, zachowania porządku na próbie, proponujemy,
aby liczba osób na każdej próbie nie przekroczyła 150 osób. Jednak grupy takie musiałyby być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne.

kontakt:
Kazimierz Perucki
Kierownik ds. sprzedaży imprez
(58) 320-62-52

KASA BILETOWA
(58) 320-62-62  lub  (58) 323-83-62

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Teatr Muzyczny dysponuje następującymi wolnymi terminami 9.04, 10.04, 11.04 – godziny do ustalenia. Grupy za względu na przepisy BHP, nie mogą być większe niż 20 osób. Grupy takie musiałyby być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne.  

kontakt:
Agnieszka Kaczor
+48/502292847, a.kaczor@muzyczny.org

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

W związki ze strajkiem nauczycieli Teatr Wybrzeże zaprasza dzieci i ich opiekunów do darmowego uczestnictwa  w zwiedzaniu teatru od kulis w Gdańsku.

Terminy:

    • 08.04 godz. 12.00
    • 09.04 godz. 12:00
    • 10.04 godz. 10:00

Ilość miejsc ograniczona. Każda grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Z dziećmi powinien być obecny opiekun.

O ZWIEDZANIU TEATRU
Jakie miejsce w teatrze jest najważniejsze? Kim jest inspicjent? Co skrywa teatralna piwnica? Zapraszamy grupy zorganizowane do obejrzenia kulis Teatru Wybrzeże. Trasa zwiedzania uwzględnia m.in. widownię, scenę oraz pracownie teatralne w Gdańsku lub na Scenie Kameralnej w Sopocie. Czas trwania wycieczki wynosi ok. 75 minut. Grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 30 osób. Konieczne są wcześniejsze zapisy. Zwiedzanie teatru odbywa się w wybrane dni tygodnia między 09.00 a 14.00, ale istnieje możliwość indywidualnego doboru terminu poza proponowanymi godzinami. Przewodnikiem po teatralnych zakamarkach jest akustyk Piotr Piniecki lub Weronika Łucyk, pedagog teatru.
 
Kontakt: Weronika Łucyk – specjalistka ds. edukacji
tel. 58 301 70 27, kom. 519 155 950, e-mail: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Galeria deklaruje możliwość bezpłatnego przyjęcia dzieci i młodzieży w dniach
9-12 kwietnia br. w godzinach 1000-1800.  Zaprasza grupy zorganizowane do zwiedzania wystawy „Pod soczystym zielonym mchem, ktoś schował białe kości” 
w trzech salonach wystawienniczych:
Galeria Kameralna / Partyzantów 31a w Słupsku
Baszta Czarownic / F. Nullo 8 w Słupsku
Centrum Aktywności Twórczej  / Zaruskiego 1a w Ustce.
 
Dodatkowo w tych dniach dla chętnych grup BGSW zorganizuje lekcje o sztuce towarzyszące aktualnej wystawie w galerii, po wcześniejszym zapisaniu się. 
Grupy takie musiałyby być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne lub dzieci musiałyby być pod opieką rodziców.
 
Galerie w Słupsku:
kontakt: Małgorzata Różańska – specjalista ds. edukacji i promocji
tel. 515 089 698, m.rozanska@bgsw.pl
Galeria CAT w Ustce
kontakt: Joanna Żuraw - specjalista ds. edukacji i promocji
tel. 515 089 986, j.zuraw@bgsw.pl

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Filia

Data

Zajęcia w godzinach

Rodzaj proponowanych zajęć

Liczba uczniów, którzy mogą brać udział w zajęciach

Liczba prowadzących zapewnionych przez instytucję kultury

Filia nr 16, ul. Dworska 27 – Brzeźno

Osoba kontaktowa: Joanna Redmann-Żukowska, nr tel. 058 343 40 07, mail: filia_16@wbpg.org.pl

08.04

10:30-15:00

Kącik zabaw, gry planszowe, warsztaty plastyczne

10

1

10.04

9:00–14:00

Kącik zabaw, gry planszowe, warsztaty plastyczne

10

1

12.04

10:30-15:00

Kącik zabaw, gry planszowe, warsztaty plastyczne

10

1

Biblioteka pod Kotem i Myszą,
ul. Lelewela 21/22 – Wrzeszcz

Osoba kontaktowa: Agnieszka Bogacka-Olejniczak, nr tel. 058 341 27 21. mail: kotimysz@wbpg.org.pl

10.04

11.00-15.00

Warsztaty plastyczne

15

2

Filia nr 44, ul. Wyrobka 5 –Piecki-Migowo

Osoba kontaktowa: Joanna Wachowicz, nr tel. 058 348 70 06, mail: filia_44@wbpg.org.pl

08-12.04

12.00-14.00

Zajęcia plastyczne i aktywizujące

Max 25

2

Biblioteka dla Dzieci, ul. Targ Rakowy 5/6 – Śródmieście

Osoba kontaktowa: Anna Kusiak, nr tel: 058 301 48 11, mail: filia_25@wbpg.org.pl

08.04

10.30-12.00

Warsztaty terapeutyczne pt. „O Wilku, który bał się własnego cienia”

24

1

10.04

8.00-9.00

Warsztaty terapeutyczne pt. „O Wilku, który bał się własnego cienia”

24

1

10.04

12.00-13.00

Teatrzyk Żabci Sabci

24

2

12.04

12.00-14.00

Plastyczne warsztaty wielkanocne

18

1

15.04

11.00-13.00

Wielkanocne ozdoby – warsztaty plastyczne dla dzieci

18

1

Filia nr 19, ul. Dragana 26 – Chełm

Osoba kontaktowa: Dominika Podbierezka, nr tel. 058 302 84 92, mail: filia_19@wbpg.org.pl

08.04

11.30-13.00

zaGRAJMY- spotkanie z planszówkami

25

2

Filia nr 18, ul. Manifestu Połanieckiego 32/34 – Wrzeszcz

Osoba kontaktowa: Małgorzata Hinc, nr tel: 058 344 02 59, mail: filia_18@wbpg.org.pl

08.04

10.30-12.30

Warsztaty plastyczne

15

1

Filia nr 43, ul. Angielska Grobla 8/10 – Śródmieście

Osoba kontaktowa: Zofia Gołub-Kowalska, nr tel. 058 305 65 46, mail: filia_43@wbpg.org.pl

10-11 i 11-12

17-18.04

Poznajemy Gdańsk dzięki legendom” – zajęcia multimedialne

Do 15 osób na grupę

1

13-14

17-18.04

Spotkanie z książką – czytanie dla najmłodszych (zajęcia mogą odbyć się w szkole a nie koniecznie w filii)

Bez ograniczeń

1

Filia nr 71, ul. Azaliowa 18 – Kokoszki

Osoba kontaktowa: Aleksandra Trzcińska, Nr tel: 058 500 00 86, mail: bibliotekakokoszki@wbpg.org.pl

08.04

11.00-12.00

Zajęcia literacko-plastyczne

20 osób

2

09.04

12.00-13.00

10.04

12.00-13.00

11.04

11.00-12.00

12.04

11.00-12.00

Filia nr 57, ul. Kryniczna 20 – Przeróbka Osoba kontaktowa: Barbara Sztajnert, nr telefonu: 058 304 32 15, mail: filia_57@wbpg.org.pl

Od 08.04

Pn.,Czw.,Pt. : 10.30-14.00

Wt., Śr. : 09.00 -13.00

Warsztaty plastyczne, kącik gier planszowych i puzzli

Ok. 10-15

1

Filia nr 14, ul. Opolska 3 – Przymorze

Osoba kontaktowa: Katarzyna Dettlaff-Lubiejewska, nr tel.: 058 556 38 27, mail: filia_14@wbpg.org.pl

08.04

13:00 – 15:00

Warsztaty plastyczne dla kl.
I-III S.P.

25

1

09.04

11:00 – 15:00

Warsztaty plastyczne / warsztaty geograficzne dla kl.
I-III S.P.

25 (jedne warsztaty)

2

10.04

09:00 – 10:00

Warsztaty plastyczne dla kl.
I-III S.P.

25

1

12.04

13:00 – 15:00

Warsztaty plastyczne dla kl.
I-III S.P.

25

1

 

 

 

 

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas