Maraton Pisania Listów Amnesty International

Amnesty International zaprasza jak co roku do pisania listów w obronie więźniów politycznych na całym świecie. Podpisywanie w sobotę, 7 grudnia, w ECS od godz. 11 do 16 oraz w niedzielę, 8 grudnia, w Klubie sąsiedzkim w Oknie przy ul. Długiej 50/51 w godz. 11-15. W tym roku można się upomnieć o obrońców praw człowieka i praw kobiet m.in. na Białorusi, w Arabii Saudyjskiej, Egipcie, Wietnamie i Turcji.
06.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
stoisko
Stoisko Amnesty International stanie jak co roku w ECS
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Ponowne wybory na Stogach i Przymorzu Wielkim. Kandydaci na radnych - macie czas do 10 stycznia

Amnesty International zaprasza na maraton pisania listów w obronie praw człowieka. Są to osoby więzione, torturowane, pozbawione kontaktu z rodzinami, w takich krajach, jak np. Białoruś, Arabia Saudyjska, Egipt, Turcja czy Wietnam. Osoby walczące o demokrację, wolność słowa, prawa kobiet, środowisko czy prawa społeczności LGBT. 

Można napisać list samemu bądź przepisać wzór przygotowany przez Amnesty International. Organizacja ma także adresy, na które listy zostaną wysłane. Mogą to być adresy więzień, obozów pracy, w których przetrzymywani są więzieni, albo adresy pałaców prezydenckich czy ministerstwa spraw zagranicznych w krajach, które łamią prawa człowieka. Można napisać jeden list, można kilka. Jak twierdzą organizatorzy, dzięki tysiącom listów z całego świata presja na władze wzrasta, a bohaterowie zyskują realną szansę na zmianę swojego losu.

Podpisywanie odbędzie się:

  • w sobotę, 7 grudnia, w ECS w godz. 11-16;
  • w niedzielę, 8 grudnia w Klubie sąsiedzkim w Oknie przy ul. Długiej 50/51 w godz. 11-15. 
stół z ulotkami
Amnesty International zaprasza do pisania listów. Zapewniają długopisy, papier, koperty i informacje o osobach represjonowanych na całym świecie
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Listę osób, o uwolnienie których apelujemy, przygotowuje Amnesty International. W tym roku będziemy pisać w obronie następujących osób: 

Maria Kalesnikawa (Białoruś) – aktywistka polityczna Maria Kalesnikawa rzuciła wyzwanie represyjnemu rządowi Białorusi. 7 września 2020 roku została uprowadzona przez białoruskie władze, aresztowana i wkrótce potem skazana na 11 lat więzienia na podstawie fałszywych zarzutów. Kalesnikawa doświadcza przemocy ze strony pracowników kolonii karnej w Homlu. Więziona przez reżim Łukaszenki polityczka od wielu miesięcy jest całkowicie odizolowana od świata zewnętrznego. Najpierw została pozbawiona możliwości widzeń, wysyłania listów i wykonywania telefonów. Ostatni list od niej rodzina opozycjonistki otrzymała w lutym 2023 r. Później administracja więzienia przestała też przekazywać jej korespondencję. Listy darli na jej oczach. Wiadomo też, że kobieta ma problemy z otrzymywaniem koniecznej pomocy medycznej. Podpisz petycję i pomóż sprowadzić ją do domu.

Jak Białorusini walczą o wolność słowa i demokrację 

Manahel Al-Otaibi (Arabia Saudyjska) – Manahel al-Otaibi odsiaduje wyrok 11 lat więzienia w Arabii Saudyjskiej. Odważna obrończyni praw kobiet została skazana przez sąd ds. „terroryzmu” na niezwykle surową karę jedynie za wspieranie praw kobiet i wyrażanie swoich poglądów w mediach społecznościowych. Podpisz petycję i zażądaj od władz Arabii Saudyjskiej jej natychmiastowego uwolnienia.

 

Neth Nahara (Angola) – Neth, matka dwójki małych dzieci, trafiła do więzienia za skrytykowanie prezydenta Angoli na swoim kanale na TikToku. Została osądzona w trybie przyspieszonym i skazana na sześć miesięcy więzienia. Jej wyrok został później zwiększony do dwóch lat. Podpisz petycję i wezwij władze Angoli do jej natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia.

Prof. Şebnem Korur Fincanci (Turcja) - lekarka, ekspertka medycyny sądowej, głośno domagająca się dochodzenia w kwestii prawdopodobnego użycia przez Turcję broni chemicznej w Iraku. Walczy także na rzecz wyeliminowania tortur. Teraz potrzebuje Twojej pomocy, aby bronić się przed nieustannym nękaniem ze strony tureckich władz (areszty, sprawy sądowe, bezpodstawne oskarżenia). Podpisz petycję i nie pozwól, aby jej głos w walce na rzecz praw człowieka został uciszony.

Dang Dinh Bach (Wietnam) - prawnik, poświęcił swoje życie ochronie ludzi w Wietnamie przed zagrożeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu. 24 czerwca 2021 roku został aresztowany, a następnie skazany na 5 lat więzienia za rzekome uchylanie się od płacenia podatków. To taktyka stosowana przez wietnamskie władze w celu uciszenia działaczy i działaczek na rzecz ochrony środowiska. Podpisz petycję i wezwij władze Wietnamu do natychmiastowego uwolnienia Bacha.

kobieta pisze
W zeszłym roku w maratonie pisania listów wzięła udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Okba Haszad (Egipt) – Władze Egiptu przetrzymują 27-letniego studenta Okbę Haszada w areszcie tymczasowym od maja 2019 roku w odwecie za działalność jego brata na rzecz praw człowieka. Przez długi czas władze nie ujawniały, gdzie i w jakim stanie się znajduje. Nawet rodzina nie wiedziała, co się z nim dzieje. W tym czasie był torturowany. W więzieniu odmówiono mu wymiany zepsutej protezy nogi, której używał od wypadku w dzieciństwie. Podpisz petycję i domagaj się natychmiastowego uwolnienia

Joel Paredes (Argentyna) - oel został postrzelony gumową kulą w twarz podczas pokojowej demonstracji. Stracił wzrok w prawym oku na stałe. Nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za to, co go spotkało. Podpisz petycję i wesprzyj Joela w jego walce o sprawiedliwość.

Kjung Seok Park (Korea Południowa) - nie chce dłużej czekać na uznanie pełni praw osób z niepełnosprawnościami w Korei Południowej. Pomimo doświadczanej przemocy i nękania, nadal walczy o to, by osoby z niepełnosprawnościami mogły w pełni uczestniczyć we wszystkich aspektach życia w państwie. Podpisz petycję i wesprzyj jego działania.

Obrońcy Wet’suwet’en (Kanada) – bronią swoich ziem przodków przed budową rurociągu, walcząc o środowisko i prawo do suwerenności. Obrońcy i obrończynie ziem Wetʼsuwetʼen walczą o ocalenie ziem swoich przodków i naszej planety w obliczu globalnego kryzysu klimatycznego. Są ścigani wyłącznie za obronę swojego terytorium. Podpisz petycję i wesprzyj ich w walce o ochronę ich ziem.

Więcej o akcji przeczytasz TUTAJ

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord