
Parafrazując księdza Benedykta Chmielewskiego, można by rzec: „kot, jaki jest, każdy widzi”. Idziesz więc do oliwskiego ZOO, widzisz pięknego, puszystego manula i mówisz – o, jaki piękny kotek! Chciałbym takiego w domu!
Ale manula stepowego, choć należy do podrodziny kotów, nie można trzymać w domu jako pupila. Dlaczego? Aby się tego dowiedzieć, warto zawitać w Międzynarodowy Dzień Manula, 27 kwietnia w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Zwłaszcza, że tego dnia gdańskie manule świętują również urodziny.
- Będzie to też wyjątkowa szansa, aby dowiedzieć się więcej o zagrożeniach tego gatunku i przyjrzeć się im trochę bliżej w czasie wręczania prezentów i posiłku – zachęca Paweł Ciesielski z gdańskiego ZOO. - Podczas wydarzenia goście będą mogli zagłębić się w sztukę składania papieru i stworzyć swojego własnego Manuela i Ulę - naszych jubilatów. Chętni będą mogli wziąć udział w pogadance z edukatorami i zabawie edukacyjnej poświęconej naszym najpuszystszym kotom świata. Czego chcieć więcej w wiosenną niedzielę!
Czytaj także: Manul stepowy debiutuje w gdańskim zoo. Wygrzewa się w słońcu i czeka na partnerkę
Harmonogram wydarzenia
27 kwietnia 2025 niedziela
- 12:00-12:30 - rozpoczęcie pokazowym karmieniem i wręczeniem prezentów wraz z pogadanką opiekuna - pawilon manuli;
- 12:30-14:00 - manulowe origami i tworzenie masek - plac obok budynku administracyjnego;
- 14:00-14:30 – pogadanka edukacyjna i zabawa z Manuelem i Ulą - sala edukacyjna w budynku administracyjnym.
Do udziału w wydarzeniu upoważnia ważny bilet wstępu do gdańskiego ZOO. Bilet można zakupić w kasach biletowych lub online pod linkiem - bilety.zoo.gda.pl.
Czytaj także: Wieści z zoo. Para w komplecie - manul Manuel ma nową partnerkę
Konkurs plastyczny „Podróż do Krainy Manula"
Jako że Dzień Manula za pasem, gdańskie ZOO przygotowało dla najmłodszych miłośników przyrody specjalny konkurs plastyczny, który pozwoli odkryć tego fascynującego dzikiego kota.
- Chwyć pędzel, kredki lub pastele i przenieś się na rozległe stepy i skaliste góry, by stworzyć swoją własną wizję krainy manula. Na zwycięzców czekają nie tylko nagrody, ale i wyjątkowa szansa, by ich prace stały się częścią wystawy na terenie ZOO! – zapraszają organizatorzy.
Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na te wyjątkowe zwierzęta, uświadomienie zagrożeń, jakie na nie czyhają oraz przybliżenie ich naturalnego środowiska, jakim są rozległe skaliste stepy i półpustynie z ograniczoną roślinnością oraz obszary górskie o surowym, mroźnym klimacie.
Zgłoszona praca może być wykonana dowolną techniką plastyczną (wyłączając wykorzystanie sztuki cyfrowej) na papierze w formacie A4. Musi przedstawiać manula stepowego w jego naturalnym środowisku.
Najciekawsze prace znajdą się na wystawie na terenie gdańskiego ZOO, gdzie podziwiać je będzie można od 27 kwietnia do 23 maja.

Jak zgłosić pracę na konkurs?
Zgłoszenia przyjmowane są do 21 kwietnia 2025 r. Przekazać pracę można drogą pocztową na adres: Gdański Ogród Zoologiczny ul. Karwieńska 3, 80-328 Gdańsk lub osobiście na dyżurce ochrony przy bramie głównej ZOO.
Ogłoszenie zwycięzców konkursu nastąpi 23 kwietnia br. na mediach społecznościowych gdańskiego ZOO oraz stronie internetowej.
Wszelkie pytania można kierować do działu edukacji pod numerem: +58 552 00 41 wew. 122 lub mailowo na adres edukacja@zoo.gda.pl.
Ze zwycięzcami konkursu organizatorzy skontaktują się osobiście.
Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku 7-11 lat.
Na odwrocie pracy należy podać imię, nazwisko oraz wiek autora. Dodatkowo można podać tytuł pracy oraz krótki komentarz. Do pracy należy również obowiązkowo dołączyć podpisaną klauzulę informacyjną - dostępna jest na stronie zoo.gdansk.pl. Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu.
Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajdziecie na stronie zoo.gdansk.pl/konkurs-plastyczny-2.